Карантин: влада проігнорувала інтереси дрібного і середнього бізнесу
Ми не Франція з її запасом економічної міцності.
Малому й середньому бізнесу у наступні тижні буде непереливки через карантинні заходи. Звісно, що нищівних збитків зазнають і великі компанії. Тому дуже добре, що український парламент вирішив без зволікань пом’якшити удар пандемії по нашій економіці. Та чи достатні ці кроки держави?
Вчора Верховна Рада прийняла в цілому законопроект №3220, яким внесла зміни у частині сплати податків до Податкового кодексу України та низки інших законодавчих документів.
Ось ці нововведення:
1. Звільняються від сплати ЄСВ всі фізичні особи-підприємці (ФОПи) та ті, хто займається незалежною професійною діяльністю. На 3 місяці буде відтерміновано обов’язкове введення реєстраторів розрахункових операцій (РРО) для всіх категорій «спрощенців».
2. Не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 30 квітня 2020 року. Йдеться про тимчасове скасування штрафів та пені за несвоєчасну або неповну сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ), несвоєчасне подання звітності по ЄСВ. Водночас закон передбачає, що ця норма не буде стосуватися порушень по сплаті податку на додану вартість (ПДВ), акцизів та ренти.
3. Плата за землю у період із 1 березня року по 30 квітня 2020 року не буде нараховуватися та сплачуватися. На цей час буде скасовано податок на комерційну нерухомість та землю.
4. Об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 1 березня по 30 квітня 2020 року.
5. Закон встановлює мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 30 квітня 2020 року.
6. Крім того, закон встановлює низку пільг для громадян. Зокрема, їх не будуть штрафувати та нараховувати пеню за прострочення виплат за споживчими кредитами в період з 1 березня по 30 квітня. Також держава має встановити механізм допомоги громадянам, які через коронавірус перебувають на самоізоляції.
Прийняті верховною Радою законодавчі зміни частково перегукуються з оприлюдненими мною раніше пропозиціями. Однак у мене є також питання до нового закону.
Перше: чи достатньо міцною буде «подушка безпеки» у вигляді податкових пільг для великого й середнього бізнесу? Друге: чи впевнені в уряді, що до 30 квітня Україна зможе подолати негативні наслідки пандемії?
Ми з колегами-експертами пропонували не лише тимчасово відмовитися штрафувати малий бізнес за несплату ПДВ чи ЄСВ, а взагалі звільнити його від сплати цих та інших податків і зборів на період карантину! А тим секторам економіки, які зазнають найбільших збитків від пандемії (туризм, транспортна галузь, ресторанний бізнес тощо) можна надати відстрочку від сплати податків.
На жаль, у прийнятому парламентом документі пункт про допомогу громадянам, які тимчасово залишились без роботи, виглядає декларативно. Держава могла б взяти на себе частину затрат на оплату вимушених відпусток цій категорії штатних працівників. Можна надати їм можливість відстрочки комунальних платежів.
Ми та й увесь світ не можемо достеменно знати, які глобальні наслідки матиме нинішня пандемія. І як довго вона триватиме.
Короткострокові прогнози, на жаль, не дуже втішні. Скажімо, міністр економіки Франції Брюно Ле Мер припускає, що ВВП його країни у 2020 році скоротиться на 1% і це стане шоком для економіки країни. Разом із тим, держава готова підтримати не тільки вітчизняний бізнес, а й працівників. Президент Франції вже заявив про виділення 300 млрд євро державної допомоги бізнесу
Маємо усвідомлювати, що ми не Франція з її запасом економічної міцності. Україна і до пандемії мала кризу податкових надходжень і дефіцит бюджету. Але нам теж слід думати про збереження як економічного, так і людського, кадрового, потенціалу.