Кривава стрілянина на кордоні між Камбоджею та Таїландом

Це - чергове загострення давньої територіальної суперечки між двома сусідами у Південно-Східній Азії, що триває вже понад століття.
На кордоні між Таїландом і Камбоджею спалахнули бойові дії. За даними влади Таїланду, внаслідок зіткнень загинули 12 людей, переважно цивільні, - інформують новини ВВС.
За даними армії Таїланду, більшість жертв - цивільні, всі вони з трьох тайських провінцій. Є також поранені. За словами військових Таїланду, першими відкрили вогонь камбоджійці. Вони обстріляли тайську базу поблизу стародавнього храму Та Муен Тхом, який розташований на спірній території між південною провінцією Сурін у Таїланді та північно-західною частиною Камбоджі,- повідомляють CNN та The Guardian.
Як пише CNN, за словами тайців, Камбоджа спершу запустила безпілотник перед храмом, а потім відправила війська зі зброєю. У Камбоджі це заперечують і заявляють, що стрілянину почали саме тайські військові, а ті діяли лише в межах самооборони.
Після перестрілки Таїланд підняв у повітря винищувачі F-16, а згодом військове командування заявило про «знищення» двох камбоджійських регіональних військових штабів. Також там додали, що авіаудари було завдано «лише по військових об'єктах».
Міністерство оборони Камбоджі підтвердило, що авіаудари вразили територію країни, і пообіцяло «рішуче відреагувати». У відомстві також засудили дії Таїланду, назвавши їх «жорстокою, варварською та насильницькою військовою агресією» з боку Таїланду.
Камбоджа поки що не підтвердила, чи зазнала вона втрат.
Початок конфлікту
Уранці в четвер між арміями двох країн почалася перестрілка.
Таїланд звинуватив Камбоджу в ракетному обстрілі села та нападі на лікарню.
У відповідь Бангкок завдав авіаударів по камбоджійських військових об'єктах.
Кордон негайно закрили, а тайським громадянам, які перебувають у Камбоджі, наказали виїхати з країни.
Камбоджа зі свого боку заявила, що Таїланд застосував «надмірну силу», і знизила рівень дипломатичних відносин.
Обидві країни закликали своїх громадян залишити прикордонні райони, де, за словами очевидців, тривають запеклі бої.
«Усе дуже серйозно. Ми терміново евакуюємося», — розповів BBC Сутьян Пхівчан, житель тайської провінції Бурірам, неподалік від кордону.
Історія конфлікту
Територіальна суперечка триває вже понад століття — з тих часів, коли після закінчення французького колоніального правління в Камбоджі почали встановлювати кордони. Суперечка між Таїландом і Камбоджею стосується демаркації окремих ділянок спільного кордону, зокрема навколо стародавнього храму Преа Віхеа. Це не раз призводило до збройних сутичок.
У 1907 році французька колоніальна влада, яка контролювала Камбоджу, уклала угоди з Сіамом (нині — Таїланд) щодо кордону. При цьому французькі мапи зафіксували, що храм Преа Віхеа розташований на камбоджійському боці, попри те що географічно він стоїть на плато, до якого простіше дістатися з території Таїланду.
У 1962 році Міжнародний суд ООН постановив, що храм належить Камбоджі, однак це рішення не врегулювало статус навколишньої території площею близько 4,6 км². Відтоді вона стала зоною постійного напруження.
У 2008 році конфлікт загострився після того, як Камбоджа домоглася включення храму до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Це викликало спротив із боку Таїланду. Протягом 2008–2011 років на кордоні неодноразово відбувалися бойові зіткнення, загинули десятки людей, тисячі були змушені покинути свої домівки.
У 2013 році Міжнародний суд підтвердив, що Камбоджа має юрисдикцію не лише над храмом, а й над прилеглою територією, однак процес остаточного розмежування досі не завершений. Таїланд і Камбоджа створили спільну прикордонну комісію, яка працює з перервами.
Ситуація знову загострилася в травні цього року після загибелі камбоджійського солдата. Це призвело до найглибшої кризи у двосторонніх відносинах за останні 10 років.
Дипломатичні відносини різко погіршилися. Обидві країни запровадили обмеження на торгівлю та послуги.
Камбоджа, наприклад, заборонила ввезення тайських овочів і фруктів, припинила імпорт електроенергії та інтернет-послуг.
Обидві сторони також посилили військову присутність уздовж кордону.
Прогнози
Виконувач обов'язків прем'єр-міністра Таїланду Пхумтам Вечаячай визнав: ситуація «дуже нестабільна» і її потрібно вирішувати обережно, чітко відповідно до міжнародного права.
Зі свого боку прем'єр Камбоджі Хун Манет наголосив, що його країна прагне миру, але буде «змушена відповісти зброєю на збройну агресію». Хун Манет звернувся до Ради Безпеки ООН із проханням скликати термінове засідання через збройні сутички на кордоні з Таїландом. Зокрема, у листі до президента Ради Безпеки ООН Асіма Іфтіхара Ахмада він звинуватив Таїланд у «неспровокованих і навмисних нападах» на камбоджійські позиції вздовж прикордонних районів.
Хоча раніше були і більш масштабні зіткнення, вони зазвичай швидко затухали. І зараз, попри серйозність ситуації, експерти вважають повномасштабну війну малоймовірною.
Однак нинішнє загострення посилюється політичною нестабільністю по обидва боки кордону.
Хун Манет — син колишнього камбоджійського лідера Хун Сена — поки що не має повної політичної самостійності, а його батько, схоже, не проти використати конфлікт для зміцнення націоналістичної підтримки.
У Таїланді при владі — хитка коаліція, що стоїть за експрем'єром Таксіном Чіннаватом. Він вважав, що має тісні особисті зв'язки з Хун Сеном, але тепер почувається зрадженим після того, як Камбоджа оприлюднила приватну бесіду, через яку його доньку Петонгтарн тимчасово відсторонили від посади прем'єра.