Created with Sketch.

Київські князі карбували свої монети у Тмутаракані, – кандидат наук Олександр Алфьоров

12.08.2021, 12:39
Фото: Facebook

Срібляник міліарісія – наслідування князями Київськими візантійської платіжної одиниці, що до тепер знаходять на Тамані та у Східному Криму.

Про це на своїй сторінці у Facebook написав співробітник Інституту історії України Національної академії наук Олександр Алфьоров.

Водночас за його словами, на реверсі й аверсі вказаних монет не побачиш знаків і зображень жодного із давньоруських правителів.

«Прикметно, що подібні знахідки є і на материковій Україні, зокрема у Черкаській та Чернігівській областях. Їх карбування стало необхідним для забезпечення тогочасного ринку срібною монетою. Для того, щоби у людей не викликали підозри якісь нові номінали – наші тмутараканські володарі карбували монету, що була за розміром і вагою, як візантійська, мала ті ж зображення, але... написи на ній були у кращому разі перемальовками, у гіршому – крапочками. Тобто, монети на грамотність не проходили жодної перевірки, але й, очевидно, і населення Тмутаракані чи то купці зі Сходу – не дуже вчитувалися (вміли чи ні – це інше питання). Цікаво, що подібні імітації карбували для себе на Півночі й скандинави», – стверджує Олександр Алфьоров.

Історик додає, наявність міліарісії ​свідчить про існування сильної князівської влади у Тмутаракані, яка змушувала місцеве населення брати до використання монету, що по суті не відповідала номінальній вартості срібла.

«Датуються ці монети другою половиною X – першою половиною XI століть. І, до слова, ми не знаємо, коли точно Тмутаракань увійшла до складу Русі. Скоріше за все – час Святослава Хороброго. Якщо так, то слід визнати, що вже в часи Святослава християнами Русі мав опікуватись митрополит Ґотський, до канонічної території якого входила Тмутаракань. Інший цікавий аспект – Тмутаракань була землею, яка входила до складу Чернігівського князівства – це, власне, до питання чий все-таки Крим», – зазначив вітчизняний науковець.

Між тим, як раніше вже повідомляв "Останній Бастіон", на території тимчасово окупованого кримського міста Керч російські археолоґи здійснюють незаконні розкопки.

Читайте також
Українські дослідники виявили перші портрети засновників Києва
Історія
День української писемності на честь першопросвітника Нестора
Історія
Француз натрапив на язичницьке поховання у підвалі свого будинку
Світ
Воїни ЗСУ врятували скульптуру у прифронтовому селі на Донеччині
Історія
Раніше невідому 12-хвилинну композицію Моцарта виявили у Ляйпциґу
Мистецтво
Турецькі археологи відкопали грецькі артефакти віком понад 3500 років
Світ