Китай прагне показати світові, що він може бути посередником у мирі між росією та Україною

Опінії
21.02.2023, 14:38
Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Пекін висуває мирний план, який викликає скептицизм у США

Журналіст видавництва Bloomberg

Через рік після оголошення про «безмежне» партнерство з росією, Китай тепер намагається переконати світ, що він є нейтральним гравцем, який може допомогти припинити війну в Україні. Це буде нелегко. 

Член Держради Китаю Ван Ї має намір відвідати москву найближчими днями після того, як опублікував нову мирну пропозицію щодо припинення конфлікту, спровокованого президентом росії володимиром путіним. Зусилля Пекіна були принижені США, а держсекретар Ентоні Блінкен звинуватив Китай у тому, що він приватно зважує, чи варто давати росії зброю, навіть заявляючи, що «вони ще не перетнули цю межу».

Словесна перепалка між Блінкеном і Ван Ї, які не змогли домовитися про багато чого минулого уїк-енду під час зустрічі на форумі безпеки в Німеччині, показує, що проблеми між найбільшими економіками світу набагато глибші, ніж суперечка, яка збурила відносини цього місяця. Війна в Україні зараз стає ключовим питанням для обох сторін у формуванні глобальних наративів, особливо коли втома від війни починає охоплювати частини світу. 

Ентоні Блінкен виступає на Мюнхенській конференції з безпеки 18 лютого
Ентоні Блінкен виступає на Мюнхенській конференції з безпеки 18 лютого

«Я не сумніваюся в бажанні Пекіна миру, але водночас ця пропозиція здається неймовірною», — сказав Рафаелло Пантуччі, старший науковий співробітник Школи міжнародних досліджень С. Раджаратнама в Сінгапурі, який написав книгу про китайську зовнішню політику. «Щоб це заслуговувало довіри, Китай мав би розглядатися як незалежний брокер. Проте Китай явно вибрав сторону в цьому конфлікті».

Президент Китаю Сі Цзіньпін досі не спілкувався з президентом України Володимиром Зеленським після вторгнення, попри те, що він розмовляв із путіним приблизно чотири рази за цей період. Пекін також неодноразово захищав деякі мотиви росії розпочати війну — головним чином, щоб опиратися розширенню НАТО — водночас наполягаючи, що він не підтримує саме вторгнення. 

Проте протягом кількох місяців витрати Пекіна зросли. Крім короткострокової шкоди світовій економіці, Китай також все більше розглядається в США та Європі як стратегічний конкурент, якого необхідно стримати від його власних амбіцій щодо контролю над Тайванем — перспектива, яка робить Пекін більш вразливим до багатостороннього експортного контролю, інвестиційні обмеження та інші заходи, які можуть завадити довгостроковим перспективам зростання.

Хоча Китай не оприлюднив подробиць мирного плану, Ван Ї сказав, що пропозиція включатиме заклики до поваги територіальної цілісності, захисту ядерних об'єктів і протидії використанню біохімічної зброї. На місцях це одразу було сприйнято скептично: міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що умовою будь-якої мирної угоди має бути виведення російських військ з України. 

Ван Ї
Ван Ї

«Справедливий мир не може означати, що агресор отримає винагороду», – сказала вона. 

Європейські посадовці, знайомі з планом, які побажали залишитися невідомими, сказали, що він, як очікується, включатиме заклики до припинення вогню та припинення постачання зброї в Україну. Вони сказали, що США та їхні союзники вважають, що путін може висловити подібні думки під час виступу у вівторок у москві та потенційно запропонувати проєкт резолюції ООН 24 лютого через один рік, щоб конкурувати з резолюцією, яку підтримують прихильники України, які вимагають від росії вивести війська та припинити бойові дії.

Попри те, що план Китаю, здається, має мало шансів на успіх, союзники США стурбовані, що пропозиція може викликати резонанс у країнах Глобального Півдня та потенційно залучити голоси в ООН, кажуть люди. Багато країн за межами США та Європи відмовилися приєднатися до санкцій проти росії та закликали до переговорів та можливого припинення вогню. Водночас попередні спроби посередництва зазнали невдачі.

