Мільйони на "обробку" російськомовних та подругу президента Кравець

ПОЛІТИКА
17.02.2023, 14:40
Мільйони на "обробку" російськомовних та подругу президента Кравець

На що витрачають гроші державні канали "Дом" та "Freeдом"

Наприкінці січня стало відомо, що український бюджет витратить 33 мільйони на те, щоб на телеканалі "Дом" виходила програма "Тихий вечір" з колишньою партнеркою Володимира Зеленського по "Кварталу 95" Оленою Кравець.

Бюджети для каналів "Дом" та "Freeдом" давно стали темою для скандалів, так як і ефективність їхнього мовлення.

У грудні змінились концепції мовлення обох каналів "іномовлення". Повністю інформаційним став телеканал "FreeДом". А у "Дому" зменшилась частка національного продукту, натомість зросла частка іноземних програм, стало менше інформаційного контенту, але збільшилась частка мистецьких, культурологічних та освітніх проєктів.

Обома каналами опікується ДП "Мультимедійна платформа іномовлення України", якою з січня 2020 року керує Юлія Островська, колишня директорка із виробництва студії "Квартал 95".

Юлія Островська
Юлія Островська

З вересня російськомовний канал для окупованих територій "Дом" перейшов на українську і став орієнтуватися ще й на переселенців. Канал вийшов із марафону і змінив свою сітку з інформаційної на розважальну.

Цензор.НЕТ вирішив подивитись на всі тендери "Мультимедійна платформа іномовлення України" (яка об’єднує телеканали "Дом" і "UATV"), щоб зрозуміти, на який продукт вони витрачали гроші.

Крім закупівель, пов’язаних з технічним обслуговуванням та зарплатами, гроші йшли на підписку на стрічки новин кількох інформагентств, випуски новин, які для них робили інші українські телеканали, закупівлю українських та іноземних фільмів. Також левова частка грошей все ж пішла саме на два шоу - вже згаданий "Тихий вечір" з Кравець та "Ранок вдома".

Найдешевше МПІУ обходились підписки на новинні стрічки інформаційних агентств. Так в рамках одного з тендерів "Інтерфакс-Україна" отримало 16 тисяч гривень, а "Укрінформ" - 48 тисяч. Ще одна угода з "Інтерфакс-Україна" у січні 2023 коштувала вже 65,6 тис.

Інформаційні послуги ТОВ "ЛІГА ЗАКОН 1" були куплені на 125,5 тисяч. А права на використання продукції "Getty images" отримані за 430 тисяч гривень.

26 грудня "Мультимедійна платформа іномовлення України" купила за 390 тисяч невиключні майнові права на покази у ТОВ "Телерадіокомпанія "Студія 1+1". Йдеться про фільми "Чорний ворон" та "Століття Якова", а також документалки "Незалежність", "Незалежність-2", "Чорнобиль. Розщеплені на атоми".

Невиключні права на купівлю 47 українських фільмів (серед яких "Кіборги", "Поводир", "Пекельна хоругва", "Король України") коштували компанії ще 1,2 мільйона гривень, які отримала ТОВ "Колаборація філмс".

Ще на 250 тисяч були куплені права показів на 15 фільмів у ТОВ "ФІЛЬМ Ю ЕЙ ДИСТРИБУШН". Наприклад, права на 3 покази і 3 повтори фільму "Сіль з бонневілю" куплені за 12 тисяч.

Кілька іноземних фільмів були куплені у ТОВ "КіТ" Ніни Бережкової за 540 тисяч (куплені права на фільми "Величні Медічі", "Король Різдва", "Снігопад", "Жіночий рай"). Вона ж раніше продавала права на покази для НСТУ. Також у неї на 1,1 мільйон грн були куплені послуги перекладу і озвучки фільмів у жовтні.

Також 26 грудня "Мультимедійна платформа іномовлення України" уклало з ТОВ "Телеодин" договір на послуги з виробництва (створення) телевізійної передачі під назвою "Єдині. У Новий Рік разом!"

