Москва становить загрозу для всіх країн континенту, а не лише України. Нарешті Захід почав пристосовуватися до давно зміненої дійсності.
Такі відомості з фінляндської частини Лапландії оприлюднило видання Reuters. Напередодні у курортному гірському містечку Сааріселькя відбувся перший саміт лідерів Фінляндії, Італії, Швеції, Греції та високого представника ЄС із закордонних справ.
Прем'єр-міністрка Джорджа Мелоні заявила, що РФ нависає над Європою, вишкірюючись зброєю. Небезпечна ситуація виходить за межі оборони, коли крім звичних методів використовуються гібридні (нелегальна міграція та інші інструменти) для підриву стабільності.
«Ми повинні розуміти, що загроза набагато ширша, ніж ми собі уявляємо. Навіть після завершення війни в Україні загрози з боку РФ не зникнуть, і ЄС має бути до цього готовий. Імовірно, що Москва може впливати на стан демократії в ЄС, громадську думку, ситуацію в Африці, використання сировини та міграцію як інструмент політичного впливу», — висловилась пані Мелоні.
Голова італійського уряду закликала країни-учасниці ЄС посилити захист своїх кордонів і не допустити, щоби РФ чи злочинні організації керували потоками нелегалів. Влада Фінляндії й Естонії звинувачують росію у сприянні міграції до ЄС, пропускаючи азійців та африканців без належних перевірок.
«Питання міграції неправильно вирішувалося в ЄС протягом багатьох років. Помилкою було розглядати нелегальну імміграцію лише як питання розподілу тягаря. Мусимо зважати на нагальну потребу вирішення ширших викликів безпеки, зокрема кіберзагроз, штучного інтелекту, критичної інфраструктури, ланцюгів постачання сировини та ефективної зовнішньої політики співпраці», — додала Джорджа Мелоні.
Італійська прем'єр-міністрка підкреслила, що НАТО залишається основою безпеки ЄС, але політико-економічному блоку необхідно адаптуватися до нових викликів, які виходять за межі традиційної оборони. Альянс може підставити плече у цій сфері.
Однак медіаагенція «Останній Бастіон» закликає своїх читачів не забувати про те, як уряди Фінляндії та Туреччини мають намір розвивати співпрацю в оборонній промисловості. Сусідство із РФ вимагає від цих союзників по НАТО посиленої взаємодії.