Created with Sketch.

Мобілізація — політична проблема, а проблеми з мобілізацією теж політичні

вчора, 20:36
Фото: Facebook

У ширшому сенсі питання «ефективності мобілізації» — питання здатності держави. Якщо не хочемо зникнути з мапи світу, слід змінювати підхід.

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень. Увага! Присутня ненормативна лексика).

Фактично, українці мусять згуртуватися й завадити корумпованому наскрізь Левіафану перетворитися на пожирача населення. У найгіршому сценарії, цей таки Левіафан переможе, як було після совєцької окупації України, а наш народ програє остаточно й безповоротно.

Тому маємо кілька порад для вищого вітчизняного військово-політичного керівництва щодо поліпшення зазначеної вище кризи. Зробити висновки та реформувати систему поки ще не пізно:

Крім цього, контролювати аби ці правила виконувалися і тлумачилися однаково. Наразі в кожному ТЦК і СП свої окремі правила поводження з правилами, які надходять згори, тому здебільшого «Бог знає, що, де і як», — це загальна рамка.

Я знаю, що всім не подобається це слово, але «ефективний примус» це те, що є доступною межею між свободою та абсолютним насильством. Основне завдання навіть не у тому аби рубати незаконні методи відкосу — це питання додаткове, хоча і важливе, тому завдання полягає у впливі на суспільні настрої.

Початкова медійна рамка війни, де все трималося на добровольчо-патріотичних поривах уже не актуальна. Телемарафон не те що не справляється — радше навіть йому ніхто ніколи й не думав ставити задачі по реальному контролю за настроями людей.

Позитивом неможливо перебити негатив, тому позитив і негатив в медіа ніколи в умовах війни не будуть конкурувати просто так: завжди буде перемагати негатив. Але до негативу можливо відрізати частину доступу, задля збереження психіки людей, на яких щодня під виглядом актуалу виливається відро з помиральної ями.

В умовах війни це складна політтехнологічна, соціологічна робота яка упирається у високий рівень знання теорії масових комунікацій і реалій роботи ринку. У нинішніх умовах цього немає, тому що державна комунікація це «писати тексти керівнику» та «робити релізи від сторінки установи у Facebook».

У військовій соціології існують два напрями — «армія як робота» і «армія як соціальний інститут». Перше для мирного часу заможних країн НАТО та деяких інших, друге — дешевший і інакший за дизайном структури варіант.

Нашу армію старанно позабували характеристики соціального інституту, вимиваючи різні форми автономності від політикуму. Армію 30 років незалежності перетворювали на «просто роботу», а це взагалі не воно, а матеріальна мотивація з часом втрачає вирішальне значення для мобілізації в таких кількостях.

Грошей об'єктивно кажучи немає, тому насильство так чи інакше буде застосовуватися. Це не питання вибору, якщо грамотно застосовуються методи впливу й контролю за інфопростором, то градус насильства легше зменшити.

Через зниження опору та формування більш лояльних засновків для прийняття рішень. У тому числі через медіа, і телемарафон тут є не те що недолугим — він є дещо небезпечним.

Ми огородили телепростір, у той час, як по-серйозному держава не навчилась взаємодіяти з блогерами довгостроково. У реальності людей, які створюють соціально і політично значущий контент зі значними охопленнями в Україні не більше 5000 осіб і робота з ними це ледве не основна задача для такого контролю.

Я не збираюсь розповідати хто правий, а хто винний — бо це лише завадить вам читати текст. Усі шукають в текстах відповідь на питання «за кого голосувати», а я всього-на-всього хочу плюнути на такий підхід згори.

Існує можливість робити ефективніше і з меншими наслідками. Але для цього треба політичні рішення, і в тому числі такі, які виключають можливість перемоги на виборах тих, хто їх проведе, оскільки вони все ще вартують того.

Політичний консультант. Голова Центру політичних студій «Доктрина»

Читайте також
Виконання потужного «Плану перемоги» зникло з інформпростору
Війна
Головний урок Руїни
Історія
Українські F-16 можуть діяти з авіабаз НАТО, - Kyiv Post
Війна
Відгомін більшовизму, або чому не буде миру в обміні територій на НАТО
Політика
Колоніальне минуле – не вирок. Важливо, що ми робимо із цією спадщиною
Економіка
Українців хочуть позбавити права власності на землю
Політика