Created with Sketch.

кремль використовує Інтерпол для арешту критиків за межами росії

30.06.2023, 15:46
Фото: google

Такої думки дотримуються критики путінського режиму.

росія використовує Інтерпол для пошуку та арешту дисидентів за кордоном, у тому числі тих, хто критикує війну в Україні, кажуть політичні опоненти у вигнанні.

«Я перебуваю в постійному стані страху та невизначеності», — сказав Артур Заріпов Global News зі свого дому в Польщі, де, за його словами, його затримали після того, як росія звернулася до міжнародної поліцейської організації з проханням видати ордери на його арешт, які називаються червоними повідомленнями. Заріпов — тюркський мусульманин з російської Республіки Башкортостан і активний борець за незалежність Башкортостану.

У 2021 році його за політичну активність ув'язнили за звинуваченням у тероризмі. Через 18 місяців він був звільнений під домашній арешт і втік з країни.

Зараз він живе у Варшаві, де, за його словами, польська поліція чотири рази затримувала його за розпорядженням Інтерполу за останні 18 місяців.

У кожному разі його звільняли, коли влада розуміла, що звинувачення безпідставні. Але він побоюється, що його можуть екстрадувати назад до росії.

"Європейські країни знають, що путін — брехун", — сказав Заріпов. «Я не розумію, чому вони досі співпрацюють з росією через Інтерпол».

Інтерпол, якому у вересні виповнюється 100 років, не має власних поліцейських, а скоріше використовується для обміну інформацією про ймовірних злочинців. Найбільша у світі міжнародна поліцейська організація Інтерпол включає 195 держав-членів, але росія одноосібно відповідає за 38 % усіх публічних «червоних повідомлень» Інтерполу , які є запитами, які вона надсилає «правоохоронним органам у всьому світі щодо встановлення та тимчасового арешту особа, яка очікує екстрадиції, передачі чи подібної судової дії».

Конституція Інтерполу забороняє повідомлення, які є політично вмотивованими, і організація каже, що всі «червоні повідомлення» підлягають перевірці на відповідність. Його критики кажуть, що цих оглядів недостатньо.

«Росія вбиває сотні тисяч людей і солдатів в Україні і бомбить всю країну, створюючи мільйони біженців. Той факт, що вони можуть використовувати Інтерпол для переслідування своїх ворогів, шокує», — сказав Білл Браудер, відомий критик кремля та борець з корупцією.

Установчий статут Інтерполу передбачає, що він повинен залишатися політично нейтральним і «підтримувати співпрацю з поліцією та гарантувати, що канали зв’язку залишаються відкритими… і в Конституції немає жодного положення про призупинення або виключення країни-члена».

Проте критики Інтерполу відзначають, що організація фактично здатна обмежувати доступ держав-членів до своєї мережі обміну інформацією. Такий захід Інтерпол вживав проти сирійського режиму між 2012 і 2021 роками.

Браудер сказав, що росія вісім разів намагалася видати Інтерполу повідомлення проти нього. Його заарештували в Іспанії в 2018 році, що викликало резонанс у всьому світі. Інші приклади включають українського оперного режисера Євгена Лавренчука, якого минулого року два місяці затримали в Італії за «червоною повіскою». Чеченку Аміну Геріханову торік заарештували в Румунії та розлучили зі своїм восьмирічним сином. Вона провела вісім місяців під вартою і її екстрадували назад до росії, поки не втрутився Європейський суд з прав людини. Відтоді їй надали статус біженки, що анулювало російський запит.

У вересні 2022 року, після третього затримання в Польщі, Артур Заріпов оскаржив своє повідомлення Інтерполу в Комісії з контролю за файлами Інтерполу (CCF), незалежному органу, який має забезпечити відповідність усіх персональних даних, які обробляються через канали Інтерполу. Тепер, через 10 місяців, він все ще чекає, поки CCF винесе рішення про те, чи слід відкликати його повідомлення Інтерполу.

Читайте також
Перший пішов: путін призначив штабного щура ґауляйтером Тамбовщини
Політика
Окупанти примусово мобілізують українців у Запорізькій і Херсонській областях
Війна
Операція наступник: Кремль дозволив легітимізувати Навальну
Опінії
Кремль боїться поширення Курської операції на Урал і Кавказ
Опінії
Кремлю загрожує чергова спроба перевороту?
Політика
Спектакль одного бункерного актора із підтримкою 88% глядачів
Політика