Created with Sketch.

Москва донищує зруйновану Зе-владою українську економіку

05 липня, 07:10
Фото: Blog Liga.net

Війна триває не лише на полі бою і потребує креативу для Перемоги. Працювати задля її наближення мають усі громадяни України.

Рада директорів Міжнародного валютного фонду схвалила виділення траншу кредиту розміром $2,2 мільярда для України. Бюрократи із МВФ знизили прогноз зростання українського ВВП із 3-4% до 2,5-3,5%.

Причина такого кроку — щоденні атаки на енергетичну інфраструктуру та перебої з електропостачанням, міграція громадян, відтік робочої сили, у чому числі пов'язаний з мобілізацією. Аналогічно знижено прогноз зростання ВВП і на 2025 рік — з 6,5 до 5,5%.

А тут причина — руйнування енергетичних потужностей нашої держави російським агресором. МВФ прогнозує, що дефіцит електроенергії й загроза відключень зберігатиметься до 2026 року.

За оцінкою Міжнародного валютного фонду, внаслідок російських обстрілів енергосистеми в Україні було знищено 80% теплової генерації та 40% потужностей гідроелектростанцій. Жодна енергосистема в сучасному світі не переживала подібного масштабу руйнувань.

Загалом Україна втратила близько половини своїх генерувальних потужностей. Масові атаки на енергетичну інфраструктуру підірвали впевненість бізнесу та його очікування.

Дефіцит енергії впливає на домогосподарства та промисловість, оскільки ремонт об'єктів генерації потребує часу. На тлі планового ремонту атомних електростанцій ситуація ще більш ускладнилась.

Нагадаємо, що лише навесні через російські ракетні атаки енергетичний сектор зазнав України збитків на понад $1 мільярд. У кабінетах МВФ також підтвердили, що у результаті повномасштабного вторгнення росії енергетичному сектору України було завдано багатомільярдних збитків.

Водночас за даними МВФ, витрати на відновлення енергетики напряму не вплинуть на державний бюджет. На думку експертів Фонду, вітчизняні енергетичні компанії, зокрема, той самий ДТЕК, відновлювані роботи проводять за власний кошт.

Головна проблема сьогодні у засобах ППО: як би не старалися українські енергетики, ніхто системи ППО та ПРО їм не продасть і не передасть. Тому аби не допустити нових масштабних руйнувань, Захід має посилити українську протиповітряну оборону; і зробити це якомога швидше.

Маємо також розуміти, що Україні самостійно повністю відновити зруйновану інфраструктуру навіть в теорії неможливо. Тому нашій державі потрібна цільова програма відбудови енергетики з боку західних партнерів і союзників.

Це можуть бути гранти, кредити чи інвестиції. Відповідно, висновки та прогнози МВФ сприятимуть кращому розумінню проблеми нашими західними партнерами, а що стосується нас самих, то логічною виглядає валютна лібералізація, яка сприятиме залученню іноземних інвестицій.

Тому, досить гратися з інструментами командно-адміністративної економіки у протистоянні з монстром, яким є росія. Потрібні креативні та виважені рішення!

Читайте також
Ситуація на фронті
Війна
Європейські ліві радикали побраталися із правими популістами
Політика
Релігія має значення для суспільно-господарчого добробуту
Економіка
Курська операція вразила союзників, але водночас викликає занепокоєння – Bloomberg
Війна
Велика авантюра України
Війна
На Донеччині росіяни застосовують «тактику накопичення»
Війна