Тобто, з державного бюджету був оплачений новорічний концерт, який показали всі учасники телемарафону. Основним бенефіціаром компанії "Телеодин" є екснардеп Микола Баграєв (49%+10%). Серед акціонерів також значиться Олена Пінчук.

Мільйони на

У значно більші суми "Мультимедійній платформі іномовлення України" обійшлося виробництво новинного контенту.

459 годин інформаційних матеріалів в прямому ефірі та виробництва інформаційних передач для інформаційного марафону "FREEДОМ" були куплені у телеканалу ІНТЕР за 32 мільйони.

Мільйони на

На 48 мільйонів куплено 754 години продукту у ТОВ "НОВИННА ГРУПА УКРАЇНА".

Мільйони на

На 41,8 млн куплено 612 годин у ІНОЗЕМНЕ ПІДПРИЄМСТВО 1+1 ПРОДАКШН.

Мільйони на

На 41,6 млн закуплено 623 години новинного продукту у ТОВ "СЛМ Новини" (новинний продашн телеканалів "ICTV", "СТБ").

Мільйони на

А ще 250 один для інформаційного марафону "FREEДОМ" куплені в листопаді у "плюсів" за 17 мільйонів. Також у листопаді ще один тендер на 14 мільйонів виграло ТОВ "СЛМ Новини".

Співрозмовники на 1+1 визнають, що закупівлі новинних продуктів дозволили телеканалу перекрити і частину своїх потреб.

Але вже на наступний рік частка "плюсів" у такому виробництві зменшиться удвічі.

Цензор.НЕТ поцікавився в Олексія Мустафіна - медіаексперта, який багато років займався виробництвом новин – чи можуть бути виділені суми завуальованим фінансуванням учасників марафону "єдиних новин". Але той висловив сумнів у такому сценарії.

Олексій Мустафін
Олексій Мустафін

"Я думаю, що ідеться про справді компенсацію витрат, а не купівлю лояльності. Можливо, ця сума трохи більша, ніж покриття витрат каналів, але не настільки більша, щоб це була завуальована покупка. Оскільки це підзвітні цифри, які можуть з часом перевірити, то навряд чи це б так робилось", - зазначив він.

"Якщо казати про купівлю лояльності власників, то для цього існують інші способи, менш прозорі. Також, думаю, що лояльність забезпечується шляхом адміністративного контролю та узгодження тематики та гостей. І, зрозуміло, що зараз канали не запрошуватимуть гостей, які викликають невдоволення в Офісі президента", - додав Мустафін.

Не менше грошей ніж на новини у МПІУ іде на виробництво програм, які створюють кілька продакшенів.

Так, У грудні 2021 компанії ТОВ "Вававейв Філмс" замовили підготовчий етап виробництва п’яти телепрограм російською мовою на 6,96 млн грн. А вже в січні вона отримала підряд на знімальний етап на 6,27 млн грн.

Йшлося про п’ять програм, які є політичними токшоу російською/українською мовами.

Зокрема:

  • 1,50 млн грн. – "Тримай удар!" (робоча назва "Прожарка").
  • 1,34 млн грн. – "Топшоу" (робоча назва "Преимущество") із Лейлою Мамедовою та Олегом Борисовим.
  • 1,21 млн грн. – "Презумпція провини" (робоча назва "Уволить нельзя оставить") із Лейлою Мамедовою.
  • 1,18 млн грн. – "Дисиденти" із Сакеном Аймурзаєвим.
  • 1,06 млн грн. – "Наосліп" (робоча назва "Слепой аргумент") із Борисом Тізенгаузеном.

Мільйони на

У лютому ТОВ "Вававейв Філмс" виграло за переговорною процедурою ще один підряд на виробництво вже згаданого Топ-шоу, тепер вже на 3,5 млн.

