Created with Sketch.

Рік війни. Як уникнути повторної травматизації?

24.02.2023, 22:16
Фото: Google

Ретравматизація виникає у миті, коли обставини, за яких людина отримала психологічну травму, повторюються. Війна – одна з них.

Спровокувати ретравматизацію здатні навіть спогади, до яких ми повертаємось усвідомлено або мимоволі. Після минулого року кожне 24 лютого для українців уже ніколи не буде просто датою, і наш ворог добре про це знає.

Тому виправдано ми очікуємо певних активних дій із боку окупантів, надто цього дня і після нього, спрямовані на те, аби посіяти у суспільстві страх і паніку. Напередодні якраз відбувалася інформаційна атака через соціальні мережі.

А тому наше завдання – бути готовими до провокацій і максимально зібраними, щоби подбати про безпеку свою та близьких. Відзначимо головні поради, яких слід дотримуватися 23, 24 і 25 лютого травмованим ментально громадянам:

До річниці повномасштабного вторгнення у мережі викладено аж забагато відео і фото торішніх подій – як усе починалося. Якщо є відчуття, що для вас це занадто, обмежте використання соціальних мереж та споживання подібного контенту.

Так само як упорядкування речей на робочому столі допомагає зібратися з думками перед важливим завданням, певні ритуали перед цією датою здатні вселити спокій. Зберіть або ще раз перегляньте речі, що можуть знадобитися під час повітряної тривоги.

Подумайте, як будете діяти у разі оголошення сигналу про небезпеку. Минулого року нас застали зненацька – цього разу ми знаємо, що робити.

Допоки існує РФ, кожного 24 лютого ворог запускатиме широку дезінформаційну кампанію, яка може супроводжуватися великою кількістю різної суперечливої інформації. Будьте готові побачити заголовки на зразок: «Увага! Почалося», «Прорвали кордон» і так далі.

Не варто розпорошувати увагу. Оберіть кілька джерел інформації, бажано офіційних і яким ви довіряєте, щоб слідкувати за ситуацією.

24 лютого – дата початку повномасштабного вторгнення московитів. Але з іншого боку – це просто ще один день війни, яка триває в нинішньому форматі вже рік, а загалом 9 років.

Ворог прагне, щоби ми боялися цієї дати та очікували, що в цей день неодмінно станеться щось жахливе. Натомість спробуйте скласти план дрібних справ на 24 лютого – з урахуванням необхідності в будь-який момент перейти в безпечне місце.

Пам'ятайте, очікування чогось поганого саме по собі може спровокувати ретравматизацію.

Автор – Надія Терещенко, фаховий психотерапевт

Читайте також
«Колективний ПТСР» в українців, або як здолати тривожність
Життя
Як правильно ставити перед собою цілі, щоб їх досягати?
Життя
Як перемогти лінощі та чи потрібно це робити?
Життя
Правда і міфи про ПТСР
Життя
Як зберегти стосунки під час війни?
Життя
5 способів перемогти панічну атаку
Життя