Корупція в міністерстві оборони України

КРИМІНАЛ
04 березня, 10:49
Корупція в міністерстві оборони України

Як Глиняна та Атомсервіс заробляють свої мільйони на харчуванні війська

За останні тижні автору довелось кілька разів почути, що реформи антикорупціонерів призведуть до того, що військо буде голодним. Паралельно з цим розганяються тези про безрукий ДОТ, який написав умови під рітейл, і що старі постачальники не такі вже й погані. На них і кримінальних проваджень навіть немає.

Тому доведеться декому відкрити очі на неприємну правду – провадження є. І вони якраз показують, як саме організована корупція на закупівлі харчів.

Хто забув – 14 лютого існування корупції підтвердило Національне антикорупційне бюро своїм зверненням до Міноборони.

Зазвичай прийнято говорити про якісь змови в кабінетах міністерства. Втім, ще в перші місяці роботи члени антикорупційної ради Міноборони дізнались, що насправді гроші виводять через частини.

Саме там формуються фіктивні накладні, де замість привезеного товару ставлять дорожчий або ж взагалі привозять пусті накладні. І от тепер це зафіксовано конкретним провадженням ДБР.

Йдеться про дві компанії з групи Тетяни Глиняної – «Актив компані» та «Гранд консалт», які протягом року реалізовували схему в одній з військових частин.

Корупція в міністерстві оборони України_1

В реєстрі судових рішень можна знайти ухвалу, де йдеться про розслідування, в рамках якого виявлена злочинна схема начальника льотно-технічної їдальні однієї з військових частин, який за допомогою ще кількох військовослужбовців привласнював майно Міноборони.

Спершу начальник дав вказівку кухарю «»здійснювати видачу у їдальню на 30 % менше продуктів харчування від їх кількості, вказаної у первинних бухгалтерських документах".

Це фактично означало, що порція харчування військових у ВЧ стала на третину меншою. А далі «зекономлені» продукти були реалізовані за гроші.

Зокрема, військові продали 60 кг цукру, 15 кг макаронів, 4 мішки замороженого хека вагою майже 60 кг, 110 кг замороженої свинини, майже 30 кг стегон бройлера, 20 банок томатної пасти та іншу продукцію.

Корупція в міністерстві оборони України_3

Але надалі новоспечені бізнесмени, судячи з матеріалів справи, вирішили, що тримати надлишок товару на базі небезпечно, тому «удосконалили» схему.

В результаті організатор схеми «вирішив організувати протиправну схему, яка полягала у повторному їх (продуктів харчування – ред.) оприбуткуванні по бухгалтерському обліку на підставі фіктивних первинних бухгалтерських документів про їх нібито поставку у військову частину ТОВ «Актив компані», яке на той час постачало продукти харчування у військову частину НОМЕР_1 на підставі укладеного з Міністерством оборони України Договору №286/2/22/75 від 23.12.2022», - йдеться у судовій ухвалі.

Це той самий контракт, де були прописані спочатку яйця по 17.

«Згідно домовленості, підроблені зведені акти невстановленою слідством службовою особою ТОВ «Актив компані» повинні були подаватися у Міністерство оборони України для здійснення оплати, а незаконно отримані ТОВ «Актив компані» у такий спосіб грошові кошти розподілятися між учасниками групи» - зазначається в матеріалах досудового слідства.

В результаті лише протягом червня - липня 2023 року було виписано неправдиві видаткові та товарно-транспортні накладні про постачання ТОВ «Актив компані» у військову частину на загальну суму 1 393 170,89 грн.

1,3 мільйона гривень в одній частині, за один місяць. Як відомо, минулого року Глиняна купила 4 готелі в Хорватії, які потім продала, скоріше за все, на підставну особу.

Корупція в міністерстві оборони України_5

У листопаді Міноборони заплатило «Актів компані» за контрактом. Після чого «невстановлена особа» вивела кошти з рахунків та розподілила їх між учасниками злочинної групи.

Якщо ви думаєте, що після цього схема зупинилась, то ні. Просто в липні до неї долучили представника компанії ТОВ «Гранд консалт».

Чому так сталось? А просто ТОВ «Гранд консалт» виграв ту саму область і частини, які обслуговувало до того «Актив компані».

Відтак виникає логічне запитання, яким чином компанія з іншою назвою, але тієї самої групи отримала собі право постачати в ті ж частини. І чи можна було цьому запобігти на рівні міністерства?

Але це не все, в тих торгах взяли участь чомусь лише дві компанії з групи Глиняної. Інші компанії на цей лот не подавались, що змушує думати про існування змов між учасниками ринку постачання харчування для війська.

Корупція в міністерстві оборони України_7

В результаті «Гранд консалт» отримав ще й найвищу на той момент ціну  – 147 грн.

