Created with Sketch.

Окупанти змушують українців тілами розміновувати «лінію Суровікіна»

29.07.2024, 19:23
Фото: Delfi

Росіяни використовують депортацію як покарання для українців, які не співпрацюють. Тих, хто і відмовляється отримувати паспорт РФ, — тисячі.

Найбільш непокірних і незламних утримують у фільтраційних установах поблизу окупованої Василівки у Запорізькій області. Про це литовській редакції видання Delfi розповів біженець Андрій (ім'я змінено із міркувань безпеки — прим. ред.)

Коли у березні 2022 року окупаційно-терористичний контингент РФ окупував частину українського Півдня, чоловік працював директором у сільській школі. Колаборанти за наполяганням росіян планували розпочати новий навчальний рік за програмою загарбників.

Андрій перевів учнів на дистанційне навчання, а після літніх канікул відмовився очолювати школу. Окупанти намагалися переконати чоловіка піти на співпрацю з ними різними засобами:

«Перед першим вересня приїжджали озброєні люди у балаклавах. Загалом було 11 таких візитів. У вересні у мене відібрали телефони та ноутбук. Вивезли у степ, погрожували, пересмикували затвор автомата за спиною. І залишили посеред поля — вночі, за 10 кілометрів від села».

Влітку 2023 року росіяни відібрали в Андрія та його дружини українські паспорти; це супроводжувалося погрозами. Окупанти спершу лякали, а потім вивезли чоловіка на північ від Василівки, змушуючи йти мінним полем у бік Запоріжжя.

За численними свідченнями внутрішньо переміщених осіб, окупаційний режим закрив єдиний для виїзду на вільний терен України пропускний пункт у Василівці відразу після звільнення Херсону. Водночас окупанти продовжують використовувати його для депортації українців.

«Я був не першим, кого росіяни змушували йти замінованою територією до українських позицій під регіт і постріли у повітря. Вони казали, що їхня «лінія Суровікіна» перетворить і мене, і наші війська на фарш чи шашлик. Було страшно», — згадує у розмові із литовськими журналістами українець Андрій.

Кілька схожих випадків підтвердила координатор напрямку документування воєнних злочинів благодійного фонду «Схід SOS» пані Наталя Каплун. З її слів, у грудні 2022 року росіяни засудили та депортували через мінні поля директора сільської школи у Запорізькій області  та кількох підприємців, які відмовилися платити данину загарбникам.

Кричущі випадки насилля, терору й виселення українців з їхніх домівок через Василівку описано й у доповідях Моніторингової місії ООН із прав людини. Правозахисники розповідають історію подружжя, яке було ув'язнено і згодом депортовано за поширення проукраїнських листівок.

«На відеозаписі, викладеному у мережі, було показано, як російська військова поліція привезла його на блокпост у Василівці та, очевидно, вислала з окупованої території родину із трьох осіб. З того часу їх ніхто не бачив. Згідно з міжнародним гуманітарним правом, депортація осіб, які перебувають під захистом, з окупованої території заборонена, незалежно від мотивів, але росіян це не турбує», — зазначили правозахисники.

Як і годиться, медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що на окупованій частині Запорізької області відновили сталінський терор. Встановлено факти, коли українців кидали на підвал за фото 10-річної давнини із синьо-жовтою символікою на одязі.

Читайте також
росіяни могли вбити полоненого австралійця, що воював за Україну
Війна
«Дєди Марози» у камуфляжі мобілізують українців окупованого Приазов'я
Війна
Окупанти влучили дроном у приватне обійстя на межі Харківщини та Січеславщини
Кримінал
Україна – це пролог. Репетиція
Війна
На росії відбувся замах на воєнного злочинця Костянтина Нагайка
Війна
Окупанти заохочують українських дівчат народжувати «гарматне м'ясо» для Кремля
Війна