Корупція у Вищій раді правосуддя

Окремих членів ВРП і ВККС перевірять на зловживання — розпочато слідство
Державне бюро розслідування відкрило кримінальне провадження за фактом ймовірних порушень під час формування складу Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
Відповідне провадження зареєстроване в ЄРДР за заявою нардепа Олександра Ткаченка, інформує «Закон і Бізнес».

Попередня кваліфікація — за ч. 2 ст. 364 («Зловживання владою або службовим становищем») Кримінального кодексу.
Народний обранець, посилаючись на низку публікацій у ЗМІ, вважає, що мало місце грубе втручання в діяльність та формування органів системи судоустрою з боку окремих представників судової системи, ВРП, ВККС, етичної ради, конкурсної комісії з відбору кандидатів до ВККС.
Зокрема, він звернув увагу правоохоронців на інформацію про тісний зв’язок окремих членів ВРП, зокрема Юлії Бокової, з адвокатом Олегом Горецьким, який проходив як спільник у справі про отримання неправомірної вигоди ексголовою ВС Всеволодом Князєвим. Як відомо, у грудні 2023 року ВАКС затвердив угоду О.Горецького із прокурором про визнання вини.
Також у ЗМІ було поширено інформацію про неформальну участь О.Горецького із В.Князєвим у формуванні чинного складу ВККС. Зокрема, був оприлюднений аркуш, що знайдений в
О.Горецького, із прізвищами осіб, які були кандидатами на посаду членів ВККС та мали зв’язки із людьми, чиї прізвища зазначені поряд.
Тож нардеп припускає, що окремі члени ВРП (такі як Р.Маселко) могли лобіювати через В.Князєва та О.Горецького призначення своїх знайомих на посади членів ВККС.
При цьому ЗМІ вказували на активну участь екс-голови ВС у формуванні чинного складу ВРП. Зокрема, В.Князєв просив очільників апеляційних судів переконати делегатів з’їзду суддів віддати голоси за заздалегідь узгоджені кандидатури, звертався до народних депутатів задля підтримки кандидатури Миколи Мороза, допомагав отримати позитивні рекомендації через етичну раду.
А про розслідування фактів утручання в формування ВККС свого часу повідомляла і Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Нардеп також звертає увагу ДБР й на порушення в діяльності самої ВРП, зокрема, на її неповноважність. Адже Голова ВС входить до складу ВРП за посадою, а член ВРП Олена Ковбій, з огляду на довготривале суміщення посади члена ВРП із військовою службою без будь-якого відрядження від Міністерства оборони, не була зарахована до штату ВРП. Інший член ВРП Дмитро Лук’янов посідає цю посаду всупереч вимогам закону, оскільки не отримав підтримки більшості від 102 делегатів з’їзду науковців (за нього проголосували 37 — більшість від тих, що прибули на з’їзд).
Тобто, на думку нардепа, не маючи повноважного складу, члени ВРП заплющили на це очі, обираючи на другий строк головою ВРП Григорія Усика. А такі дії, на думку О.Ткаченка, містять ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.109 КК (узурпація влади).