На Мюнхенській конференції з безпеки Зеленський та інші українські чиновники закликали дружні країни прискорити доставлення зброї та боєприпасів, а канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав інших швидше доставляти танки. Зменшення запасів боєприпасів викликає занепокоєння, оскільки українські та російські сили щодня пропалюють десятки тисяч артилерійських снарядів.

Китай прагне показати світові, що він може бути посередником у мирі між росією та Україною_5

Для Китаю мирна пропозиція допомагає намалювати Сі як глобального державного діяча, а також формує результат, який допоможе Пекіну. Деякі китайські учасники конференції були здивовані тим, як США та їхні союзники об’єднують Китай і росію, і вони підкреслили необхідність протистояти цьому наративу. 

Хоча Китай надавав дипломатичну підтримку путіну з моменту вторгнення, нещодавно китайські дипломати намагалися відійти від москви на певну дистанцію. Під час телефонної розмови зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим на початку січня новий міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган сказав, що зв’язки базуються на «трьох ні»: жодного альянсу, жодної конфронтації та жодного нападу на третю сторону. 

Ван Ї, який займає вищий рейтинг, ніж Цінь у системі уряду Китаю, також використовував цю мову під час виступів на Мюнхенському форумі. Попри те, що Ван Ї звинуватив США у «вказуванні пальцями та навіть примусі» щодо зв’язків Китаю з росією, він також підкреслив, що дві країни не є союзниками та не прагнуть об’єднатися проти когось. 
Ніякого альянсу

За словами Генрі Хуіяо Вана, засновника Центру Китаю та глобалізації, дослідницької групи політики в Пекіні, наголос на відсутності альянсу свідчить про те, що Пекін змінює свою політику щодо росії, і його не помічають у США та Європі. 

Чжоу Бо, старший полковник у відставці, який зараз є старшим науковим співробітником Центру міжнародної безпеки та стратегії в Університеті Цінхуа, сказав, що «безмежна дружба» — це лише «риторика», і її не слід сприймати буквально. 

«Захід був дуже стурбований цим описом «безмежної дружби», — сказав Чжоу, який був присутній на зустрічі в Мюнхені. «Я справді здивований, чому вони настільки чутливі до цього», — додав він, сказавши, що для Пекіна природно розвивати добрі відносини з сусідніми країнами. 

У звіті цьогорічної Мюнхенської конференції з безпеки зроблено висновок, що агресія росії проти України свідчить про те, що демократії повинні захищатися від авторитарних ревізіоністів, при цьому Китай виділяється майже в кожному розділі. 

На публічній дискусії Яо Юньчжу, генерал-майор Китайської народно-визвольної армії у відставці, відкинув цю характеристику. Відповідаючи на запитання про занепокоєння щодо прозорості ядерної зброї в автократичних країнах, вона відкинула це обрамлення.

«Це не має бути «демократична ядерна зброя проти автократичної ядерної зброї», – сказала вона. «Натомість це має бути «ядерна зброя проти нас, людей».

Автори: Джона Лю, Цзін Лі, Колума Мерфі, Ребекки Чонг Вілкінс, Арне Делфса та Альберто Нарделлі, - Bloomberg

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Економіка
Фінансово освічені люди намагаються диверсифікувати активи, оскільки бачать погіршення ситуації в економіці та на фондовому ринку
25 січня, 11:26
Світ
У всьому світі щорічно виробляється 100 млн т етанолу, переважно в США і Бразилії та, в основному, із зерна.
02 січня, 11:07
Мистецтво
Його рід відомий у Китаї ще від часів панування династії Хань. Але слави набув лише за 500 років до монґольського нашестя — за династії Тан.
13.12.2023, 08:15
Світ
Китай виступив з протестом проти будь-якого насильства проти цивільного населення, як у Ізраїлі, так і на території Палестини.
09.10.2023, 18:26
Світ
За даними місцевої влади, на півночі Китаю затримано двох людей, які пошкодили екскаватором частину Великої стіни.
05.09.2023, 21:10
Світ
Китайський космічний літак випустив на орбіту невідомий обʼєкт
28.05.2023, 13:18