Як зазначають "Наші гроші", "Вававейв Філмс" зі статутним капіталом 1 тис грн. володіє і керує киянин Юрій Калиновський.

Калиновський володіє ТОВ "Е.В.Ю. Продакшн", де його партнерами є Егіль Одегард та Варон Бонікос-Смітерс із Норвегії. Ще він був контактною особою ТОВ "Гравіс-Кіно" (канал "2+2") і мав електронну пошту y.kalynovskyy@1plus1.tv на сайті каналу "1+1".

Телеканали "1+1" та "2+2" входять у медіахолдинг "1+1 media" Ігоря Коломойського.

У січні фірма "Оверкат Студіо" виграла 32 млн грн на розважально-інформаційну телепрограму "Утро дома" російською та українською мовами.

У компанії замовили 112 тригодинних випусків по 277 тис. грн і 8 тригодинних випусків по 122 тис. грн. Шоу створюється для популяризації досягнень українців у світі, з поєднанням жанру ситкому.

Як повідомляли "Наші гроші", продюсером проєкту є Микола Толстих. "Замовник пише, що керівництво компанії має великий досвід створення відеоматеріалів різної складності. Серед прикладів який складається із зірок українського шоубізнесу, кліп гурту "Без Обмежень" із 12 млн переглядів та інше", - зазначається в матеріалі видання.

Мільйони на

Автором ідеї та сценарію вказано Сергія Сторожева.

З 2021 по 2023 "Мультимедійна платформа іномовлення України" провела закупівель програм "Ранок вдома" на понад 80 мільйонів гривень.

Ще 14,6 мільйона виграло на двох тендерах у 2021 та 2022 роках ТОВ "З ПРОДАКШН" Тетяни Алтухової на шоу "День дома".

Шоу планувалось як комедійно-аналітичне денне шоу, тривалістю 240 випусків по 240 хвилин/випуск.

Відповідно до службової записки заступника генерального директора з питань планування ефіру від 29.09.2021р. № 405, станом на ІІ півріччя 2021 року у ДП "МПІУ" є гостра нестача вищевказаного контенту, оскільки такі проєкти вимагають значного бюджету, знань, наявність висококваліфікованого персоналу і найголовніше – часу. Тому, у зв’язку з виробничою та програмною необхідністю, з метою збільшення обсягів власного виробництва якісного, освітнього, розважального контенту, виникла необхідність у розробці та створенні щоденних та щотижневих телепрограм різноманітних жанрів, хронометражем від 30 хвилин до 3 годин (прямого ефіру та у запису).

Також в документах до тендера за 2021 вказано, що згідно із соціологічними дослідженнями, проведеними компанією "Рейтинг", у цільової аудиторії є великий запит на розважальний та освітній контент. Це стосується будь-якого українського телеканалу, у тому числі телеканалів з ефірним логотипом "ДОМ" та "UA".

Але понад два тендери компанія Алтухової не подужала.

Водночас фірма "Сан Філмс" цього року отримала 32,8 млн грн на створення токшоу з робочою назвою "Тихий вечір" українською мовою. Йдеться про 37 випусків по 45−50 хвилин за 888 тис. грн за одиницю.

Мільйони на

Трохи раніше "Сан Філмс" отримав 0,88 млн грн та 6,5 млн на випуски передачі.

Загалом з листопада 2022 програма отримала договорів на 40 мільйонів гривень.

"Сан Філмс" зі статутним капіталом 1 тис. грн була зареєстрована в Києві у жовтні 2021 року.

Що цікаво, що засновником і директором є той таки Сергій Сторожев (який є автором ідеї для шоу "Ранок вдома"). Він відомий як режисер (серіал "Колір помсти", фільм "Гра у долю", "Мій милий дім", "Найгірша подруга", "Коли ми вдома, Нова історія" (2020) тощо).

