Чи покладе БЕБ кінець «маски-шоу» ДФС, СБУ і Нацполіціі?

ЕКОНОМІКА
03.02.2021, 19:00
Чи покладе БЕБ кінець «маски-шоу» ДФС, СБУ і Нацполіціі?

Про бюро економічної безпеки

Цю історію виданню «Економічна правда» розповів адвокат однієї з аграрних компаній Артем Ткаченко. У ній представники податкової міліції виявили порушення в переддень Нового року. У народі такі дії силовиків прозвали «маски-шоу».

Спочатку працівники податкової міліції Києва приїхали на юридичну адресу компанії, терміново вимагаючи зустрічі з директором. Директор перебував у відрядженні, тому податківці призначили з ним зустріч в приміщенні Державної фіскальної служби на наступному тижні.

Однак, не чекаючи обумовленої дати, податківці приїхали до директора додому, намагаючись умовити його підписати документи, що свідчать про фіктивність діяльності та нереальності операцій по заявленому податковому кредиту ПДВ.

Лише після виклику адвоката працівники ДФС відступили, заявивши, що це «тільки початок».

Згодом ДФС тероризувала директора компанії майже щоденними візитами додому, залякуючи кримінальними справами за «фіктивний» податковий кредит. Водночас служба погодила цей податковий кредит, визнавши його законним.

Працівники ДФС тиснули на директора та його рідних, дзвонили його батькам, які жодним чином не пов'язані з компанією, приходили до них додому. Навіть були у його бабусі.

Згодом податківці через суд домоглися проведення обшуків в компанії та у людей, які з нею не пов'язані. Під час обшуків без опису вилучили мішки документів і техніку. У деяких працівників зникли особисті кошти та речі.

Зате в Державній податковій службі стверджують, що в цій компанії «все в порядку, податковий кредит нараховано законно, актів податкових перевірок по несплаті податків в особливо великих розмірах немає».

Протягом декількох років чиновники просували закони, які повинні були припинити ці явища.

Так Україна стала унікальною країною. Країною, в якій влада бореться з тими, хто бореться з економічними злочинами.

Річ у тому, що розслідувати злочини, пов'язані з фінансовими операціями, приватною власністю або сплатою податків, мають право кілька силових структур. Це і згадана податкова міліція, і Національна поліція і навіть Служба безпеки України (СБУ).

Однак попри пильну увагу, яку ці органи приділяють роботі підприємств, ефективність боротьби з економічними злочинами в Україні вкрай низька. Більш того — в очах підприємців робота силовиків залишається однією з головних проблем, що заважають веденню бізнесу.

Фінальним акордом в боротьбі з «масками-шоу» стане створення органу, який візьме на себе функції розслідування економічних злочинів. Напередодні Верховна Рада прийняла відповідне рішення.

Що буде робити Бюро економічної безпеки ?

Історій про неправомірні дії правоохоронців в Україні багато. Час від часу головними героями в них виступають представники податкової міліції, часом — СБУ.

Наприклад, відразу після обрання президентом Володимира Зеленського СБУ почала обшуки на підприємстві «АрселорМіттал», звинувачуючи його керівництво в «неправильному використанні інвестицій материнської компанії».

До цього Служба безпеки кошмарила ІТ-бізнес і інвестиційні компанії, зокрема компанії YouControl, що надає послуги з аналізу підприємств, і інвестиційну компанію Dragon Capital.

Автори закону "Про Бюро економічної безпеки" (БЕБ) переконують, що його прийняття і створення нового силового органу, розслідувати економічні органи, істотно спростить життя підприємцям.

Що таке БЕБ? Це не про створення якогось нового органу, який буде споживати бюджетні ресурси та відвертати увагу наших співгромадян. Це про порядок. Порядок, буде одним для всіх.

Це про захист прав бізнесу, який повинен мати справу тільки з одним контрольним органом, а не з кількома «няньками» (не плутати з "інвестиційними нянями"), які то обшуками, то виїмками, то інформаційними запитами не дають бізнесу нормально працювати «, - заявив співавтор закону Данило Гетьманцев перед голосуванням.

