Ощадливість, як крок до заможності
Мрія держави — цілком здоровий, заможний громадянин,
який завжди вчасно сплачував податки та комунальні
платежі й помер у день виходу на пенсію.
- С. Скоробагатько
Вислів Скоробагатька виглядає цинічно, але це – реалії сучасного життя українців. За роки незалежності влада так і не наважилась запрацювати на свій народ, який її щоразу обирає, а потім проклинає – таке собі замкнуте коло.
Щодо заможності громадянського суспільства в Україні – про таке можна лише мріяти. Кожна «нова» українська влада робить усе можливе і неможливе, щоб громадянам країни жилось все гірше і гірше. Гучні заяви можновладців щодо підвищення прожиткових мінімумів та рівнів мінімальних заробітних плат, надання субсидій та безліч нововведень приводять лише до погіршення життя українців. Щороку статистики оголошують невтішну інформацію про мільйонну «трудову міграцію», критичний стан галузей із-за відтоку кадрів, мізерне зростання економіки – влада вперто мовчить та зволікає.
Виходить так: якщо влада не дбає про свій народ, тоді народу потрібно становитися розумнішим та заощадливішим.
Ініціативна група громадян міста Полтави у грудні 2015 року (повторно в березні 2016 року) звернулась до міського голови пана О.Ф. Мамая та до голови постійної депутатської комісії Полтавської міської ради з питань містобудування, архітектури, розвитку міського господарства, транспорту, розвитку підприємницької діяльності, розвитку міста, інвестицій, туризму пана О.В. Бєлоножка із пропозицією енергозаощадливості, а саме: розроблення програми із залученням виробничих підприємств міста та області до виробництва електричного обладнання для заощадження електричної енергій, яка марно витрачається в нічний час, а інколи і цілодобово, для освітлення під’їздів, дахів та підвалів багатоквартирних будинків міста. Були запропоновані варіанти щодо напрямків програми з енергозаощадливості:
1. Встановлення датчиків руху в під’їздах (біля під’їздів), на дахах та у підвалах.
2. Встановлення електродіодного освітлення або інших варіантів сучасного енергозаощаджувального освітлення.
3. Встановлення на дахах сонячних батарей за рахунок залучення грандів або інвестицій, з подальшим використанням отриманої екологічної енергії на власні потреби багатоквартирних будинків.
Щороку на нічне освітлення під’їздів міських багатоквартирних будинків витрачається майже мільйон кіловат електричної енергії, які оплачуються із гаманців мешканців. Але не вся сума коштів за нічне освітлення під’їздів лягає на плечі мешканців будинків.
Так, за 2016 рік полтавці мусили сплатити обленерго майже 12 мільйонів гривень за нічне освітлення під’їздів. Лише 800 тисяч гривень сплатили мешканці будинків, а решта грошей витрачена з міського бюджету – понад 11 мільйонів гривень.
Інформація за попередні роки відсутня, але впевнений, що суми компенсації із міського бюджету різняться не суттєво. Із стрімким зростанням тарифів на електричну енергію в 2016-2017 роках вже важко уявити, яку суму доплачує місто за нічне освітлення.
Під час розгляду звернення ініціативної групи на засіданні постійної комісії відповідь надав О.В. Бєлоножко: «На даний час це питання не є актуальним лише тому, що йде масове створення ОСББ. Тому неможливо провести приблизні розрахунки щодо доцільності втілення програми в життя».
Дивно і прикро було чути ці слова від міського депутата. Невже в щорічному бюджеті міста ці мільйони зайві? З таким депутатським підходом до ощадливості та енергоефективності нам дуже далеко до Європи.
Щодо сонячної батареї, впевнений – з часом вони будуть стояти та працювати на всіх дахах багатоповерхівок. Цивілізацію та прогрес не зупинить депутатське нехлюйство.
Люди стають багатими не від того, що багато заробляють, а від того, що ощадливо витрачають своє зароблене.
Олег Підгорний