Археологи виявили рукотворні водоймища держави майя

ІСТОРІЯ
12.10.2023, 12:06
Археологи виявили рукотворні водоймища держави майя
Фото: Phys.org

Їх використовували понад тисячу років тому. Водойми були частиною іригаційної системи тогочасного найбільшого міста західної півкулі Тікаль.

Про це свідчать результати дослідження археологів і антропологів з Університету Іллінойсу під керівництвом доктора наук, професора Лізи Лусеро. Зазначається, що численні штучні ставки допомагали напувати давніх майя та покращували родючість ґрунтів.

Приголомшливе відкриття сталося під час нових розкопів на руїнах Тікаля, що був столицею впливового Мутульського царства на теренах сучасної Ґватемали. Міжнародна команда науковців встановила — система водойм, споруджена приблизно у 600-му році до Різдва Христового, могла вмістити близько 900 тисяч м³ рідини.

«Оскільки водойми приховані за культурним шаром, нам довелося облетіти літаком місцевість, яка колись належала племені майя. Лазерне сканування з висоти допомогло отримати зображення водойм, а також визначити їх форму та межі», — прокоментувала ситуацію професор Ліза Лусеро.

Археологи виявили рукотворні водоймища держави майя_1

На основі отриманих доказів дослідниця стверджує, що на території, де розташовувався Тікаль, панувала посуха. Його мешканцям важливо було мати запас води. Для очищення води жителі використовували водні рослини: осоки, очерети, латаття і рогіз.

«Згодом плем'я спорудило систему каналів, гребель і шлюзів: стіни резервуарів облицьовувалися кварцовим піском. Найбільш масштабними резервуарами були ті, що збудували якраз у Тікалі, чиє населення становило приблизно 80 тисяч осіб, а отже потребувало відповідної кількості води та продовольства», — висновує доктор наук Лусеро.

вибір редакції
Читайте також:
Життя
Препарат, винайдений для подолання малярії, свідомо пропонували хворим на коронавірус. 45-й президент США уникнув відповідальності.
16 лютого, 21:49
Життя
Міжнародна команда науковців з американського і німецького космічних агенств дійшла приголомшливого висновку. Вони дослідили 4 астероїди.
16 лютого, 19:21
Світ
Цей нерухомий об'єкт може бути найдавнішою спорудою Європи. Хто і з якою метою його збудував, наразі досліджує міжнародна команда науковців.
15 лютого, 06:06
Життя
Альберт Ейнштейн був першовідкривачем «темної енергії» ?
03 лютого, 11:18
Життя
Канадські дослідники вивчили склад порід, які вийшли на поверхню Землі із появою перших континентів. Результати приголомшили науковців.
02 лютого, 06:04
Життя
Рослини реагують на небезпеку та передавають повідомлення один одному.
17 січня, 17:44