Три десятиліття відновленої незалежності не посприяли появі чіткого та узагальненого уявлення про те, що ж таке українська історія.
Свою цілком стислу, ґрунтовну та чітку схему виклав доктор історичних наук, професор і головний науковий співробітник Інституту історії України Національної академії наук Тарас Чухліб. Він пропонує розглядати історичний плин на наших теренах за наступними шістьма пунктами:
Адже людина, яка з'явилася на наших землях близько 1 мільйона років тому була змушена виживати у відповідних для цієї землі природно-кліматичних умовах. Головна цивілізаційна особливість України, зі слів професора Чухліба, полягає у тому, що від прадавніх часів і до наших днів природна територія належить до трьох різних географічних ареалів Лісу, Степу та Моря.
Конкретно, в її антропологічному, біологічному, духовному, соціальному, культурному, політичному, економічному та інших вимірах. Це невіддільна істина нашого минулого.
Відлік слід починати від часу появи від Тиси до Дону, від Карпат до Кавказу первісної людини. Відтак сучасна Українська Нація є сучасним спадкоємцем усіх історичних етноспільнот, що населяли Україну із давніх-давен.
Наша сучасна культура уособлюється не тільки мовою, традиціями, звичаями, правом та правовими вченнями, релігією та мистецтвом, але й усіма цивілізаційними здобутками Української Нації. Тобто від часу її виникнення і по нині.
Йдеться від моменту участі різних племен у державних утвореннях Великої Скіфії, Антського царства та Великого князівства Київського. Їхні продовження це: Волинсько-Галицьке князівство, Королівство Русь, Велике князівство Литовське та Руське, Річ Посполита та Гетьманщина. Міжнародне визнання та міжнародні відносини визначають сутність Української держави як складової світової цивілізації.
Адже вже від середини I тисячоліття до Різдва Христового і до сьогодні наші далекі пращури та ЗСУ стверджували, й продовжуємо утверджувати за допомогою зброї свою самобутність в умовах постійної військової боротьби із навколишнім світом. Перш за все, із загрозою зі Сходу.
Як і годиться, медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що Україна існує не всупереч, а завдяки викликам долі. Головною слабкістю українського руху у XX столітті було те, що його діячі перебували в ізоляції та на маргінесі, хоч і були Прометеями.