Куди полетіли кошти з полтавського летовища?

01.06.2020, 20:43
Куди полетіли кошти з полтавського летовища?

Як в Полтавській ОДА роками кошти відмивали. Вичерпне розслідування Останнього Бастіону.

У 2018 році, коли Департамент зі складною назвою – будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської ОДА оголосив тендер з капітального ремонту будівлі аеровокзалу з улаштування міжнародного пункту пропуску. Очікувана вартість складала 26 257 915 грн.

Перемогло ТОВ «Будівельна компанія Центр-Буд» – один з фігурантів десятків кримінальних справ – переможець багатьох скандальних тендерів – з пропозицією виконати роботи за 25 650 000 грн. «Будівельна компанія «МВ-Буд» – просив за роботу на 130 000 грн більше... Це ТОВ, теж належало до корумпованих фаворитів адміністрації, очевидно створювало видимість конкуренції.

Цілком очікувано, що тендер з таким «цікавим» переможцем і сам був «цікавий» ще на стадії документації від замовника.

Складний фокус, який використали учасники цієї вакханалії  – «всі страви в одній тарілці».

Тендерна документація оформлена в такий спосіб, що там нема конкретних сум. Є одиниці робот та обладнання. У випадку капітального ремонту Полтавського аеропорту з облаштуванням міжнародного пункту пропуску організатори подали «Відомість обсягів робіт» з переліком в одному ряду кількості пластикових підвіконь в метрах та рентгенівських інтроскопів в штуках. Сумарна вартість закупівлі є. Вартості окремих складників нема.

Куди полетіли кошти з полтавського летовища?_1

Зайве повторювати, що подібне ведення справ дозволяє будь-які комбінації із цінами. Не лише економити на якості одних складників, але і завищувати вартість інших.

Далі більше. Закон дозволяє за неконкурентною переговорною процедурою на «додаткові будівельні роботи, не зазначені у початковому проєкті, але які через непередбачувані обставини необхідні для виконання проєкту» витрачати до 50% понад суму початкових угод.

Тому, в серпні 2018 «Центр-Буд» отримав від Полтавської ОДА трохи більше, ніж 48%, а саме - 12 352 373 грн 74 коп на той же капремонт в аеропорту. Мотивував це замовник одержаним від харківського ТОВ «Експертиза ЗО» експертним звітом щодо розгляду проєктної документації капітального ремонту будівлі аеровокзалу.

Але врешті-решт подібні операції з бюджетними коштами починають нагадувати анекдот:
- Пане санінспекторе, за що мені такий великий штраф? Ну пиріжки з собачатиною, так у всіх на базарі такі!
- Але ж не всі порубали в пиріжки собаку разом з будкою!

Тому капітальним ремонтом з улаштуванням міжнародного пункту пропуску в Полтавському аеропорту зацікавилися, звісно, не санінспектори, а багатопрофільніші відомства.

Як повідомили в лютому 2019 року всеукраїнські ЗМІ, НАБУ провело обшуки у керівників Полтавської ОДА в рамках кримінального провадження щодо реконструкції Полтавського аеропорту, а також утримання доріг Полтавської області в 2018 році.

Провадження відкрили за заявою громадянина Азербайджану Альберта Уварова – директора міжнародного консорціуму «Алві род». Останній у 2018 році мав утримувати дороги області.

ТРІАДА в дії

Уваров повідомив, що за такий привілей він платив керівництву області сотні тисяч доларів, возив їх на відпочинок до Іспанії, дарував айфони та навіть подарував тодішньому голові ОДА Валерію Головку представницьку автівку – «Гелендваген».

Крім Валерія Головка, серед фігурантів справи лунали прізвища його заступника Андрія Пісоцького, директора департаменту економічного розвитку Інни Іщенко, директора департаменту капітального будівництва Тимофія Голбана та Олександра Літвінова. Останнього в ухвалі називають радником Валерія Головка. З матеріалів справи виходить, що він – сполучна ланка між підрядником і керівництвом. Такий собі полтавський спрут.

