Війна завжди вривається стрімко і неочікувано для тих, хто протягом десятиліть вигадував утопічний мир, торгуючи з кривавими диктаторами.
Ймовірно тому колективний Захід схибив, коли недооцінив здатність України до власного самозахисту і самооборони проти дужчого й озброєного до зубів агресора.
Головні уроки для світу у цілому і нашого народу зокрема з широкомасштабної війни виносить редакція авторитетного видання "Financial Times", які стисло викладено нижче:
- Після багатьох років розслабленості та недооцінки Заходом безпекових загроз війна увірвалася стрімко, і продовжується. Країни усвідомили необхідність потужностей та запасів озброєння. У 2023 році буде залишатись важливим те, в якому обсязі та яке саме озброєння Захід постачатиме Україні.
- Якість та кількість однаково важливі. Професійна розвідка та адекватне керівництво не менш важливі, ніж хороша логістика, координація військ і відповідна військовим потребам техніка. Російські сили на відміну від українських показали слабкі стандарти комбінованої військової тактики.
- Моральний дух і рішучість українських військових, попри наявність проблем і значні, як і у росії, втрати, незрівнянно вищі, ніж у російських військових.
- Громадянське суспільство та його підтримка військових зусиль. Згідно з жовтневим опитуванням Gallup, 70% українців хочуть воювати до перемоги, а понад 90% впевнені, що перемога має означати звільнення всієї території, захопленої росією, починаючи з 2014 року, включаючи Крим. На контрасті – російська підтримка війни зменшилася у період із червня по листопад до 27%.
- Всеосяжна риса війни, яка ведеться на декількох фронтах, а не лише за допомогою танків, ракет та зброї. Це, зокрема, диверсії, енергетичний, продовольчий та інші види шантажу. На Заході зазначають, що характер сучасної війни може швидко змінюватися, як і характер миру.