Конфлікт між Китаєм і Філіппінами набирає обертів

Пекіна заявив про суверенітет над спірним рифом. Філіппіни відповіли КНР підняттям прапора на спірних островах Сенді-Кей.
Конфлікт між Китаєм та Філіппінами буде загострюватися: КНР заявила про суверенітет над спірним рифом у Південно-Китайському морі.
Про це повідомляє Bloomberg.
Напруженість також зростає через те, що таку заяву Китай зробив напередодні спільних військових навчань США та Філіппін.
КНР прагне контролювати майже всю територію Південно-Китайського моря, але їхні претензії є нелегітимними з точки зору міжнародного права та відповідного рішення Гаазького трибуналу 2016 року.
Філіппінські військові відповіли на висадку китайських сил на рифі Сенді-Кей, провівши власну аналогічну операцію.
Про це повідомляє Philippine News Agency.
Національна оперативно-тактична група «Західне Філіппінське море» 27 квітня виконала міжвідомчу морську операцію. Зусилля були спрямовані на посилення регулярної та законної реалізації Філіппінами своїх суверенних прав і юрисдикції над морськими просторами Західно-Філіппінського моря. В операції брали участь Військово-морські сили Філіппін, Берегова охорона Філіппін та Морська група Національної поліції.
В рамках операції чотири зведені команди на гумових човнах висадилися на островах «Сенді-Кей 1», «Сенді-Кей 2» та «Сенді-Кей 3», а також у прилеглих до них водах.
Під час патрулювання філіппінські сили зафіксували незаконну присутність корабля берегової охорони Китаю з бортовим номером 5102 приблизно за 914 метрів на схід від острова «Сенді-Кей 2», а також виявили сім суден китайської морської міліції поблизу бухт островів 2 та 3.
У Національній оперативно-тактичній групі «Західне Філіппінське море" наголосили, що ця операція демонструє непохитну рішучість і зобов’язання уряду Філіппін підтримувати суверенітет, суверенні права та юрисдикцію країни в Західно-Філіппінському морі. Операція також підкреслює прагнення Філіппін захищати свої морські території, дотримуватися норм міжнародного права та сприяти збереженню миру та стабільності в регіоні.
Ця операція військових Філіппін стала відповіддю на дії Берегової охорони Китаю, яка вчора, 26 квітня, висадилася на спірному рифі «Сенді-Кей 2» біля форпосту Філіппін на острові Тіту та сфотографувалася зі своїм прапором.
Інцидент стався напередодні щорічних спільних військових навчань Філіппін та США, які відбудуться наступного тижня на території Філіппін, неподалік від групи островів Спратлі.
Сенді-Кей — це піщана мілина площею трохи більше 200 квадратних метрів, але вона має стратегічне значення для Китаю. Міжнародне право дозволяє країнам вести господарську діяльність у 12-мильній територіальній зоні навколо рифу.
Цей район перетинається з островом Тіту в Південно-Китайському морі, який Маніла використовує для спостереження за активністю Китаю в регіоні.
Територіальні суперечки між Філіппінами і Китаєм
Південнокитайське море має стратегічне значення, адже щороку через цей регіон проходять торгівельні потоки обсягом близько 3 трлн доларів США. Окрім Китаю та Філіппін, на окремі ділянки акваторії претендують В’єтнам, Індонезія, Малайзія і Бруней.
У 2016 році Постійна палата третейського суду в Гаазі визнала незаконними територіальні претензії Китаю в Південнокитайському морі, але Пекін офіційно не визнав це рішення.
Зокрема, Філіппіни та Китай залучені у тривале протистояння навколо Другої мілини Томаса, де Маніла утримує десантний корабель BRP Sierra Madre. Судно було навмисно посаджене на мілину у 1999 році для закріплення філіппінських територіальних претензій у регіоні; на його борту перебуває обмежений екіпаж.
Китай масштабно видобуває пісок і корали для створення штучних островів у Південно-Китайському морі. Пекін заявляє, що ці роботи є частиною нормальною господарської діяльності на територіях, які він вважає своїми. Водночас низка країн регіону розглядає такі дії як спробу розширити контроль над спірними морськими зонами.