Експерти: можливий нафтовий апокаліпсис Росії

СВІТ
17.09.2015, 08:39
Експерти: можливий нафтовий апокаліпсис Росії

Якщо Росія і переживе 2015 рік, то в 2016-му в ній може настати апокаліпсис. Організація країн - експортерів нафти (ОПЕК) поліпшила прогноз на попит «чорного золота» до кінця року, але в наступні 12 місяців виробники сировини ризикують втратити левову частку своїх доходів.

На думку експертів ОПЕК, криза торкнеться всіх країн експортерів-нафти і, особливо, Росію.

Ціни на нафту впадуть більше, ніж зараз, тобто набагато нижче $ 50 за барель, цитують експертів деякі російські ЗМІ. Завалиться і рубль, який, як визнала глава ЦБ Ельвіра Набіулліна, безпосередньо прив'язаний до вартості нафти.

Якщо в даний час курс «дерев'яного» за долар становить близько 68 рублів, а за євро - трохи більше 77 рублів, то до I кварталу 2016 року долар і євро коштуватимуть мінімум 80 і 95 відповідно.

Є ще більш похмурі прогнози. Американська інвесткомпанія Goldman Sachs пророкує падіння бареля до $ 20. Що чекає тоді рубль - не ризикує припустити жоден експерт, пише в цьому зв'язку московське видання «МК».

Заяви ОПЕК в минулий понеділок чекали гравці сировинних і валютних ринків по всьому світу. Нафтовий картель повинен був винести вердикт: скільки «чорного золота» буде куплено в цьому році і скільки - в наступному. Результати виявилися двозначними: в 2015 році ОПЕК поліпшила прогноз по світовому попиту на сировину на 90 тис. барелів на день - до 92790000, але погіршила прогноз на 2016 рік на 50 тис. - до 94080000.

Ціни на нафту, які на початку трохи підросли, тут же почали падати.

Відповідно до припущень нафтового картеля, в 2016 році зростання попиту на «чорне золото» в Латинській Америці та Китаї виросте всього на 300 тис. барелів на день. Це набагато менше, ніж очікувалося півроку тому. Якщо на світовий ринок повернеться Іран зі своїми 1500000 «бочок» на добу, то пропозиція нафти над попитом ще більше піде в мінус.

Враховуючи, що і Росія, і інші країни, зокрема США, обіцяють наростити видобуток, ціни загрожують перетнути мінімуми початку 2000-х років, коли котирування знаходилися на рівні $ 20 за барель.

Таке положення цілком можливо. Американська Goldman Sachs вважає цей результат природним: падіння темпів розвитку китайської промисловості, на яку робили ставку основні світові виробники енергоресурсів, перевищує найскептичніші очікування. Тільки за серпень обсяг китайського експорту скоротився до 5,5% (ще кілька місяців тому він був втричі більше).

Лихоманить всю Південно-Східну Азію, що вважалася локомотивом світової економіки. В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні вибухнула масштабна валютна криза, яка стане причиною застою на міжнародному ринку. Так, зростання південнокорейської економіки в 2016 році може скоротитися більш ніж на 1%, хоча раніше він передбачався набагато більше.

У такому разі зростання попиту на нафту в 2016 році складе 1290000 барелів на день проти 1340000, очікуваних раніше. На перший погляд, не так і багато. На ділі - катастрофа. Кожні 100 тис. тонн перевищення пропозиції нафти над попитом - це падіння котирувань на $ 1-2 за барель.

При цінах на нафту в $ 115 це несуттєво. При котируваннях в $ 20 такий сценарій стане апокаліпсисом, пише «МК».

Рубль в даний час як ніколи пов'язаний з нафтою. Найбільш негативний прогноз, який дають в ЦБ на наступний рік, це приблизно $ 40. При ціні вдвічі менше, рубль покотиться вниз з ще більшою швидкістю.

Дірка в бюджеті Росії розростеться до немислимих розмірів. У 2015 році дефіцит російського бюджету обіцяє скласти 1 трлн рублів. У наступному році дефіцит може перевищити 2 трлн. Тоді курс російської валюти впаде до мінімум 80 рублів за долар і 95 - за євро.

Відділ моніторингу

"Останній Бастіон"


вибір редакції
Читайте також:
Світ
«Новатек» прагне відновити відносини із Заходом в очікуванні закінчення війни в Україні.
17:27
Світ
Протестувальники, які не визнають легітимність цих виборів, збираються біля будівлі парламенту.
12:04
Світ
73-річний Франсуа Байру змінить на посаді Мішеля Барньє
вчора, 15:00
Світ
Інноваційний процес допомагає очищувати економічно ефективним і екологічно безпечним способом. Нині тестують у кількох альпійських кантонах.
вчора, 12:32
Світ
Західні партнери інтенсивно задумалися над завершенням війни в Україні. Проте є нюанс — аж ніяк не на наших умовах.
вчора, 08:21
Світ
Цього разу шанси на те, що імпічмент буде схвалено, зросли.
12 грудня, 15:47