COVID 19
Не хворійте. А захворієте – воюйте!
Переклад Останнього Бастіону, оригінал тут
Uliana Bashtanova, 14 березня 2020 р.
Я розумію, що у мене півстрічки біологів, і оце читати їм нудно, і вони це напам'ять знають. І прошу у них вибачення. Але, з іншого боку, є й півстрічки не біологів, раптом їм оце стане в пригоді. І порятує від ускладнень.
Вірус, що нині напав на нас, не зовсім ніколи-небачена-звірина, в 2003 році на нас вже нападав його рідний коронавірус-брат-SARS. Також від кажанів, також з Китаю, також викликав атипову пневмонію.
Так ось, зі старшим братом нинішнього COVIDа вірусологи попрацювали (не так і довго, бо гадали, що лише дурні наступають на граблі двічі, тому працювали не довго, але все ж). І механізм подібних атипових пневмоній з'ясували. Зараження вірусом SARSом викликає притік (інфільтрацію) клітин неспецифічного імунітету – дендритів і макрофагів – до паренхіми легень. І це було б добре, якби дендрити з макрофагами робили своє, а саме – виділяли б інтерферон типу 1 альфа, згубний для вірусу. Але коронавіруси хитрі, і нинішній (схоже на те), і старий (точно) так спритно загортають свою РНК у білок, що клітини імунітету – дендрити з макрофагами – не розпізнають вірусу і інтерферон альфа не синтезують.
Що маємо? Маємо запалення, тому що притік клітин неспецифічного імунітету – це завжди запалення: набряк, інфільтрація, кров'ю гуляє купа всіляких хімічних меседжерів-цитокинів, а вірус не глушиться, тому що інтерферон альфа не синтезується. Вірус розмножується все більше і більше, запалення посилюється, людині все гірше… Тут справа доходить до штучної вентиляції.
Тому не випадково вони в Китаї у першу чергу кинулися випробовувати інтерферон. Інтерферон в Росії у першій-ліпшій аптеці раніше продавався, лейкоцитарний, щоб розбавляти як краплі до носа, зараз теж ніби є. Цей інтерферон не те щоб суперстійкий, але краще вже він, ніж взагалі нічого. Запасайтеся саме альфою. Ніякими іншими не можна. Захворієте – застосовуйте як краплі, раптом убережетеся від небезпечних ускладнень. Гірше точно не буде :) (особам з важкими алергіями та серцевими захворюваннями не можна).
Ще вони в Китаї вітамін С внутрішньовенно випробовують. Воно й зрозуміло – вітамін С необхідний для синтезу колагену de novo, тобто він повинен зміцнювати паренхіму легень і не допускати моторошного набряку. Ще він зміцнює внутрішні мембрани, що теж корисно. Ну, і його благодійний вплив на імунітет теж ніхто не скасовував. Захворієте – пийте максимальну дозу, десь по 2 грами щодня. Можна й більше. У нас у Великобританії продається й звичайний кислий, і некислий – це ефір пальмітинової кислоти, він ще краще всмоктується, називається ester C. В Росії ніби теж такий є.
А доки не хворієте (ттт) - пийте комплексні вітаміни, щоб там були і С, і Д, і В12, і А, і селен (selenium), і цинк (zinc). Тому що навесні у всіх неспецифічний імунітет дуже низький, бо вживаємо не вельми корисну їжу, мало гуляємо і немає сонечка. І ехінацею (травка така з сімейства складноцвітих) також пийте – вона прекрасно неспецифічний імунітет піднімає. 15 крапель щодня – й можете взагалі не помітити вірусу :). (Алергікам та сердечникам не можна).
UPD. Цікаве розслідування у нас тут в Ліверпулі проводять, чому у людей без видимих важких захворювань також буває атипова пневмонія. Пишуть, що справа у внутрішньому бактеріальному фоні. Якщо мікрофлора збагачена деякими бактеріями, то вони у випадку зараження коронавірусом активуються і викликають жахливий ефект. Клебсієла – одна з них. Тому упорядкуйте свою мікрофлору. Особливо кишкову. В кишківнику коронавірус оселяється так само охоче, як і в легенях (хоча пронос викликає рідко). І в клітинах легень, і в клітинах кишківника багато рецепторів ACE2, які допомагають вірусу проникати всередину клітини і там розмножуватися. Посилання на репортаж ВВС про роботи в Ліверпулі.
Не хворійте. А захворієте – воюйте!
В Китаї вони ще купу всіляких справжніх ліків перевіряють, ось уривок зі статті:
In terms of therapeutics there is no known effective pharmaceutical agent. There are over 200 registered clinical trials registered in China alone. Putative agents include antivirals; Griffithsin, a spike protein inhibitor, nucleoside analogues eg. remdesivir, ribavirin and protease inhibitors such as lopinavir/ritonavir. Immunomodulatory and other host targeted agents include interferon, chloroquine and immunoglobulins. Corticosteroids will potentially have benefit for immune mediated lung damage late in the course of disease . Much of the theory stems from what we have learnt from limited trials in other corona viruses. Звідси:
Огляд про імунну відповідь на вірус sars -cov-2 та як він не індукує інтерферони
Про цинк і як він посилює відповідь на інтерферони при гепатиті
Гарний огляд про цинк взагалі
Гарний огляд про вітамін Д і неспецифічний імунітет
Про імуномодулюючі властивості ехінацеї
ВАЖЛИВО. Оскільки я відкрила цей пост для широкої публіки і не можу стежити за тим, хто що п'є і в яких кількостях, то, будь-ласка, користуйтеся цими рекомендаціями як порадами друга, а не лікаря. Я вчений, а не лікар, і тим більше – не ваш сімейний лікар. Я не знаю про усі ваші хвороби. Стежте за собою і за можливою побічкою. Імуномодулятори алергікам не можна. Сердечникам теж. Інтерферон потрібен лише АЛЬФА, інші не підходять, не вірте, якщо в аптеках кажуть про ефективну заміну. Всі ці рекомендації до тієї стадії, коли у вас розпочалася пневмонія і вам важко дихати. Тут самолікування слід припиняти, тут припарками вже не допоможеш.
DISCLAIMER. Я не сперечаюся з тими, хто не вірить у вітаміни та імуномодулятори. Мені ліньки витрачати на це життя.