Музейна колекція Давнього Єгипту в Полтаві – одна з найбільших в Україні

ПОЛТАВА
07.10.2016, 06:25
Музейна колекція Давнього Єгипту в Полтаві – одна з найбільших в Україні

Мало хто знає, але Полтава належить до числа тих небагатьох українських міст, в музеях яких зберігаються твори давньоєгипетського мистецтва. Музейна збірка речей Давнього Єгипту у Полтаві є другою за величиною і поступається лише колекції Одеського археологічного музею НАНУ. До того ж вона є і найстарішою в музеї.

Перші експонати до неї почали надходити у музей Полтавського губернського земства ще у 1894 році, формуючи таким чином зібрання класичних старожитностей. Ініціатива створення такої збірки належала засновникові музею Михайлові Олександровичу Олеховському та Павлові Павловичу Бобровському.

Зокрема, завдяки зусиллям останнього, було закладено підвалини для створення міжнародного народознавчого відділу Природничо-історичного музею Полтавського губернського земства. Подорожуючи країнами Африки, Передньої та Середньої Азії, а також Далеким Сходом, Бобровський прагнув створити для музею Полтави колекції, які б знайомили відвідувачів з історією давніх народів всього світу.

Скульптурна модель з головою фараона, Фіви, VII ст. до н. е., вапняк.

Чільне місце серед цих старожитностей займала колекція речей Давнього Єгипту, що збиралася з 1894 по 1913 роки. В цілому до складу збірки входило близько 250 предметів старовинного мистецтва, що після 1917 року експонувалися в окремій залі. Її цінність полягає також і в тому, що більшість речей куплена офіційно в Каїрському музеї з вказівкою місця походження знахідки. У збірці широко представлено вироби з каменю, фаянсу, дерева, металу, кераміки, тканини та папірус.

У роки Другої Світової війни частина експонатів була знищена, частина вивезена німцями. В 1943 році, співробітники музею застали музейні предмети у жахливому стані, вони лежали у завалах будівельного сміття, частина з них була понівечена вогнем та розплавленим склом. На сьогодні колекція нараховує більше 110 одиниць, частково реставрована і доступна до огляду. Найбільш ранні експонати в ній датуються IV тис. до н.е., однак більшість речей належить вже до пізнього періоду в історії Єгипту, до так званого «Саїського ренесансу», а також до доби еллінізму. До її складу входять і досить рідкісні й унікальні речі. Зокрема, це модель човна з трьома веслярами-нубійцями (21–18 ст. до н. е.), а також рельєфна скульптурна модель, що зображує голову фараона доби XXVI саїської династії, виготовлена з вапняку скульптором-майстром для копіювання учнями у VII ст. до н. е.

Модель човна, XXI – XVIIIст. до н.е., глина

Полтавська колекція єгипетських старожитностей відносно невелика, проте вона дає для відвідувачів досить яскраве уявлення про побут і культуру давніх єгиптян, чого так прагнув її творець, патріот рідного міста – Павло Павлович Бобровський.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук 


Читайте також:
У селі Селещина триває підготовка до планової капітальної реконструкції мостової переправи.
10:43
Мешканці села Засулля Лубенського району безвідповідально ставляться до водних ресурсів, тому існує загроза нестачі останніх.
09:18
Громадяни, які відбувають покарання у Державній установі "Центр пробації" в Полтавській області, сприяють сільському благоустрою.
вчора, 12:56
Кременчуцькі комунальні служби проводять поточне оновлення покриття внутрішньоквартальних доріг, які давно потребували ремонту.
вчора, 08:59
Вогнеборці локалізували та ліквідували займання сухої трави на відкритій території поряд із селом Піски-Удайські.
30 червня, 10:03
Мешканці Петрівсько-Роменської об'єднаної територіальної громади віднині мають нову зону для відпочинку.
30 червня, 09:12