Люстрацію від Порошенка вже вирішили правити
Президент підписав закон «Про очищення влади». Петро Порошенко не став чекати ні висновків Венеціанської комісії, ні Конституційного суду - обидві інстанції перевіряють новацію на предмет відповідності Основному закону.
«Ясно, що їх висновків ніхто чекати не буде, і закон почне діяти. Люстраційні комісії почнуть формувати на днях. Правда, буде проблема з усім, що пов'язане з їх створенням через нечіткий порядок, виписаний в законі», - запевнив «Вісті» співавтор закону Сергій Соболєв.
За словами його однофамільця, глави громадського люстраційного комітету Єгора Соболєва, першими в списку будуть відомства, відповідальні за «чистки», - Мін'юст і Фіскальна служба. «Міністр Павло Петренко повинен стати першою людиною, яка пройде люстраційну перевірку і покаже приклад своїм підлеглим», - зауважив активіст.
«Але за день нічого не робиться, закон кілька годин як підписаний. Створювати комісії почнуть в п'ятницю», - сказало джерело в оточенні Петренко. А ще один співрозмовник у відомстві зазначив, що до комісії можуть включити як громадських працівників з організації «Реанімаційний пакет реформ», Антикорупційного і люстраційних комітетів, так і представників самого міністерства: «Де-факто включити можуть кого завгодно. У роботі громадських працівників задіяні випадкові люди».
«Враховуючи, що закон набув політичного забарвлення, президент не міг його не підписати - дотягнув би до «сміттєвої» люстрації. Але і він, і його оточення розуміють - в законі є проблеми, що порушують Конституцію, - пояснив заступник голови комітету Ради з правової політики Віктор Швець, - не виключено, що буде застосований механізм тимчасового блокування закону, скажімо, до 14 жовтня, коли збереться Рада. Тоді можна внести правки».
Найпростіший спосіб потягнути час - не публікувати закон в офіційних вісниках Ради, Кабміну і президента. Співрозмовник «Вістей» в «Урядовому кур'єрі» підтвердив, що на 18:30 вечора закон не надходив: «Якщо був би намір його опублікувати, текст подали б заздалегідь. Або хоча б попередили, щоб ми могли розрахувати графік випуску. Ми поки навіть не знаємо, який з варіантів підписав президент ». Не підтвердили публікацію і в «Голосі України».
Правда, за словами Сергія Соболєва, на порядку Ради на 14 число правок до закону немає. Єдина норма, пов'язана з люстрацією, - зміни до закону про прокуратуру. «Цей закон, а також норми про Держприкордонслужбу та інших силовиків потрібно поправити, адже там велика кількість людей, які закінчили навчальні заклади ще при КДБ, - зазначив Соболєв. - До самого закону про люстрацію правки вноситимуться, попередньо, вже новою Радою, в грудні, коли надійде відповідь Венеціанської комісії».
ЗА
Микола Сірий, член Ради адвокатів
«Це очищення влади, запит суспільства. І просто життєво необхідна дія, яка дозволить перейти до якісно нового стану верхівки. Владний організм за останні чотири роки довів країну до жахливого стану. Були розвалені економіка, сектор безпеки, система правосуддя. Щоб вийти з цього стану, і потрібно провести очищення. Юридично закон не чистий, є претензії до механізму. Але в міру його застосування будуть вноситися зміни, зміст приведуть у відповідність до вимог Конституції».
ПРОТИ
Костянтин Бондаренко, Інститут української політики
«У короткій перспективі люстрація дає лише тимчасове задоволення натовпу. На місце одних чиновників, які, може бути, і були не без гріха, але і працювати вміли, прийдуть нові, які працювати не вміють, але красти швидко навчаться, адже на зарплатню чиновника прожити неможливо. І це вже не кажучи про те, що не можна всіх чиновників стригти під одну гребінку, адже є ті, вина яких полягає лише в портреті Януковича на стіні. Сотні тисяч людей опиняться за бортом. Це явно не посилить консолідацію суспільства і повністю дезорганізує державний апарат».
Раніше прем'єр Арсеній Яценюк заявив, що закон про люстрацію торкнеться невеликої частини населення України. За підрахунками уряду, під дію цього закону підпадає близько 1 млн. різного роду чиновників, держслужбовців і співробітників правоохоронних органів.
У той же час після прийняття закону про люстрацію серед чиновників і силовиків почалася легка паніка. Закон стосується не тільки перевірок декларацій, а й діяльності чиновників, які займали посади при владі Януковича, а таких - абсолютна більшість.
Відділ моніторингу «Останнього Бастіону»