І як свідчить розслідування, впродовж серпня - листопада 2023 року в тій же частині тепер уже через рахунки ТОВ «Гранд консалт» було розікрадено 4, 042 млн. грн.

У грудні 2023 – січні 2024 ДБР оголосило підозри фігурантам схеми. До них застосували домашній арешт. Щоправда, керівники «Актив компані» та «Гранд консалт» наразі у справі проходять як свідки.

Корупція в міністерстві оборони України_9

Андрій Жосан – керівник «Гранд консалт».

Компанії Глиняної – одні з найбільших гравців ринку харчування ЗСУ. Лише на тендерах її компанія «Гранд консалт» отримала 8 мільярдів гривень.

Найближчі конкуренти Глиняної – так звана «Геус груп», яку повязують з соратником Віктора Януковича Юрієм Іванющенком.

На останніх торгах Міноборони ця група була представлена компанією «Атомсервіс», яка заробила там понад 7 мільярдів гривень.

Виходячи з судового реєстру, представники «Атомсервісу» також вважали за можливе заробляти на армії.

Зараз під слідством перебуває начальник складського господарства ТОВ «Атомсервіс», який надавав хабарі військовим за те, щоб постачати в частину дешевшу продукцію.

Так, 26.09.2023 року він у своєму службовому кабінеті «підбурив» військового за хабар здійснити заміну продукції у видаткових накладних - «тобто в заявках він має вказувати найменування згідно Каталогу, а отримувати іншу продукцію, яка є набагато дешевшою». За це спільник отримав аж 5000 гривень. Але при цьому атомсервісовець пообіцяв платити більше, якщо буде збільшення розмірів заміни продукції.

«Розуміючи, що ОСОБА_6 запропонував йому неправомірну вигоду, ОСОБА_8 відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», повідомив про дану ситуацію своєму керівництву та звернувся із відповідною заявою до правоохоронних органів та діяв в подальшому під їх контролем» - йдеться в матеріалах слідства.

У жовтні представник «Атомсервісу» подзвонив військовому та запропонував замінити позицію «каша м`ясо-рослинна гречка з яловичиною» на інший продукт.

Представник «Атомсервісу» «запропонував здійснити заміну 1000 кг продукції, на що ОСОБА_8 погодився та зробили заміну в заявці таким чином, що до підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_4 протягом тижня надходило лише 1/3 відповідної продукції «гречка з яловичиною», а решта замінена на дешевший товар, а саме: горох з овочами та свининою», «борщ на м'ясному бульйоні з м'ясом яловичини», «суп гороховий на м'ясному бульйоні з м`ясом свинини», «каша пшенична з курячим м'ясом», «каша ячна з курячим м'ясом».

В результаті таких дій. загальна кількість продукції яка надійшла становила 995кг, з яких 350 кг продукції була «гречка з яловичиною», а 645 кг, замінена більш дешева продукція.

13 жовтня представник «Атомсервісу» вже запропонував замінити 2200 кг продукції, за винагороду в розмірі 5 грн за один кілограм заміненої продукції, що становило б 11000 грн.

26.10.2023 під час зустрічі в офісному приміщенні ТОВ «Атомсервіс» ця особа була затримана.

Втім, навряд чи ця ініціатива була одноразовою і була реалізована тільки в цій частині. Зрештою, хтось як ми бачили вище і не вважав за необхідне інформувати правоохоронців.

Власне наведені матеріали показують, чому потрібна реформа. Тому що дуже важко відслідкувати такі крадіжки по частинам.

Натомість таку корупцію можна зламати, запровадивши інший спосіб збору заявок.

Саме це зараз намагається зробити Державний оператор тилу. І саме це в нього намагаються зараз відібрати, щоб ніхто не дай боже не дізнався, скільки мільйонів на місяць крадуть з тарілок «ситих» солдатів, міняючи одну кашу на іншу.

Більше про те, чому Міноборони наразі програє харчовій мафії читайте завтра.

Джерело

Автор : Тетяна Ніколаєнко
Читайте також:
Кримінал
Микитасю змінили запобіжний захід, оскільки закінчився максимальний строк його тримання під домашнім арештом.
вчора, 16:43
Політика
Твердження Кубракова і Шуляк про «професійність і принциповість ДІАМ» і про «корупцію місцевого самоврядування» є взаємовиключними
вчора, 15:04
Кримінал
В червні 2022 року Наумова затримали в Сербії з незадекларованою готівкою та відправили до в’язниці.
вчора, 09:00
Опінії
Чому влада так полюбила будівництво доріг (укриттів для обʼєктів критичної інфраструктури)?
29 квітня, 15:31
Кримінал
Суд обрав запобіжні заходи трьом пособникам міністра агрополітики Миколи Сольського
29 квітня, 11:35
Кримінал
Він разом зі спільником погрожував підприємцеві боргом у розмірі 250 тис. грн за споживання газу й вимагав 130 тис. грн хабаря.
29 квітня, 11:07