Масове чіпування. Neuralink Маска хоче вживлювати чипи тисячам людей щороку

Компанія Ілона Маска має намір масштабувати свої нейроімпланти. В найближчі роки планується проводити десятки тисяч операцій на рік.
Як повідомляє Bloomberg із посиланням на документи для інвесторів, Neuralink планує щороку вживлювати мозкові імплантати до 20 тисяч людей. Мета — перевищити річний дохід у 1 мільярд доларів до 2031 року.
Для цього компанія планує створити п’ять клінік і запустити три різні пристрої: Telepathy для управління технікою силою думки, Blindsight — для відновлення зору, а також Deep, що має допомагати при треморі та хворобі Паркінсона.
Найперший із них — Telepathy — може отримати схвалення американських регуляторів уже до 2029 року. Після цього Neuralink планує проводити близько 2000 втручань щороку, що має принести близько $100 млн доходу. Через рік компанія хоче запустити Blindsight, збільшивши кількість пацієнтів до 10 тисяч щорічно та дохід — до півмільярда доларів.
Наразі лише десять осіб у світі отримали нейрочип Neuralink. Всі вони беруть участь у клінічних випробуваннях. Масштабні плани компанії свідчать про спробу зробити імплантацію мозкових чипів частиною масової медицини й повсякденного користування.
Мозкові чипи Neuralink — це невеликі пристрої, які вживлюють у мозок за допомогою спеціальних хірургічних роботів. Вони зчитують електричні сигнали нейронів і передають їх на зовнішні пристрої, дозволяючи людині взаємодіяти з технікою без фізичних рухів. Це може стати революцією для людей із паралічем, адже вже зараз кілька пацієнтів із важкими травмами хребта використовують імпланти Neuralink для роботи з комп'ютерами, ігор чи навіть редагування відео.
Neuralink, заснована у 2016 році, уже залучила 1,3 мільярда доларів інвестицій і оцінюється у 9 мільярдів доларів. У травні 2025 року компанія отримала від Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) статус «проривного пристрою» для технології відновлення мовлення, а минулого року — для чипа відновлення зору.
Це має прискорити процес схвалення для клінічного використання. Проте попереду ще багато викликів, адже жоден мозковий інтерфейс поки не затверджений для постійного використання людиною, а питання безпеки та етики залишаються відкритими.