Махінації, фальсифікації та кадровий голод. Що відбувається в Полтавській ОДА?

30.06.2020, 16:25
Сергій Фесенко
Сергій Фесенко
Фото: adm-pl.gov.ua

Дивні події та сумнівні кадрові призначення в Полтавській ОДА, після зміни влади в країні, не можуть не насторожувати

21 квітня 2019 року в Україні відбувся другий тур президентських виборів, перемогу на яких здобув Володимир Зеленський, обійшовши чинного президента Петра Порошенка, та набравши майже в три рази більше голосів виборців, ніж у конкурента.

20 травня 2019 року відбулася інавгурація Володимира Зеленського, після чого він офіційно розпочав виконувати обов'язки глави держави.

Згідно чинного законодавства України, у разі обрання нового Президента України голови місцевих державних адміністрацій продовжують здійснювати свої повноваження до призначення в установленому порядку нових голів місцевих державних адміністрацій.

Проте, ситуація з Полтавською ОДА була неоднозначною. 12 березня 2019 року Президент України Петро Порошенко ініціював звільнення Валерія Головка з посади голови Полтавської ОДА у зв’язку з підозрами в участі у багатьох корупційних схемах, які ймовірно призвели до значних збитків Державному бюджету України.

Національне антикорупційне бюро відкрило низку кримінальних проваджень за підозрами у вчиненні особливо тяжких злочинів Валерієм Головком, його першим заступником, а також його іншими соратниками.

15 березня 2019 року, п'ятий Президент України, Петро Порошенко звільнив з посади тодішнього голову ОДА Валерія Головка.
Після цього було призначено тимчасово виконуючого обов’язки голови Полтавської обласної державної адміністрації. Ним став Роман Товстий, проте вже 11 червня 2019 року його було звільнено Указом Володимира Зеленського.

І лише 28 жовтня 2019 року, на виїзному засіданні у Маріуполі на Донеччині, Кабінет Міністрів України схвалив низку кадрових питань, серед яких погодження на призначення головою Полтавської облдержадміністрації Олега Синєгубова.

Представлено нового очільника облдержадміністрації було лише 11 листопада.

Фактично Полтавська обласна державна адміністрація перебувала без очільника майже 7 місяців.

Уже в грудні 2019 року, Олег Синєгубов звільнив з займаних посад трьох заступників голови облдержадміністрації та керівників департаментів ОДА і розпочав призначати на посади “своїх людей”. Деякі з цих людей у нас викликали цікавість.

Новий очільник юридичного департаменту

20 грудня 2019 року в структурі Полтавської обласної державної адміністрації було створено новий структурний підрозділ : Юридичний департамент Полтавської обласної Державної адміністрації.
 

Махінації, фальсифікації  та кадровий голод. Що відбувається в Полтавській ОДА?_1

Керівником юридичного департаменту Полтавської обласної державної адміністрації став Фесенко Сергій Володимирович, про це стало відомо у лютому 2020 року.

Ще в січні 2020 року, Сергій Володимирович розпочав займатися підготовкою документів для зайняття даної посади. Про це свідчить декларація кандидата на посаду, подана 16 січня 2020 року.

До цього Сергій Фесенко працював адвокатом у Харкові, свою адвокатську діяльність він розпочав ще в вересні 2008 року.

Фесенко є одним із засновників харківського Адвокатського об'єднання “Юргазенерго”, заснованого у 2010 році. Також він є засновником ТОВ “Профі компані”, проте у 2020 році він вийшов зі складу засновників даного ТОВ, передавши свою частку новому керівнику товариства. Своєю чергою слід зазначити, що “Профі компані” є доволі специфічним підприємством, адже займається досить цікавою діяльністю. Згідно з даними аналітичної системи YouControl, ТОВ “Профі компані” має основний і єдиний вид діяльності : Проведення розслідувань.

Ситуація із передачею корпоративних прав в “Профі компані” викликала у нас цікавість, оскільки згідно з даними державних реєстрів, вартість частки у статутному капіталі, котра була передана Фесенком С.В. складає 49 875 грн, проте продав він дану частку новому власнику за 5000 грн, про це свідчить інформація внесена Фесенком до податкової декларації.

Махінації, фальсифікації  та кадровий голод. Що відбувається в Полтавській ОДА?_3

У 2011 та 2016 роках Сергія Фесенка, як керівника адвокатського об’єднання “Юргазенерго” було притягнуто до адміністративної відповідальності за несвоєчасну сплату податків.

Також слід зазначити, що при поданні декларації в січні 2020 року, Сергій Фесенко вказав що має несплачені податкові зобов’язання в розмірі 18126 грн (забігаючи на перед зазначимо, що станом на травень 2020 року, дане податкове зобов'язання, сплачено не було).

Адвокат диявола

Цікавість у нас викликала і діяльність Сергія Володимировича, як адвоката.

