9 серпня 1914 року у Гельсинкі народилася неперевершена казкарка і талановита художниця шведського походження Туве Марика Янссон.
Саме з-під її пера напередодні Другої світової війни з'явилися улюблені не одним поколінням дітей схожі на бегемотиків дивовижні істоти – муміки (швед. Mumintrollen) або ж мумі-тролі (швед. Småtrollen).
Кожне з оповідань про цих казкових персонажів сповнене зворушливих емоцій, переживань та головне мудрих порад, які авторка непомітно дає читачам від імені Мами Мумі-троля.
На сьогодні у Суомі творчість шведськомовної пані Янссон уважають найбільшим внеском у світову культуру після укладеної Еліасом Льоннрутом "Калевали", музики Яна Сібеліуса та архітектурі спадщини Алвара Аалто.
Її оповідання про пригоди мумі-тролів перекладені понад 50 мовами, зокрема й українською, й б'ють рекорди у накладах, особливо країнах Північної Європи, чия своєрідна похмура природа постає перед читачами.
Попри те, що найбільшу популярність пані Янссон принесли саме творчість на лоні дитячої літератури, вона також була талановитим живописцем, скульптором й ілюстратором; малюнки та образи казкових істот вона створювала самотужки.
А ще, Туве була першою жінкою-художницею Суомі, яка прикрасила своїми роботами фінський та шведський переклади епічних саґ про гобітів не менш видатного британського письменника Джона Роналда Руела Толкіна.
У багатьох її текстах порушується соціальна тематика, відчуження та прийняття, а також протиборство, здавалося б, приречених на зникнення меншин у кілька разів чисельнішого супротивника...
Творець мумі-тролів вела дуже скромний спосіб життя, попри те, що була однією з найбагатших громадянок Фінляндії: вона продовжувала користуватися громадським транспортом, особисто відповідала на всі листи шанувальників і сама ходила за покупками.
Між тим, як уже повідомляв "Останній Бастіон", перший керівник Академії Фінляндії, який був лауреатом Нобелівської премії, був залучений до створення "коктейлю для Молотова".