Неможливо розробити нову структуру безпеки або "мирну архітектуру" в Європі, частиною якої була б путінська росія
Лідери 44 країн Європи та сусідніх регіонів зібралися на саміт у столиці Чехії Празі – на тлі війни в Україні та різкого погіршення відносин між країнами ЄС та московією.
Йдеться про першу зустріч нової неформальної організації – Європейської політичної спільноти. У ній беруть участь представники всіх 27 країн ЄС, а також держав-кандидатів на вступ до блоку, а також тих країн, які пов'язані з ЄС економічними угодами та поділяють загальноєвропейські цінності. Білорусі та московії серед запрошених немає.
Ідея створити новий формат належить президенту Франції Еммануелю Макрону, він виступив із нею у травні. Згодом вона була схвалена самітом ЄС. У Євросоюзі наголошують, що йдеться не про альтернативу вступу до ЄС для країн-кандидатів, а про новий формат співпраці.
«З огляду на драматичні наслідки російської війни, які торкнулися європейських країн на багатьох фронтах, ми погодилися створити Європейське політичне співтовариство з метою об'єднання країн європейського континенту та забезпечення платформи для політичної координації», – зазначив у своєму запрошенні лідерам країн голова Європейської Ради Шарль Мішель.
За його словами, на саміті можуть обговорюватись безпека, економіка, енергетика, міграція.
Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель перед початком зустрічі у Празі заявив, що її учасники обговорюватимуть створення «нового порядку без росії», а сам факт зустрічі є чітким сигналом про ізоляцію Москви через її агресію проти України.
Раніше Боррель опублікував статтю, де розвинув свою думку про побудову єдиного європейського простору без участі путінської росії.
Він зазначив, що у нещодавньому виступі путіна про анексію українських територій йшлося не просто про територіальні суперечки з Україною чи про прагнення її підкорити, але про боротьбу з «колективним Заходом», який путін звинуватив у всіх гріхах: від бомбардувань Дрездена до операцій зі зміни статі та сатанізму.
На думку Борреля, мова путіна свідчить про те, що він зачинив двері для діалогу та дипломатії і дедалі більше втягує свою країну на шлях війни та ізоляції. Боррель зазначив, що путін заперечує спадщину покійного Михайла Горбачова, який пропонував ідею «загальноєвропейського дому».
"У найближчому майбутньому, ймовірно, поки путін залишається при владі, неможливо розробити нову структуру безпеки або "мирну архітектуру" в Європі, частиною якої була б путінська росія", - зазначає Боррель.
За його словами, росія залишається географічним сусідом Європи та учасником міжнародної системи відносин, проте зараз необхідно побудувати Європейське політичне співтовариство без її участі. Як зазначає Боррель, йдеться про структуру, рамки якої ширші, ніж ЄС та НАТО.
7 жовтня у Празі пройде неформальний саміт ЄС, на якому, як очікується, буде схвалено восьмий пакет санкцій щодо росії.