Created with Sketch.

Настала осінь, газонюхи прокидаються востаннє!

07.09.2022, 08:36
Фото: Picture Alliance

Росіяни зупинили "Північний потік", повністю перекривши постачі газу ним до Європи. Ну що, дочекалися?..

Попри нашу шаблонну реакцію реагувати у стилі: «О, клас!», – на кожну інформацію про розрив зв'язків між РФ і ЄС, ця новина радше все ж не на користь Заходу короткостроково. Московія почала по-справжньому крутити вентиль перед "холодною зимою", якою алармісти вже лякають європейського споживача.

Спершу "Газпром", звісно ж, у рішенні про зупинку подачі газу посилався на якісь "технологічні несправності", однак уже за кілька днів росіяни почали говорити прямою мовою: для відновлення постачання газу варто зняти санкції. Ось так просто: і ніякі технологічні несправності чомусь тоді навіть не будуть заважати!

Побічно згадуємо і дрібніші російські провокації, на кшталт вибухів на газопроводах у РФ які нібито ставалися, коли росіянам було треба підкрутити ціну на газ вгору на світових ринках. Росіяни хотіли простого: запровадити ЄС у політичну взаємозалежність через енергетичну, нав'язуючи чи змінюючи конкретні рішення через фактор газу.

Європейці хотіли ще простішого: купувати газ для своєї промисловості та споживання, не плануючи змінювати будь-які рішення прийняті політично. У розрізі нових санкцій після 24.II.2022, абсолютно вигідним для Європи було і запровадити санкції проти РФ, і отримувати російський газ в обсягах, які важко швидко замінити, бо ніякі договори по "Північному потоку" не передбачали будь-яких змін у постачанні через політичні фактори.

Домовленості комерційні. Отже, ми вам платимо, а ви нам газ, а те що ми ввели проти вас санкції – так це не причина зупиняти постачання, бо на сам "Північний потік" їх ніхто не накладав.

І ось гра перевертається: росіяни прокладали трубу дном Балтійського моря, аби впливати на позицію ЄС і робити можливим фактор окупації та зниження підтримки України. А у підсумку ж газ із РФ став лише ще однією запорукою того що ЄС усе-таки пройде зиму не знімаючи санкцій.

Уточнимо, газ доводиться зупиняти, провокуючи скандал із Європою, яка буде навесні після зими із таким порушенням договору значно більш реалістичною і недоброю щодо росіян. Тим самим росіяни всілися на шпагаті над прірвою: і газ продають, але на ті євродолари купити нічого не можуть (бо санкції на ввезення майже усього до РФ), і вплинути політично ніяк не можуть.

А отже, йдуть на порушення домовленостей з ЄС по "Північному потокові", переконуючи що політична логіка у прокладці газогону таки була. Україна ледве не вистрибнула зі штанів, поки намагалася це довести Європі, водночас тепер росіяни самі доводять: так, Москва буде намагатися крутити вентиль як захоче в обхід угоди з ЄС.

Чому Джозеф Байден заявив про те, що РФ не планує оголошувати країною-спонсором тероризму? У цьому не варто шукати забагато зради.

Статус країни-спонсора тероризму вигадувався як явище значною мірою для обрізки торгівлі різним державам типу Сирії асадитів. У випадку з величезним донором ресурсів як РФ цього не так реалістично досягнути: і нафта, і газ із росії можуть продаватися, і це частково збігалося б з інтересами Заходу.

Ще раз, уважно вчитайтеся: просто продаватися будуть на чорному ринку, за заниженими цінами із суттєвим дисконтом.

У разі ж повної відрізки РФ від продажу ресурсів, був би дуже швидкий і різкий стрибок цін на світових ринках – це допомогло б РФ значно більше, стимулюючи паніку бізнесових кіл і примушуючи приймати сценарій перемовин. Натомість ведмедя будуть доїдати по шматочках: це ж не Сирія Башара аль-Асада, чи Лівія Муамара Каддафі.

При цьому, думки про альтернативні джерела постачання для Європи уже помалу реалізуються: Емманюель Макрон веде з Алжиром перемовини сконцентровані значною мірою саме щодо газу. Росіяни хочуть зробити етап переходу більш шоковим, зриваючи стоп-кран.

Але заможний західний споживач у підсумку все-таки може платити більше, а ось не такі заможні споживачі із країн "третього світу" – постраждають від дефіциту енергоресурсів. Між іншим, ті самі країни на які РФ намагалася робити опору, протиставляючи їх Заходу.

Мета Заходу – не стільки закласти вхід до російських дверей цеглою. Радше залишити маленьке віконце, через яке росіяни будуть продавати свої ресурси без права змінювати західну політику.

Політичний консультант. Голова Центру політичних студій «Доктрина»

Читайте також
Газова голка Європи зламалася
Опінії
Газопровід Nord Stream 2 не може повноцінно функціонувати. Є загроза функціонування Nord Stream 1
Світ
Німеччина призупинила сертифікацію московитського газопроводу «Північний потік-2»
Світ
Труба по Зеленському плаче, а він нарікає на опозицію
Опінії
Газова експансія Кремля на марші, чим відповість Україна?
Опінії
Україні не уникнути погіршення стосунків із Німеччиною
Опінії