Created with Sketch.

Голодні – небезпечні, а ті, хто наситився, – ущербні

07.07.2023, 20:21
Фото: Facebook

Головною метою геополітики є боротьба за ресурси. Інструментом для її досягнення зчаста виступають конфлікти різної активності.

Відтак решта сфер, де триває боротьба між державами, – це реалізація стратегічних завдань, які є частинами однієї великої геополітичної мети. Світова спільнота, ймовірно, не одне століття змушена перебувати у геополітичній грі, у різних ролях.

Правила такі, що геополітичну гру не можна зупинити, оскільки припинення гри означає загибель і виродження будь-якої держави. Через те, що виживання та безпека – це глобальна мета будь-якої цивілізації, кожен прагнутиме зайняти те становище у політичній, економічній та військовій картині світу, яке забезпечить її досягнення.

Символьна боротьба Моря (води) і Суходолу (землі), якнайкраще демонструє неминучість протистояння. Залишається питання, наскільки кожен із нас готовий протистояти неминучості.

Власне, щоби зберігати рівновагу, правителі (політичні лідери чи диктатори – прим. ред.) постійно шукають систему противаг і методи стримування опонентів. І вони не обов'язково виражені у воєнному протистоянні, для цього є шляхи дипломатичні, торговельно-економічні, ідеологічні та культурно-релігійні...

Прикладів, як то кажуть, удосталь. Просто зазерність до підручника з усесвітньої історії!

Натомість аби вирішувати такі завдання підвищеної категорії складності, наведені вище, – потрібні добре підготовлені люди (фахові кадри – прим. ред.). У такі періоди з'являються унікальні політики та дипломати, відбуваються технологічні прориви у техніці та озброєнні, створюються групи спеціального призначення, які здатні у невеликій кількості вирішувати важливі стратегічні та тактичні завдання.

У тому числі важливим фактором є рівень цивілізованості конкретної держави. Бідні та "голодні" завжди скидали на дно історії тих, хто наситився, і так реалізували важливий перехід від етапу "нецивілізації" до етапу "цивілізації" й навпаки; це нескінченний колообіг.

І що безперечно турбує, так це явна тенденція, образно і метафорично описана у доволі, актуальній як для України, так і для решти світу книзі "Ефект Робінзона Крузо". Наведемо знаковий уривок звідти:

«...Залиш, бо ці мухи напівзогнилих частин моїх наситились, і тепер мало мене засмучують й уже не турбують. Коли ж прилетять інші, голодні, то створять мені більше страждань».

Іншими словами, уроки історії свідчать: держави, які не пройшли шлях трансформації та перезавантаження, втрачали свою цивілізованість чи гинули зовсім. Безперечно, українці сьогодні також мають над чим поміркувати.

Читайте також
Про ціни, інфляційну динаміку та монетарну політику
Економіка
Безугла назвала зрадниками ВПО, які повертаються на окуповані території
Війна
Конкуренцію працедавців за робітників зафіксовано на Харківщині
Економіка
Дрова як квінтесенція української політики
Опінії
Зеленський хоче штафувати українців за зберігання дров без документів: адвокат пояснив деталі
Політика
Благодійники Полтавщини довго не фінансуватимуть армію
Полтава