Пилова буря в Горішніх Плавнях. Чекати новітніх Помпей?
Ранок спекотного дня наддніпрянського міста Горішні Плавні привітав своїх жителів сумно - відомим природним явищем – пиловою бурею. Останні десятиріччя природа щороку влаштовує людству все нові і нові сюрпризи у вигляді різних катаклізмів та надзвичайних ситуацій.
Тенденція до зростання кількості природних і особливо техногенних надзвичайних ситуацій, важкість їх наслідків, змушують розглядати їх, як серйозну загрозу безпеці окремої людини, суспільства та навколишнього середовища, а також стабільності розвитку економіки країни. Те, що трапилось у промисловому місті, є не прогнозованим проявом природи, а логічним результатом бездарного та нехлюйського ставлення до навколишнього середовища.
Пориви вітру зірвали та підняли у повітря дрібні рештки з нагромаджених навколо міста породних відвалів гірничозбагачувального комбінату. Виникає запитання – невже ніхто не міг цьому лихові зарадити? Відповідь доволі проста – могли.
Могли та мусили попередити появу пилової бурі керівники Ferrexpo. Але не захотіли… Бо ліньки було виконати всі регламентні роботи при облаштуванні відвалів вивільненої породи після виробничого процесу. Навіщо витрачатись на будь-які сучасні захисні засоби та виконання комплексних робіт, якщо нікому скаржитись та ні до кого звертатися зі скаргами простим смертним містянам? А чи буде хтось слухати цих громадян, чи, можливо, якийсь чиновник здатен чимось допомогти?
Обласна виконавча влада, місцеві органи самоврядування, контрольно-ревізійні, санітарно-епідеміологічні служби та екологічні інспекції тривалий час повністю паралізовані та не мають бажання втручатися та заважати недбалій господарській діяльності Ferreхpo, яка загрожує екологічним лихом не лише цьому наддніпрянському місту.
Яких би аргументованих позитивних доказів та прикладів не наводило керівництво Ferrexpo на користь своєї видобувної діяльності, але запобігти пиловим бурям вони не зможуть.
Місцеві мешканці були в розпачі, коли потрапили в епіцентр пилової бурі! Дрібні пилові частки сліпили очі та затруднювали дихання, одяг і волосся були миттєво засипані пилом. Ті мешканці, котрі, йдучи на роботу, не зачинили вікна своїх осель, увечері дуже пошкодували – їм довелося влаштовувати велике прибирання, а власники автомобілів після пилової атаки, не знали, в якій автомийці привести до порядку свого залізного коня.
Але – це все лірика…
Головне інше. Ferrexpo – основний наповнювач міського бюджету та вносить левову частку до обласного бюджету. Тому й не дивно, що обласні керманичі та місцеві органи влади, коли виникла загроза пилової бурі, не вдарили на сполох і нікого не попередили. А навіщо привертати увагу до проблеми, якщо її можна «не помітити»? Медичні заклади, до яких звернулись місцеві громадяни зі своїми скаргами на здоров’я від негативного впливу бурі, надали необхідну допомогу і на цьому крапка.
Стовідсотково підконтрольні Ferrexpo місцеві ЗМІ взагалі нічого незвичного або надзвичайного не помітили, а навіщо щось помічати? Ручне та залежне горішньоплавнівське ЗМІ може писати лише про досягнення та здобутки керівників гірничозбагачувальних комбінатів, про благодійну допомогу та будівництво спортивного або ігрового майданчика для малечі й підлітків.
Свідомість мешканців міста Горішні Плавні загнана в глухий кут разом із розумінням настання неминучого екологічного лиха у місті від бездарної діяльності Ferrexpo. За своє мовчання містяни отримують дивіденди: найвищу в області заробітну плату, чи не повну зайнятість та першість за показниками соціального захисту населення. Прикро, що за переможними доповідями очільників ховаються екологічні провали – Горішні Плавні за сприятливістю перебування посідають останнє місце в області. Цього афішувати НЕ ПРИЙНЯТО.
У місті залишились ще незалежні від економічного впливу Ferrexpoмешканці-сміливці, які починають створювати місцевій владі (ред.: вихідці з Ferrexpo) незручності своїми постами у соціальних мережах, розміщувати фото та відео екологічного лиха, ставити незручні запитання та обурюватися на загал.
Нагадуємо горішньоплавнівцям, що за гроші та буцімто зависокі (ред.: за обласними розрахунками) заробітні плати здоров’я не купити і не виростити здорове майбутнє покоління.
Терплячий народ українці. Можуть жити без питної води, аби була технічна, дихати брудним повітрям і нікого у цьому не звинувачувати, споживати овочі-фрукти, вирощені на запилених городах та садах…І так жити поколіннями та мовчати, мовчати і мовчати.
Останній Бастіон має надію, що екологічні проблеми міста Горішніх Плавень та навколишніх сіл не залишать байдужими депутатів Полтавської обласної ради.
Олег Підгорний