Адже саме Літвінов, на думку слідчих, організував схему з передачею хабаря. На зустрічі з Уваровим він повідомив останньому, що той має перерахувати 200 тис. євро з рахунку підконтрольного Уварову. Оплату здійснювали в рамках фіктивного договору щодо ремонту електричок.

Також Літвінов відпочивав разом із Пісоцьким, Головком та Іщенко у Малазі (Іспанія) коштом підрядника.

Відповідну умову, за словами Альберта Уварова, Пісоцький поставив у присутності Літвінова.

Олександр Літвінов – це такий собі міжнародний спрут, із щупальцями не тільки у європейських країнах, а й у силових структурах України.

Після обшуків правоохоронці арештували майно Олександра Літвінова, серед іншого: 179 тис. євро, трикімнатну квартиру площею 159,3 кв.м у Києві, садовий будинок в Бориспільському районі, два машино-місця у Києві, та автівку Mitsubishi L.

І хоча через апеляцію адвокат Літвінова очікувано, знаючи українське недешеве правосуддя, спромігся зняти арешт з нерухомості та автомобіля, але саме завдяки ухвалам по цій справі, які оприлюднені в єдиному державному реєстрі судових рішень, ми дізнались більше про таємничого радника.

Взялися за ці справу не лише у Антикорупційному бюро. У Єдиному реєстрі судових рішень знаходиться ухвала Октябрського районного суду за клопотанням слідчого  СБУ на отримання доступу до документів ТОВ «БК «Центр-Буд», яка пояснює, чому для робіт з улаштування міжнародного пункту пропуску на 38 мільйонів обрали фірму з вже, на той час наявним, кримінальним «шлейфом».

В тексті судової ухвали, зокрема, йдеться: «службові особи товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Центр-Буд» за попередньою змовою із невстановленими службовими особами Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації вчинили зловживання службовим становищем під час проведення будівельних робіт на критично важливих об'єктах інфраструктури, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді збитків бюджету у розмірі 3,3 млн. грн».

Та ще: «Досудовим розслідуванням встановлено, що службовими особами ТОВ «БК «Центр-Буд» вартість та обсяг робіт, матеріальних ресурсів, зазначених у вказаних актах приймання виконаних робіт, не відповідає фактично виконаним роботам та понесеним витратам, що відбулося в ході «виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт наявної будівлі аеровокзалу ПОКП «Аеропорт-Полтава», з улаштуванням міжнародного пункту пропуску».

І як йдеться в третьому, дослідженому нами, судовому рішенні, головний спеціаліст загаданого вище Департаменту, «не здійснив у повному обсязі перевірку обсягу виконаних ТОВ «БК «Центр-Буд» під час капітального ремонту аеропорту «Полтава» робіт у вигляді «поліпшеного тинькування стін по сітці», що призвело до надмірної сплати з державного бюджету грошових коштів у розмірі 339 445 грн».

В останньому випадку використано найпростіший і вже один з найпоширеніших серед корупціонерів «прийомів» – економія на якості.

Учасник тендеру пропонує меншу ціну, але якість роботи чи товару така, що за те треба давати не гроші, а по обличчю. Втім, відповідної «якості»  зацікавлені особи розпорядника бюджетних коштів старанно не помічатимуть...

Притчею во язицех діяльність ТОВ «Будівельна компанія Центр-Буд » стала задовго до цих судових рішень. Про шлейф кримінальних справ, порушених щодо цього підприємства, «Останньому Бастіону» доводиться писати вже не вперше.

Риторичним є питання, чому в Полтавській ОДА не побачили проблеми в тому, що переможець, на той час вже фігурував у кількох кримінальних провадженнях...

Про шлейф кримінальних справ підрядника добре знали в адміністрації на час проведення тендеру на капремонт аеровокзалу.

Так, ТОВ «Будівельна компанія Центр-Буд» – ще в серпні 2017 року «засвітилося» у справі щодо такого собі ТОВ «Файзер Компані», яке діяло з метою прикриття незаконної діяльності інших осіб, шляхом сприяння у мінімізації податків ряду підприємств, серед яких вирок Подільського районного суду Києва назвав і «Центр-Буд».

