Сенсаційне відкриття: геологи з'ясували, як насправді виникали континенти

02 лютого, 06:04
Сенсаційне відкриття: геологи з'ясували, як насправді виникали континенти

Канадські дослідники вивчили склад порід, які вийшли на поверхню Землі із появою перших континентів. Результати приголомшили науковців.

Своє дослідження команда геологів з Університету Британської Колумбії у Ванкувері виклала у галузевому виданні Nature Communications. Під час аналізу з'ясувалося, що нова кора планети виникла не в результаті руху тектонічних плит, а через процеси в океанічних плато молодої Землі.

Перші континенти виникли 4,57 мільярда років тому за гадейського еону (перший еон геологічної історії нашої планети — прим. ред.). Тоді на поверхню стали виходити породи, що складаються з тоналіту, трондеміту та гранодіориту (далі скорочено ТТГ — прим. ред.); цю групу тісно пов'язують із початковою тектонікою плит.

Однак до тепер наукова спільнота остаточно не розуміла походження цих гірських порід. Вважається, що утворення ТТГ відбувалося у два етапи: виділення толеїтових магм та їхнє подальше плавлення, — хоча деякі експерименти показували, як ТТГ формуються із розплавленої базальтової кори.

Але одночасно на місце попередників ТТГ претендують інші метаморфічні породи, які розвивалися за інших умов. То для того, щоб отримати чітке розуміння походження групи ТТГ, канадські геологи вирішили вивчити кількісний вміст титану і ніобію у батьківських розплавах; два цих елементи вибрали із кількох причин: вони несумісні, нерухомі у рідині та найбільш поширені.

«Ми відстежили особливий набір мікроелементів, які не змінилися та зберегли низку ознак вихідної магми, з якої утворилася нова кора ТТГ. Ці елементи дозволили нам простежити хімічні зміни, через які пройшли магми ТТГ, і склад розплавів, з'ясувавши їхній початковий стан і джерело — швидше за все, різновиди габро», — зазначила один з авторів дослідження докторка наук Матісс Сміт.

Геологи проаналізували дані про всі знайдені зразки породи ТТГ та побудували модель її виникнення. Згідно з нею (дивіться нижче — прим. ред.), ТТГ і ранні породи з'явилися внаслідок «відмирання» та плавлення попередньої кори, яка, як припускають науковці, нагадувала океанічне плато; тобто ці породи утворилися всередині кори, але не внаслідок зіткнень літосферних плит.

Крім того, як раніше повідомляв «Останній Бастіон», через 250 мільйонів років планета Земля стане непридатною для життя. Глобальна катастрофа станеться після утворення нового суперконтиненту.

Схема магматизму тоналіту, трондеміту, гранодіориту і подальший процес утворення континентів
Схема магматизму тоналіту, трондеміту, гранодіориту і подальший процес утворення континентів
Читайте також:
Історія
Під час мусульманської експансії у VIII столітті на терени сучасної України прийшли чужинці. То були онуки Ноєвого сина Сіма.
29 вересня, 09:27
Історія
Борис Балінський народився 23 вересня 1905 року в Києві. Але близько 50 років прожив в африканській країні заснованій вихідцями з Європи.
24 вересня, 11:04
Життя
Комахи відкладають свої яйця всередину живих плодових мушок. Маленькі оси-шкідники під час вилуплення розривають носія, вбиваючи.
17 вересня, 19:22
Опінії
Поразка України у Перших визвольних змаганнях (1917-1922) боляче вдарила по історичній науці. Минуле нашого народу ворог став переписувати.
18 серпня, 09:37
Життя
Зазвичай у процесі еволюції частка літію у зірках зменшується. Але науковцям трапляються старі світила із високим вмістом цього металу.
11 серпня, 08:41
Життя
Двокрилі москіти-інтерсекси мають здатність долати інших, собі подібних, комах ефективніше за інсектициди. Експерименти довели це.
30 липня, 21:49