В документах замовника Сторожев вказаний як людина, що співпрацювала з компанією Film.UA, авіакомпанією "Windrose" Ігоря Коломойського для зйомок документального фільму, компанією "Film.Ua", благодійним футбольним клубом "Маестро", низкою українських гуртів (DVOE, ЛУНА, Марракеш ).

Передача почала виходити в грудні. Ведучою програми є Олена Кравець. Попри тривалу участь у розважальних проєктах "Кварталу" ведучій поки явно важко даються спонтанні жарти.

"Образ Олени — дуже спокійний, теплий та примирливий. Її монологи сповнені лірики та інколи жартів, хоч і легеньких. Ну, приміром, вона розповідає, що блекаути навчили нас усіх бути ефективними й за дві години встигати "помити голову, прибрати вдома, зарядити телефон, приготувати їжу. Навіть склеїти велику рибу на свято у школі". Тому й загальні інтонації "Тихого вечора" далекі від чогось смішного, а вже тим паче сатиричного", - написала журналістка Лєна Чиченіна в колонці про прокляття українського late night формату.

Цензор.НЕТ поцікавився в медіакспертів, наскільки взагалі ефективні ДОМ та Freeдом, як і інформаційна політика влади.

"Щодо ефективності — питання в тому, чи ми визначаємо ефективність іномовлення для держави, чи стан виконання завдань, які це іномовлення перед собою ставить. Бо ідеологи російськомовного іномовлення вирішили, що головним його завданням є відкривати очі росіянам і російськомовним мешканцям світу. Й обрали для оцінки ефективності своєї роботи вимірювані показники на ютубі (вони справді хороші, бо це якісний, добротний російськомовний політичний продукт, на який у ютубі є попит) — але як визначити, чи очі відкриваються, чи російськомовна аудиторія стає прихильнішою до України чи менш прихильною до путіна? Саме керівництво МПІУ запевняє, що очі відкриваються і багато (порахувати неможливо, це зрозуміло — як і спростувати це твердження) людей дізнаються правду саме з "FreeДома". Але чи відбуваються в цих людях ті зміни, які нібито має спричинити українське російськомовне іномовлення? Чи підтримка путіна слабшає під впливом цього каналу, а підтримка України посилюється? Це все питання без відповіді. Чи правильно українське іномовлення обрало свій фокус? Щодо цього я маю великі сумніви", - каже голова Незалежної медійної ради Отар Довженко.

Він зазначає, що величезні ресурси йдуть на "обробку" російськомовних, які ні на що особливо в своїх країнах не впливають (у тому числі в росії).

"Водночас повноцінного англомовного іномовлення немає, не кажучи вже про мовлення іншими європейськими мовами. Є багато нарікань на позицію Угорщини, Німеччини, Італії, їхню недостатню проукраїнськість — але чи говорить Україна з угорцями угорською, з німцями німецькою, з італійцями італійською? Ні, вона зосереджена на розмові з росіянами. І друге питання — про що ця розмова, в чому її суть. Іномовлення — це трансляція позиції держави назовні. "Голос Америки" говорить багатьма мовами, але в кожній мовній версії йдеться або про Америку, або про міжнародні події, але під американським кутом зору. Якби "FreeДом" пояснював росіянам Україну, було би пів біди. Але цей канал поєднує новини про події в Україні (що на фронті, куди влучили, як з електрикою, що з економікою тощо) із точкою зору… росіян. Більшість коментаторів суспільно-політичних тем в ефірі — росіяни, і говорять вони переважно про росію — тамтешню владу, суспільство і так далі. Можливо, з вигідними Україні акцентами, але це не те, чим має займатись іномовлення", - наголошує Довженко.

За його словами, "FreeДом" фактично обслуговує потреби не України, а "хорошої Росії", виступаючи комунікаторами між їхніми елітами і аудиторією.

