Сенсаційне відкриття: геологи з'ясували, як насправді виникали континенти

02 лютого, 06:04
Сенсаційне відкриття: геологи з'ясували, як насправді виникали континенти

Канадські дослідники вивчили склад порід, які вийшли на поверхню Землі із появою перших континентів. Результати приголомшили науковців.

Своє дослідження команда геологів з Університету Британської Колумбії у Ванкувері виклала у галузевому виданні Nature Communications. Під час аналізу з'ясувалося, що нова кора планети виникла не в результаті руху тектонічних плит, а через процеси в океанічних плато молодої Землі.

Перші континенти виникли 4,57 мільярда років тому за гадейського еону (перший еон геологічної історії нашої планети — прим. ред.). Тоді на поверхню стали виходити породи, що складаються з тоналіту, трондеміту та гранодіориту (далі скорочено ТТГ — прим. ред.); цю групу тісно пов'язують із початковою тектонікою плит.

Однак до тепер наукова спільнота остаточно не розуміла походження цих гірських порід. Вважається, що утворення ТТГ відбувалося у два етапи: виділення толеїтових магм та їхнє подальше плавлення, — хоча деякі експерименти показували, як ТТГ формуються із розплавленої базальтової кори.

Але одночасно на місце попередників ТТГ претендують інші метаморфічні породи, які розвивалися за інших умов. То для того, щоб отримати чітке розуміння походження групи ТТГ, канадські геологи вирішили вивчити кількісний вміст титану і ніобію у батьківських розплавах; два цих елементи вибрали із кількох причин: вони несумісні, нерухомі у рідині та найбільш поширені.

«Ми відстежили особливий набір мікроелементів, які не змінилися та зберегли низку ознак вихідної магми, з якої утворилася нова кора ТТГ. Ці елементи дозволили нам простежити хімічні зміни, через які пройшли магми ТТГ, і склад розплавів, з'ясувавши їхній початковий стан і джерело — швидше за все, різновиди габро», — зазначила один з авторів дослідження докторка наук Матісс Сміт.

Геологи проаналізували дані про всі знайдені зразки породи ТТГ та побудували модель її виникнення. Згідно з нею (дивіться нижче — прим. ред.), ТТГ і ранні породи з'явилися внаслідок «відмирання» та плавлення попередньої кори, яка, як припускають науковці, нагадувала океанічне плато; тобто ці породи утворилися всередині кори, але не внаслідок зіткнень літосферних плит.

Крім того, як раніше повідомляв «Останній Бастіон», через 250 мільйонів років планета Земля стане непридатною для життя. Глобальна катастрофа станеться після утворення нового суперконтиненту.

Схема магматизму тоналіту, трондеміту, гранодіориту і подальший процес утворення континентів
Схема магматизму тоналіту, трондеміту, гранодіориту і подальший процес утворення континентів
Читайте також:
Світ
Під час приголомшливого експерименту науковці отримали золото завтовшки з атом. Вони використали старовинну ковальську методику.
19 квітня, 06:01
Історія
У Теотіуакані виявили сліди кількох давніх землетрусів. Перші із них сприяли процвітанню міста, а останнє — його остаточному занепаду.
17 квітня, 21:49
Життя
Холоднокровні земноводні істоти видають крики, які люди не чують. Встановити цей факт вдалося у бразильських тропічних лісах.
15 квітня, 21:39
Історія
Наше прадавнє минуле досі припадає пилом попри численні розвідки. Дослідники зосереджуються на одному предметі, не бачачи загальної картини.
11 квітня, 19:36
Історія
Доказом слугує печера Теопетра у гірській місцевості центральної Греції. Саме там вперше було використано викопане паливо.
10 квітня, 19:35
Життя
Яскравий тому приклад — населення таких країн, як РФ, КНР, КНДР, ФРН і США. Там минуле нерозривно пов'язано із пропагандою сьогодення.
28 березня, 08:20