Бюро називають перш за все аналітичним органом, який запобігатиме економічним злочинам, ґрунтуючись на даних реєстрів. Гучних обшуків з вилученням майна та документації повинно стати менше.

Відповідно до закону, БЕБ стане єдиним органом, який буде розслідувати економічні злочини, зокрема:

- незаконний обіг підакцизних товарів;
- підробка документів про державну реєстрацію юридичних осіб та ФОП;
- протидія господарської діяльності;
- ухилення від сплати ЄСВ;
- доведення банку до неплатоспроможності, а підприємств — до банкрутства;
- порушення порядку ведення бази вкладників банку;
- фальсифікація фінансової звітності та документів фінансових установ;
- шахрайство з фінансовими ресурсами;
- незаконні маніпуляції на фондовому ринку;
- підробка цінних паперів;
- незаконне використання товарних знаків;
- незаконне збирання та розголошення комерційної та банківської таємниці;
- незаконна приватизація.

Найбільшим побоюванням критиків закону про бюро було те, що разом зі створенням БЕБ депутати не заберуть функції з розслідування економічних злочинів у інших силових структур, зокрема у СБУ.

Однак разом зі створенням бюро депутати змінили структуру СБУ, ліквідувавши її економічні підрозділи. Зникли функції розслідування економічних злочинів і в Національній поліції.

Сумнозвісна податкова міліція припинить існування протягом шести місяців після набрання чинності прийнятого закону.

Як буде працювати Бюро економічної безпеки ?

Очолить бюро глава. Його відберуть на спеціальному конкурсі, а призначить уряд.

У первинному варіанті законопроєкту функцію щодо призначення та звільнення керівника бюро пропонували надати президенту. Однак це суперечить Конституції, адже глава держави таких повноважень не має.

БЕБ матиме центральний апарат і територіальні підрозділи. Всього в цій структурі будуть працювати більш як 4 тис. осіб (приблизно стільки ж, скільки зараз працює в податковій міліції). Підпорядковуватися бюро буде Кабінету міністрів.

Співробітники бюро ділитися на аналітиків і детективів. Перші аналізуватимуть інформацію про розрахунки підприємств, вивчати фінансові показники та запобігати злочинам.

Детективи розслідують виявлені злочини. Вони будуть отримувати спеціальні звання, аналогічні поліцейським, а їх мінімальна зарплата складе 20 прожиткових мінімумів (у 2021 році - 45,4 тис. грн.).

Співробітників обиратимуть на конкурсній основі. Автоматичного переходу з податкової міліції або СБУ в бюро не буде.

Не зможуть стати співробітниками БЕБ люди, які мали судимість за кримінальний злочин, є громадянами іншої держави або мають заборгованість зі сплати аліментів. Під час відбору співробітники будуть проходити психофізичні дослідження за допомогою поліграфа (детектора брехні).

 Хто підтримує створення нового органу ?

Створення єдиного органу з розслідування економічних злочинів було одним з пунктів передвиборчої програми не тільки Володимира Зеленського та його партії «Слуга народу», а й ряду інших політичних сил, зокрема «Європейської солідарності».

У попередньому скликанні депутати з цієї партії пропонували створити Національне бюро фінансової безпеки, однак ці спроби не увінчалися успіхом.

Наполягають на створенні єдиного органу і міжнародні кредитори.

Відповідно до меморандуму між Україною та Міжнародним валютним фондом, бюро мало запрацювати 1 січня 2021. Прописали створення БЕБ і в меморандумі про надання макроекономічної допомоги, яку Україна підписала з ЄС. За створення нового органу виступають і експерти.

Ми чекали цього 15 років, адже перші обіцянки ліквідувати податкову міліцію давав ще Ющенко. Добре, що орган підпорядкували Кабміну, а не президенту.