"Тут ще важливий момент: рішення скерувати всі ресурси на російськомовне іномовлення було прийняте в березні 2022 року, коли росіяни стояли під Києвом, а люди ще вірили, що можна "докричатися" до російського суспільства. Але відтоді минув майже рік, і зараз комунікаційні пріоритети мали би змінитися — ми намагаємось докричатись до тих, хто має дати танки і літаки, а не до російських виборців, які мають "скинути Путіна". А ось завдання іномовлення лишились незмінними", - зауважив у розмові з Цензор.НЕТ Довженко.

"Що ж до каналу "Дом", то тут мені важко щось сказати. Це якесь непорозуміння. Російськомовний канал для окупованих територій взяли й переформатували на українськомовний канал загального інтересу з серіалами і шоу. Нібито він має допомагати українським переселенцям і біженцям. Але в Україні не бракує каналів загального інтересу з розважальним і пізнавальним контентом, те ж Суспільне, з яким "Дом" тепер фактично конкурує. Перше і найочевидніше припущення щодо цього каналу — створення медіаресурсу для влади під майбутні вибори. Поки що я не побачив аргументів, які би заперечували цю версію", - вважає він.

"Медіагрупи, які виробляють "FreeДом", отримують гроші за свій контент — власне, почали отримувати давно, коли бюджетні гроші за виробництво "Єдиних новин" їм тільки снилися. Знов-таки, вони роблять нормальний інформаційний контент, і я не думаю, що за нього переплачують (хоча я не експерт із вартості контенту), але завжди є питання, чи є сенс саме в такому контенті для іномовлення. І, звісно ж, у мене є питання, чому ведучою топового шоу на "Домі" стала близька подруга і колишня співробітниця президента, але такому ми вже привчені не дивуватись (як і "Байрактар-ньюз" у "Єдиних новинах")", - наголошує Довженко.

Олексій Мустафін також сумнівається в ефективності інформаційної політики влади.

"Чи потрібні ці канали? Напевно, потрібні. Бо ще в радянські часи існував "брехун" як джерело постійної офіційної інформації. Він і тоді не зводився лише до заяв політбюро. Зараз світ значно розмаїтіший, але офіційне джерело інформації має бути. Питання в тому, наскільки ефективно, що окрім цього брехунця (марафону єдиних новин) нічого немає", - зазначає Мустафін.

За його словами, така система була корисною на початку війни, а чим далі, то стає все менш ефективною.

"Ми живемо в країні, яка має певні звички і традиції, зокрема і звички споживання інформації. Існування єдиних новин цим звичкам не відповідає. Так, це може стимулювати звертання людей до альтернативних джерел інформації – youtube-, телеграмканалів. Є ризик, що деякі з них є частиною пропагандистської машини супротивника. Але там існують і інші проєкти, які додають об’єктивності ситуації", - додав експерт.

На думку Мустафіна, якби канали робили новини автономно, це не зменшило б їхнього патріотизму. "А так продовження марафону єдиних новин є способом контролювати найбільш масовий сегмент інформаційного простору", - зазначив медіаменеджер з багаторічним стажем.

Джерело

Автор : Тетяна Ніколаєнко
Читайте також:
Опінії
В Україні знайшлось ще одне підприємство, критично важливе для функціонування економіки в особливий період
вчора, 10:27
Полтава
Віталій Малецький слідом за Хвіліпом Проніним обрав шлях прислужника корумпованого Зе-режиму. Скликає позачергове засідання міської ради.
вчора, 08:23
Опінії
Щоправда, держава виплачує грошове забезпечення, додаткову винагороду й навіть «бойові» десяткам тисячам ухилянтів
29 жовтня, 10:00
Політика
Депутати Полтавської міської ради підтримали «план Зеленського»
26 жовтня, 10:04
Політика
Неліцензована копія путінізму на мінімалках не має шансів побити оригінал в Україні. Із купи «зеленого» гною срібні кулі не зробляться.
22 жовтня, 12:39
Опінії
Та тхір із ними, з тими «мирними планами», то все інформшум...
19 жовтня, 15:11