17 січня 2018 року Октябрський районний суд м. Полтави ухвалив внести до ЄРДР саме за заявою Головного редактора Громадської спілки «Останній бастіон» відомості від 18.12.2018 року про вчинення кримінального правопорушення службовими особами Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, членами тендерного комітету Щербанівської сільської ради та службовими особами ТОВ «БК «Центр-буд». 

Нагадаємо також, мова в заяві йшла про зловживання владою, службове підроблення та привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем.

А 31.01.2018 року вищевказаною судовою інстанцією ухвалено рішення надати доступ до банківських даних щодо рахунків «Центр-Буда» у справі вже згаданого «Файзер Компані».

Як зазначено в ухвалі, «досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ТОВ «БК «Центр Буд» спільно зі службовими особами розпорядників бюджетних коштів завищували їх вартість шляхом внесення неправдивих даних до документів. Після цього сума коштів у вигляді різниці між завищеною вартістю та реальною вартістю перераховувалась на підприємства з ознаками фіктивності»...

Але ТОВ «БК «Центр-буд», попри всі кримінальні справи, багато місяців продовжувало залишатися серед фаворитів тендерних закупівель, які проводить Полтавська ОДА. Навіть під час розслідування досить гучної справи по капремонту в аеропорті.

Маючи міцний «дах» у правохоронних органах, ТОВ «БК «Центр-буд», цинічно закривало кримінальні справи: 

Але зусиллями юридичного департаменту Останнього Бастіону суди скасовували ці постанови.

Останні свої 1 499 579 на відкритих торгах вони від КП «Обласна клінічна лікарня відновного лікування та діагностики з обласними центрами планування сім'ї...» вони отримали в жовтні 2019 року, а ще 133 766 грн 29 коп. за неконкурентною процедурою – аж 26 грудня за роботи, які воно мало виконати до 31-го.

Ми з розумінням ставимося до обурення очільників ТОВ «БК «Центр-буд» на адресу Останнього Бастіону: чому усі «розривають» нас, а ніхто не чіпає Головка Валерія, Літвінова Олександра, та інших, з ким ми разом «освоїли» більше мільярда бюджетних коштів. Усе ж було «по-чесному», без хитрощів, а тепер цапами відбувайлами призначили нас. Чому ніхто не розслідує поставки обладнання для аеропорту та лікарень області? Чому не розслідують куди поділися кошти, виділені на переселенців? Чому Головко і досі їсть шпроти, які перетворилися у surströmming

І дійсно, логіка у словах цієї «чесної компанії» є, та ще й яка.

Говорячи про системні крадіжки з різних рівнів бюджетів Полтавської області нескладно помітити закономірність - колишній голова Полтавської ОДА Головко В.А. дивним чином, з відомих причин корумпованості правохоронних структур, виходить «сухим» із глибокої води. Це що, діагноз суспільству, чи діагноз міністру МВС, з яким пов’язують Головка? Чи, можливо, і те, і інше. 

Метою даної публікації є те, що ми знаємо та пам’ятаємо, хто крав майбутнє наших дітей, та хто знекровлював Україну під час війни та потрясінь.

вибір редакції
Читайте також:
Кримінал
Дрібне праворадикальне підпільне угруповання «Werwolf Division» тримало голову уряду Італії під прицілом. Поліція викрила злочинну змову.
08 грудня, 16:29
Політика
Як Джокер знявся з військового обліку, перебуваючи за кордоном
20 листопада, 16:17
Війна
Друзі путіна літають за кордон під виглядом дипломатів
14 листопада, 18:32
Політика
Земельну ділянку площею майже 10 соток з недобудованим маєтком він придбав у 2021 році за 17 тисяч доларів
01 листопада, 21:07
Політика
Бізнес Ігоря Наумця перейшов до приватного власника з оточення Кіпера – «Схеми»
23 жовтня, 09:36
Війна
Окупаційно-терористичний режим РФ перетворює сталеливарні заводи українського міста на військові трофеї. Курують процес кадировці.
22 жовтня, 21:44