Ще один позитивний момент — обмеження чисельності працівників. Чим їх менше, тим менше уваги вони приділятимуть дрібним правопорушенням і більше концентруватися на великих - говорить аналітик з податкових питань Інституту соціально-економічної трансформації В'ячеслав Черкашин.

Підтримали створення БЕБ і представники бізнесу. У Союзі українських підприємців (СУП) сподіваються, що бюро стане якісно новим органом, адже, на відміну від податкової міліції або СБУ, воно буде займатися переважно аналітичною роботою.

«Наша ключова вимога — це повинен бути аналітично-інформаційний підрозділ, який має виявляти економічні злочини, а не воєнізований орган з повноваженнями без суду і слідства зупиняти роботу бізнесу. На нашу думку, прийнята редакція відповідає цій вимозі », - повідомили в СУП.

Чому створення БЕБ підтримують не всі ?

Деякі представники бізнесу не підтримують прийняту парламентом редакцію закону.

Активно критикували документ в Європейській бізнес-асоціації. Там вважають, що прописані в законі категорії злочинів, які розслідуватиме бюро, розглядають занадто широко, тому його працівники зможуть їх трактувати на свій розсуд.

«Законопроєкт визначає статус бюро як "державного правоохоронного органу", хоча в країнах ЄС переважна більшість спеціалізованих органів, які здійснюють боротьбу з економічною злочинністю, що функціонують в системі органів виконавчої влади», - зазначають там.

ЄБА також проти надання працівникам нового органу силових функцій, вогнепальної зброї та спеціальних звань.

"Для забезпечення фізичного захисту працівників при виконанні ними службових обов'язків можна залучати спецпідрозділи інших правоохоронних органів. Ми вважаємо, що саме ці рудиментні норми створюють сприятливе середовище для зловживання службовим становищем і перевищення повноважень ", - додали в ЄБА.

Проти проєкту виступали навіть деякі члени уряду. Міністр фінансів Сергій Марченко назвав новий орган «черговим монстром», який перетягне на себе всі функції силовиків.

"Наша ключова проблема в тому, що функція мінімізації податкових зобов'язань шляхом ухилення від сплати податків і пов'язана з цим корупція, я підкреслю —  пов'язана з цим корупція — це сполучені посудини. Несплата податків корумпує всю систему", - впевнений Марченко.

Міністр пропонував проводити реформу всередині податкової міліції та створити всередині Мінфіну спеціальний департамент, щоб налагодити роботу з протидією економічним злочинам.

Адвокат аграрної компанії, в якій податківці проводили обшуки в кінці 2020 року, сподівається, що створення БЕБ покладе край «маски-шоу».

«Цей закон має логіку. Проводитимуться конкурси на посади, тому є невелика надія, що безпідставних візитів, обшуків та корупції стане менше. Хоча принципи роботи нового органу будуть залежати від його керівництва », - вважає Ткаченко.

Про те, що прийняття закону святкувати ще рано, кажуть і депутати, і експерти. Попереду — процес призначення глави бюро і набір його працівників.

Хоча всі кадрові призначення будуть проходити через конкурси, існує ризик, що принаймні частину посад в бюро займуть кадри «старої школи», які й «кошмарили» бізнес у формах податкової міліції, Нацполіції або СБУ.

Читайте також:
Опінії
Виходить, щоб українська економіка взлетіла, її потрібно добряче прикопати?
28 жовтня, 16:51
Опінії
«Найцікавіше буде, коли кубок, з якого беруться гроші на закриття дірки в бюджеті, добігатиме кінця»
28 жовтня, 15:35
Економіка
Бюджет не отримає чи то 30 млрд, чи то 45 млрд грн.
27 вересня, 10:05
Економіка
Де взяти 285 мільярдів гривень, яких не вистачає в бюджеті?
05 вересня, 09:17
Новини
А у нас можливий. І від нього страждають всі. Навіть у війну...
13 серпня, 17:05
Опінії
Аби прихильники ЗЕ збагнули що з їхнім вибором щось не так, Україна обов'язково мусить пройти через гіперінфляцію, безробіття та талони ?
03 серпня, 19:03