«Диктаторський закон»: депутати спробують обмежити свободу слова в інтернеті

ПОЛТАВА
22.06.2018, 05:49


До порядку денного Верховної Ради включили законопроект, яким хочуть дозволити СБУ без рішення суду блокувати сайти.Його автори, нардепи з комітету нацбезпеки і оборони Іван Вінник (БПП), Дмитро Тимчук та Тетяна Чорновіл (обидва — НФ) пропонують внести зміни до деяких законів з метою «протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері».

«Диктаторський закон»: депутати спробують обмежити свободу слова в інтернеті_1

У разі ухвалення закону такими загрозами вважатимуть вплив на дії органів влади і віднесуть їх до категорії «технологічний тероризм».

«Здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або невчинення дій органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, службовими особами цих органів, об’єднаннями громадян, юридичними особами», — йдеться в поясненні до проекту.

Зокрема, Службі безпеки України хочуть надати право блокувати доступ до будь-якого інформаційного ресурсу вже не тільки за рішенням суду, а й на підставі рішення прокурора, слідчого або Ради нацбезпеки і оборони.

Законодавчою ініціативою обурилася перший заступник голови комітету свободи слова та інформаційної політики Ольга Червакова.

Вона написала у Facebook, що прикладом таких загроз, з якими пропонує боротися цей законопроект, є «будь-який громадський контроль чи пересічний пікет».

Червакова також показала, які політичні сили і в якій пропорції голосували за внесення законодавчої ініціативи до порядку денного Верховної Ради.

«Диктаторський закон»: депутати спробують обмежити свободу слова в інтернеті_3

«Нова атака на свободу слова!» — так відреагував на законопроект голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

«Без суду, без адвокатів, без слідчих дій в редакціях українців можна буде позбавляти доступу до „не таких“ сайтів», — обурюється він.

Голова НСЖУ назвав законопроект «диктаторським».

За словами С.Томіленка, профільний для цього законопроекту Комітет з питань свободи слова навіть не включено до складу комітетів, де має розглядатися законопроект.

Голова правління ІнАУ Олександр Федієнко зазначив, що сподівався на те, що ринок поховав цей законопроект ще минулого року: "Близько року тому, без перебільшення вся громадськість виступала проти цього злочинного законопроекту. Зараз він знову "сплив". І нам знову пропонують прирівняти виняткові підстави, визначені частиною другою статті 34 Конституції України щодо обмеження прав на вільне використання та поширення інформації, до випадків будь-якого кримінального провадження. Проблема в тому, що це безперечно перетворить незалежну та демократичну Україну на поліцейську державу в найгіршому значенні цього слова."

«Якщо народні депутати ухвалять законопроект про позасудове блокування сайтів, який Верховна Рада включила до порядку денного, то, крім того, що Україна скотиться до рівня Північної Кореї, це аж ніяк не допоможе в боротьбі з російською пропагандою, а натомість призведе до порушення прав українців на доступ до інформації й розправи над ЗМІ,» - сказала експерт «Реанімаційного пакета реформ», юрист Злата Симоненко.

На її думку, ухвлення законопроекту призведе до ситуації, аналогічної із санкціями від РНБО проти бізнесу, чия робота зараз фактично блокується без пояснення причин.

«Досі жодна посадова особа сьогодні не пояснила критерії, за якими компанії вносять до списку санкцій. Фактично, це інструмент рейдерського коммуніціювання з підприємцями», – зазначила юрист.

До того ж такі закони дозволяють державі нав'язувати свою думку ЗМІ з будь-яких питань. Незгодні просто не матимуть інструменту висловлення своєї думки. До того ж законопроект спрямований на обмеження права людини на доступ до інформації й на вільне поширення своїх думок. Цей законопроект може призвести до резонансних подій в Україні. Ми тривалий час боролися за право чути й читати не лише те, що декларується владою. А сьогодні ми, по суті, повертаємося в 2009-2010 роки, коли заборонялися або блокувалися публікації в ЗМІ.

Якщо ж припустити, що законопроект спрямований на боротьбу з російскою пропагандою, то, за словами Симоненко, це не робиться шляхом блокування сайтів.

«Боротьба з пропагандою можлива в умовах, коли всі інформаційні ресурси й телеканали, в тому числі національні, нормально працюють. «Перший Національний», який транслюється в усіх куточках України, не має просити в держави гроші, тому що держава сама має бути зацікавлена в його нормальній роботі. До того ж давно необхідно структурувати ті інформресурси, які є в Україні. Бо виходить, що якщо владу не влаштовує якесь видання, яке пише про корупцію, то його можна заблокувати, при цьому канали, що транслюють концерти з Російської Федерації, не чіпають, тому що вони платять податки», – зазначила вона.

На думку Злати Симоненко, перш ніж запроваджувати поняття «технологічний тероризм», необхідно визначити чіткі критерії, за якими стаття, публікація чи програма на телеканалі може підпадати під них. ЗМІ мають знати правила гри й розуміти, за що вони можуть бути заблоковані.

Не голосувати за проект закону про блокування сайтів закликає Верховну Раду і коаліція «За вільний інтернет», до якої входять, зокрема, ГО «Платформа прав людини», ГО «Лабораторія цифрової безпеки», ГО «Центр інформації про права людини», ГО «Кримська правозахисна група» та представництво Freedom House в Україні. 

Читайте також:
Полтава
Московитським загарбникам ніколи не були раді на українській землі. Ворог цього відверто не розуміє, а тому платить велику криваву ціну.
19:15
Полтава
Мешканці другого за населенням міста Полтавщини скаржаться у соціальних мережах на дезінформацію. Влада ж закликала не панікувати.
14:56
Полтава
Поліція спільно з природоохоронцями вилучила півтора кілометра браконьєрських сіток у Кременчуцькому районі. Злодіїв не вдалося затримати.
08:29
Полтава
Невідомі особи без дозвільної документації здійснили геодезичні й вибухові роботи у ландшафтному парку «Гадяцький». Завдано збитків державі.
вчора, 19:14
Полтава
Він написав понад 60 антиукраїнських статей на замовлення московії
вчора, 17:11
Полтава
Чиновники та депутати нашого краю здебільшого лишаються осторонь війни. Для них ніби не існує нічого, крім глибини власної кишені з грошвою.
вчора, 12:27