Created with Sketch.

Геологи виявили «темний кисень» на дні Тихого океану

26 липня, 06:00

Глибоководні частини Світового океану приховують незліченні багатства. Одне із них — залізомарганцеві конкреції та бентосні відкладення.

Досліджуючи глибоководне середовище поблизу Гавайського архіпелагу, Тихого океану, британські науковці несподівано виявили нове джерело кисню. Про нього вони повідомили на шпальтах галузевого видання Nature Geoscience.

Однак тепер вони побоюються, що розробка родовищ поблизу островів може порушити місцевої унікальної екосистеми. Йдеться про джерело не лише марганцю, а й кобальту, цирконію, і навіть рідкісноземельних елементів.

Їх давно вивчають та розвідують, а видобувні компанії пропонують проєкти із розробки родовищ, хоча поки що це дуже складно та дорого. Залізомарганцеві конкреції у великій кількості розсипані океанським дном, починаючи від глибини кілька сотень метрів.

«Виявлені нами аеробні організми беруть кисень для дихання із відкладень на самому дні. Важливо знати, скільки їм потрібно, щоби зрозуміти весь колообіг життя у морських системах. Для цього використовують бентосні спускові системи, які близькі до них за своєю органікою. Ми провели експеримент у центральній частині Тихого океану, відомої як зона Клеріон-Кліппертон (між однойменними розломами). Глибина там — понад 4 кілометри.

Цей район багатий на залізомарганцеві конкреції. Ми змінювали умови всередині камер, що спускалися на глибину. Наприклад, додавали мертву біомасу водоростей, закачували холодну воду і розчинений неорганічний вуглець, аміак. Потім вимірювали баланс — різницю між спожитим і киснем, що надходить, — і виявили надлишок. Упродовж двох діб ми спостерігали, як концентрація газу плавно наростала та перевищила фонову втричі», — заявили британські науковці.

Експеримент повторили, провівши вимірювання іншим способом, а також на інших ділянках, рознесених на чотири кілометри. Надлишок кисню підтвердився; дослідники назвали його «темним», оскільки його джерело розташоване поза досяжністю сонячного світла.

Водночас «Останній Бастіон» нагадує своїм читачам про те, що геологи з'ясували, як насправді виникали континенти. Нова кора планети виникла не в результаті руху тектонічних плит, а через процеси в океанічних плато молодої Землі.

Читайте також
Визначено країни, що споживають найбільше енергії на душу населення
Економіка
КНР і РФ висловили територіальні претензії до США
Світ
США і КНР зацікавлені у спільному освоєнні родовищ металів в Україні
Економіка
Терористи «Вагнера» захопили владу у Ніґері для китайських комуністів
Економіка
Уран із Ніґера став монопольною сировиною РФ
Економіка
Індія не змогла розплатитися з росією за тони купленої нафти
Економіка