Created with Sketch.

Окупанти змушують українців тілами розміновувати «лінію Суровікіна»

29.07.2024, 19:23
Фото: Delfi

Росіяни використовують депортацію як покарання для українців, які не співпрацюють. Тих, хто і відмовляється отримувати паспорт РФ, — тисячі.

Найбільш непокірних і незламних утримують у фільтраційних установах поблизу окупованої Василівки у Запорізькій області. Про це литовській редакції видання Delfi розповів біженець Андрій (ім'я змінено із міркувань безпеки — прим. ред.)

Коли у березні 2022 року окупаційно-терористичний контингент РФ окупував частину українського Півдня, чоловік працював директором у сільській школі. Колаборанти за наполяганням росіян планували розпочати новий навчальний рік за програмою загарбників.

Андрій перевів учнів на дистанційне навчання, а після літніх канікул відмовився очолювати школу. Окупанти намагалися переконати чоловіка піти на співпрацю з ними різними засобами:

«Перед першим вересня приїжджали озброєні люди у балаклавах. Загалом було 11 таких візитів. У вересні у мене відібрали телефони та ноутбук. Вивезли у степ, погрожували, пересмикували затвор автомата за спиною. І залишили посеред поля — вночі, за 10 кілометрів від села».

Влітку 2023 року росіяни відібрали в Андрія та його дружини українські паспорти; це супроводжувалося погрозами. Окупанти спершу лякали, а потім вивезли чоловіка на північ від Василівки, змушуючи йти мінним полем у бік Запоріжжя.

За численними свідченнями внутрішньо переміщених осіб, окупаційний режим закрив єдиний для виїзду на вільний терен України пропускний пункт у Василівці відразу після звільнення Херсону. Водночас окупанти продовжують використовувати його для депортації українців.

«Я був не першим, кого росіяни змушували йти замінованою територією до українських позицій під регіт і постріли у повітря. Вони казали, що їхня «лінія Суровікіна» перетворить і мене, і наші війська на фарш чи шашлик. Було страшно», — згадує у розмові із литовськими журналістами українець Андрій.

Кілька схожих випадків підтвердила координатор напрямку документування воєнних злочинів благодійного фонду «Схід SOS» пані Наталя Каплун. З її слів, у грудні 2022 року росіяни засудили та депортували через мінні поля директора сільської школи у Запорізькій області  та кількох підприємців, які відмовилися платити данину загарбникам.

Кричущі випадки насилля, терору й виселення українців з їхніх домівок через Василівку описано й у доповідях Моніторингової місії ООН із прав людини. Правозахисники розповідають історію подружжя, яке було ув'язнено і згодом депортовано за поширення проукраїнських листівок.

«На відеозаписі, викладеному у мережі, було показано, як російська військова поліція привезла його на блокпост у Василівці та, очевидно, вислала з окупованої території родину із трьох осіб. З того часу їх ніхто не бачив. Згідно з міжнародним гуманітарним правом, депортація осіб, які перебувають під захистом, з окупованої території заборонена, незалежно від мотивів, але росіян це не турбує», — зазначили правозахисники.

Як і годиться, медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що на окупованій частині Запорізької області відновили сталінський терор. Встановлено факти, коли українців кидали на підвал за фото 10-річної давнини із синьо-жовтою символікою на одязі.

Читайте також
путін підвищив у званні до генерал-майора Сєргєя Атрощенка
Війна
КНР уже видобуває корисні копалини України на окупованій частині Донеччини
Війна
Сім'я меценатів надала допомогу постраждалим після ракетного удару по Полтаві
Позиція
Розробник плану підриву Каховської ГЕС очолив Приволзький федеральний округ
Війна
70 запитів — 0 відповідей: Інтерпол ігнорує розшук воєнних злочинців Росії
Війна
Польський депутат у Європарламенті нагадав про єврейський геноцид у Газі
Політика