Сергій Фесенко став адвокатом Ольги Каплій, котра в грудні 2015 році була засуджена Московським районним судом міста Харкова до 7 років позбавлення волі. Жінка була засуджена судом за те, що спланувала напад на вагітну співмешканку колишнього чоловіка. Вона навіть найняла виконавця, котрий мав завдати ножового поранення в живіт, Вікторії Войтенко, котра перебувала на 9 місяці вагітності.

Московський районний суд міста Харкова, дослідивши матеріали кримінальної справи дійшов до висновку, про винуватість Ольги Каплій в інкримінованих їй злочинах.

Проте, ситуація змінилася після вступу до справи Сергія Фесенка.

В суді першої інстанції Фесенко участі не брав. Він та інший захисник вступили в справу на стадії апеляційного перегляду, замість захисника, який брав участь у суді першої інстанції.

18 квітня 2016 року апеляційним судом Харківської області вирок суду першої інстанції було скасовано, призначено новий судовий розгляд, а запобіжний захід тримання під вартою змінено на особисте зобов'язання.

Саме це і стало поштовхом, котрий, свого часу, надав даній справі суспільного резонансу. Потерпілі були шоковані рішенням Апеляційного суду та побоювалися за свою безпеку та безпеку свого новонародженого сина, адже саме він спровокував Ольгу Каплій на вчинення злочину та на його життя вона зазіхала.

Досить дивним виглядає рішення суду апеляційної інстанції, яким було скасовано вирок, оскільки обвинувачена в повному обсязі визнавала себе винною в суді першої інстанції та щиро каялась, а невідповідність призначеного судом покарання вимогам закону не є підставою для скасування вироку, оскільки апеляційний суд має право змінити вирок суду першої інстанції і призначити покарання, яке відповідає вимогам закону, а не скасовувати вирок і обирати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання людині, яка обвинувачується у тяжкому злочині направленому проти життя та здоров'я людини.

Попри всі обставини справи, після скасування вироку, Сергій Фесенко надав наступний коментар ЗМІ по даній справі :

“- Здесь нет действий, за которые основания судить. Здесь есть слова, высказывания обиженной женщины, которую бросил муж, уйдя к ее бывшей лучшей подруге. Видно, что был контроль за совершением преступления. То есть, исключать провокацию нельзя.”

Після цього Фесенко та інший захисник більше не брали участі в розгляді даної справи, Ольга Каплій взяла собі іншого захисника.

У нас виникають логічні питання про роль Сергія Фесенка в даній судовій справі, адже після скасування вироку та звільнення обвинуваченої з-під варти, він відійшов від даної справи, та більше не захищає Ольгу Каплій.

Подальші події в даній справі розвивалися наступним чином.

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 05.08.2016 року обвинувальний акт по кримінальному провадженню внесеному до ЄРДР за № 1201520000000393 від 29.10.2015 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15, ч.2 ст.121 КК України, повернутий прокурору. Також, прокурору було відмовлено у задоволенні клопотання про обрання Ользі Каплій запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Ухвалою Апеляційного суду Харківської області, апеляційні скарги прокурора та потерпілих на вказану ухвалу, залишено без задоволення, а ухвалу Московського районного суду м. Харкова залишено без змін.

Після отримання матеріалів справи прокурором виявлено відсутність речових доказів, а саме: флеш накопичувачів, на яких були зафіксовані результати НСРД - аудіо відеоконтроль обвинуваченої, в ході якого було зафіксовано факт слідкування за потерпілою, факт обізнаності обвинуваченої у тому, що потерпіла вагітна, обговорення деталей вчинення злочину.

За фактом зникнення речових доказів було відкрито кримінальне провадження № 420170000000005.

На даний час розгляд справи за ч.2 ст.15, ч.2 ст.121 КК України триває в Московському районному суді міста Харкова. Лише в лютому 2020 року, обвинувальний акт було прийнято судом та розпочато розгляд справи по суті.

Закінчення кар'єри держслужбовця

З офіційного сайту Полтавської ОДА, нам стало відомо, що Юридичний департамент ОДА залишився без керівника. На цей час, тимчасово виконує обов’язки директора Олефір Андрій Олександрович.

Махінації, фальсифікації  та кадровий голод. Що відбувається в Полтавській ОДА?_5

Нічого не віщувало “біди”, ще 30 квітня Сергій Фесенко подав декларацію за 2019 рік, а вже 24 травня ним було подано декларацію Перед звільненням. Тобто Сергій Володимирович встиг попрацювати директором юридичного департаменту Полтавської ОДА менш ніж чотири місяці.

За інформацією офіційного сайту Національної асоціації адвокатів України, 20 травня 2020 року Фесенко поновив право на зайняття адвокатською діяльністю.

