Макрорегіони - користь для українців чи нові робочі місця для чиновників?

Макрорегіони - користь для українців чи нові робочі місця для чиновників?

Макрорегіони можуть з’явитися в Україні. Для цього об’єднуватимуть по кілька областей.

Про це говорить народний депутат Віталій Безгін. 

До кінця року Україна надасть європейським партнерам відкориговану пропозицію щодо статистичних макрорегіонів (NUTS-1). За словами Безгіна, це робиться у взаємодії з Держстатом.

Що таке NUTS-1? 

Це номенклатура територіальних одиниць для статистики, скорочено NUTS (від французької версії Nomenclature des Unités territoriales statistiques) — географічна номенклатура, що поділяє економічну територію Європейського Союзу (ЄС) на регіони трьох рівнів. NUTS-1 — це основні соціально-економічні регіони.

Області пропонують об’єднати у 9 макрорегіонів:

  • Макрорегіон 1: Сумська область, Харківська область, Чернігівська область.

  • Макрорегіон 2: Донецька область, Луганська область.

  • Макрорегіон 3: Дніпропетровська область, Запорізька область.

  • Макрорегіон 4: Миколаївська область, Одеська область, Херсонська область, Крим.

  • Макрорегіон 5: Вінницька область, Тернопільська область, Хмельницька область.

  • Макрорегіон 6: Київська область та місто Київ.

  • Макрорегіон 7: Закарпатська область, Івано-Франківська область, Львівська область, Чернівецька область.

  • Макрорегіон 8: Волинська область, Рівненська область, Житомирська область.

  • Макрорегіон 9: Полтавська область, Кіровоградська область, Черкаська область.

Чи втратять повноваження обласні ради та адміністрації?
«Це не перекреслює роботу Міністерства розвитку громад та територій України та експертів щодо безпекових макрорегіонів як основи державної регіональної політики. Дуже чекаємо на появу постанови. Ніяких рад чи адміністрацій на макрорегіональному рівні не буде. Обласні ради та адміністрації не втратять жодних повноважень», — наголосив нардеп.

За словами Безгіна, в цьому контексті розглядається можливість утворення проєктних офісів для роботи з європейськими програмами. Може йтися або про заміщення, або про реформування агенцій регіонального розвитку.

«Йдеться не про адміністративну реформу — ніхто не створює нові адміністрації чи ради, не чіпає область. Макрорегіони — це умовні об'єднання областей, які необхідні для кращого залучення грошей партнерів на відновлення», — зазначив голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук.

Цю новацію М. Лукашук прокоментував на прикладі Дніпропетровщини. Так, вона входитиме до макрорегіону №3 разом із Запорізькою областю. Формально — це два великі промислові регіони, які мають багато спільного. Але є важлива деталь: понад 70% території Запорізької області нині окуповано.

Це означає, що всі функції — від управління до логістики й координації — фактично будуть зосереджені на Дніпропетровщині.

«Це підтвердження нашої ролі як основного опорного регіону. У нас працюють гуманітарні маршрути, реалізуються проєкти допомоги, сюди переїхали десятки тисяч людей та велика кількість підприємств. І саме на нас лежить відповідальність за координацію окремих ініціатив, які будуть реалізовуватися в макрорегіонах — як безпекових, так і тих, що стосуватимуться відбудови», — зазначив Лукашук.

Що це дасть людям та громадам?

Передусім — шанс залучити кошти і витратити їх на конкретні потреби швидше та в більшому обсязі: відбудова чи будівництво європейських шкіл та лікарень, відновлення доріг, підтримка бізнесу, допомога переселенцям.

Автор : Вікторія Слободенюк
вибір редакції
Читайте також:
Історія
Вітчизняні дослідники провели розвідки на Опішнянському городищі та в околицях. Застосовано активний далекомір оптичного діапазону.
20:34
Війна
Доки московитські й угорські пропагандисти погрожують загарбати чужі їм терени, українці вишколюються. Закарпаття — ласий шмат для агресора.
19 травня, 20:30
Полтава
Система охорони здоров'я в Україні потребує якісного оновлення й змін у всьому. У Кобеляцькій громаді цим займаються благодійники.
18 травня, 17:30
Кримінал
В організоване злочинне угруповання входило 6 громадян України. Нині всі вони затримані й перебувають під вартою до остаточного вироку суду.
16 травня, 19:27
Кримінал
Московити пропонували неповнолітній громадянці України підпалити будівлю селищної ради. Таким робом хотіли викликати невдоволення владою.
15 травня, 20:33
Кримінал
34-річний мешканець міста Вараш працював за гроші на московитів. Йому було наказано вчинити злочин проти національної безпеки України.
15 травня, 12:37