Created with Sketch.

Катастрофізація – звичка, якої слід позбутися

27.07.2022, 20:36

Звичка "накручувати" ситуацію може доводити людину до панічного стану. Бо за всіма законами нейробіології, турбуватися є природним.

Проте вкрай небезпечно для нервової системи – панікувати чи "катастрофізувати". Мигдалеподібне тіло переходить у режим "стрес" і тоді тривожність зростає до певного рівня.

У разі, якщо вона вища за 70%, – здатність аналізувати та включати прагматику відключається. Відтак завдання полягає у тому, щоби знизити тривожність до 70%.

Як же відбувається катастрофізація? – Попервах виникає нестерпність невизначеності, а з цього стану все починається, і він є досить типовим явищем на сьогодні.

У разі, якщо у вас відсутні базові психологічні навички, катастрофізація – частина вашого сприйняття:

1-ша навичка – вміти розуміти свої емоції та почуття. Давати їм назву, право на існування всередині вас і дуже важливо знати, для чого ви відчуваєте конкретні почуття та емоції.

2-га навичка – навчитися свої почуття висловлювати. Наведемо основні критерії цієї навички:

Якщо ви не знаєте/не вмієте щось із цієї навички, ви повертаєтеся до напрацювання 1-ї навички!

3-тя навичка – навчитися саморегуляції тривожності. Тут ви маєте розуміти: є реальна загроза чи ні? Якщо її немає, шукайте сенс того, що відбувається, і тоді приймаєте максимально вигідне для вас рішення. У разі, якщо ви не розумієте, є загроза чи ні, – значить, навичка саморегуляції відсутня і ваша тривожність вища за 70%.

Навчаючися навичок, ви стаєте самодостатньою особистістю. А відтак розумієте себе (свої почуття, бажання), комунікуєте з оточенням, вмієте відстоювати свої межі, і – приймаєте адекватні рішення, коли це необхідно.

Чи існують ще якісь навички, що дають почуття задоволення та щастя? – Так! Але без базових, вищезазначених навичок навчитися бути гнучкішими, впевненішими в собі неможливо.

Базові психологічні навички людина може самостійно напрацювати через вебінари, прочитання книг, тренінги, але найкраща версія – звернутися до психолога по допомогу. Виберіть для себе формат (груповий або індивідуальний) і живіть повноцінним психологічним комфортним та щасливим життям.

Автор – Ольга Котляр, фаховий психолог-практик

Читайте також
«Колективний ПТСР» в українців, або як здолати тривожність
Життя
Як правильно ставити перед собою цілі, щоб їх досягати?
Життя
Рік війни. Як уникнути повторної травматизації?
Життя
Як перемогти лінощі та чи потрібно це робити?
Життя
Правда і міфи про ПТСР
Життя
Як зберегти стосунки під час війни?
Життя