Махінації, фальсифікації  та кадровий голод. Що відбувається в Полтавській ОДА?_7

Про причини такого рішення можна лише здогадуватися, можливо пан Фесенко не влаштував повною мірою голову ОДА, можливо його щось не влаштувало у займаній посаді, проте, Сергій Володимирович, відпрацювавши на посаді менше 4-х місяців, повернувся в адвокатуру, а Юридичний департамент ОДА залишився без директора.

За час перебування на посаді директора департаменту, Фесенко встиг отримати 132 867 грн заробітної плати.

Можемо допустити, що звільнення Сергія Фесенка може бути пов'язане зі справою про незаконне звільнення начальника відділу інформаційно-комп'ютерного забезпечення апарату Полтавської обласної державної адміністрації Мазохи Сергія Миколайовича.

Сергій Мазоха був звільнений з займаної посади наказом керівника апарату Полтавської обласної державної адміністрації Бойко К.В. від 24 грудня 2019 року № 848-к. Не погодившись з даним наказом, він оскаржив його в Полтавському окружному адміністративному суді.

В суді, ОДА не змогла довести законність звільнення Сергія Мазохи, його було поновлено на посаді та стягнуто 105798 грн середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Крім того, в суді Сергій Мазоха наполягав на упередженому ставленні до нього нового керівництва Полтавської ОДА, що слідує як із застосованого до нього дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення за порушення присяги державного службовця, так і нижчого преміювання в період виконання ним посадових обов'язків в порівнянні з іншими працівниками, тощо. Крім того, Мазоха вказує на непропорційний підхід Полтавської ОДА до притягнення своїх працівників до відповідальності за результатами проведених дисциплінарних проваджень, порушених відносно таких працівників за одним і тим же фактом невиконання або неналежного виконання ними своїх посадових обов'язків.

Сергій Мазоха заявив що керівництво ОДА вимагало в нього сфальсифікувати документи, шляхом їх підписання у вже звільненого працівника ОДА. Він це робити відмовився, у зв'язку з чим його було притягнуто до дисциплінарної відповідальності та звільнено за порушення присяги Державного службовця.

Досить дивне трактування Закону України “Про державну службу” у керівництва Полтавської ОДА мало б викликати подив, проте враховуючи поведінку та нехтування законодавством, при поданні декларацій, керівника ОДА Олега Синєгубова, про що писали в розслідуванні ІА “Журналісти проти корупції”, ситуація Сергія Мазоха виглядає закономірною.

Святе місце пустим не буває...

Згідно з даними Аналітичної системи YouControl, на Олефір Андрія Олександровича покладено тимчасово виконання обов'язків директора Юридичного департаменту Полтавської ОДА, розпорядженням Голови Полтавської ОДА № 105-к від 18.05.2020.

Що нам відомо про Андрія Олефіра ?

На момент призначення ТВО директора Юридичного департаменту він працював Начальником відділу договірної роботи Управління правового забезпечення діяльності структурних підрозділів обласної державної адміністрації, у відділі він розпочав працював з березня-квітня 2020 року (12 березня 2020 року ним було подано декларацію кандидата на посаду).

До цього, Андрій Олександрович працював в Українська універсальна біржа та займався адвокатською діяльністю.

У 2017 році Олефір працював в Полтавському юридичному інституті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та, за сумісництвом, юрисконсультом “Полтавської обласної станції переливання крові”.

До березня 2017 року, Андрій Олефір був депутатом Шевченківської районної у місті Полтаві ради.

Проте, понад усе нас зацікавило те, що Андрій Олександрович має неймовірну жагу до посад на державній службі, про це свідчить той факт, що у 2018 році він брав участь у конкурсі на заміщення посади Детектива НАБУ та Слідчого ДБР, проте, судячи з усього, конкурсний відбір він не пройшов, але йому пощастило влаштуватися в Полтавську ОДА і хто знає, можливо він стане новим директором департаменту... 

Автор : Денис Перетяка
вибір редакції
Читайте також:
Кримінал
Дрібне праворадикальне підпільне угруповання «Werwolf Division» тримало голову уряду Італії під прицілом. Поліція викрила злочинну змову.
08 грудня, 16:29
Політика
Як Джокер знявся з військового обліку, перебуваючи за кордоном
20 листопада, 16:17
Війна
Друзі путіна літають за кордон під виглядом дипломатів
14 листопада, 18:32
Політика
Земельну ділянку площею майже 10 соток з недобудованим маєтком він придбав у 2021 році за 17 тисяч доларів
01 листопада, 21:07
Політика
Бізнес Ігоря Наумця перейшов до приватного власника з оточення Кіпера – «Схеми»
23 жовтня, 09:36
Війна
Окупаційно-терористичний режим РФ перетворює сталеливарні заводи українського міста на військові трофеї. Курують процес кадировці.
22 жовтня, 21:44