Після карантину повітря стане бруднішим, ніж раніше — вчені
Науковці наполягають на необхідності системних змін, щоб вирівняти криву шкідливих викидів і не допустити найгірших наслідків для клімату.
Завдяки заходам протидії Covid-19, що запровадили уряди різних країн, на піку карантину глобальні викиди СО2 зменшилися на 17%, стверджують англійські науковці, передає BBC.
У нещодавній статті BBC стверджується, що таке безпрецедентне зменшення викидів майже наполовину зумовлене скороченням числа автомобільних поїздок.
Але автори схвильовані, що з поверненням людей в офіси відбудеться і масове повернення автомобілів на дороги.
Вони бояться, що викиди СО2 скоро перевищать докризові показники. Зараз найкращий час, щоб внести реальні й постійні зміни у транспортну систему та звички людей щодо пересування – закликають вони можновладців.
У своєму детальному звіті дослідники показали, як ці зміни вплинули на викиди СО2.
Вони відстежили зв'язок між карантинними заходами та викидами вуглецю у 69 країнах, що сукупно відповідають за 97% світових викидів.
На піку кризи у першій половині квітня денний обсяг викидів зменшився на 17% у порівнянні з даними за минулий рік; інакше кажучи, людство щодня викидало у повітря на 17 млн тонн менше вуглекислого газу.
Ключову роль у цих змінах зіграли автомобілі. Викиди від наземного транспорту зменшилися на 43% – на стільки ж, як від урізання промисловості та виробництва енергії, разом узятих.
Найсильніше викиди зменшилися у Китаї, за яким ідуть США, Європа та Індія.
Якщо деякі обмеження економічної діяльності не зміняться по всьому світові до кінця року, то за весь рік викиди вуглецю у світі зменшаться на 7%, прогнозують вчені.
Втім, науковці наполягають на необхідності фундаментальних, системних змін для того, щоб вирівняти криву шкідливих викидів і не допустити найгірших наслідків для клімату.
Що стосується транспорту, тут відкриваються прекрасні можливості, вважає професорка ЛеКвер з Університету Східної Англії.
За її словами, після світової фінансової кризи 2008 року уряди деяких країн, зокрема Китаю, США та Німеччини, зробили значні інвестиції в сонячну і вітрову енергетику, таким чином знизивши вартість такої енергії.
«Нас хвилює, що люди, природно, захочуть знову їздити на роботу власним автотранспортом, і викиди повернуться на той самий, ба навіть вищий рівень», – каже професор Корінн ЛеКвер, яка очолила дослідження.
Науковці наполягають на необхідності фундаментальних, системних змін для того, щоб вирівняти криву шкідливих викидів і не допустити найгірших наслідків для клімату.
Що стосується транспорту, тут відкриваються прекрасні можливості, вважає професор ЛеКвер.
За її словами, після світової фінансової кризи 2008 року уряди деяких країн, зокрема Китаю, США та Німеччини, зробили значні інвестиції в сонячну і вітрову енергетику, таким чином знизивши вартість такої енергії.
« Наразі, у 2020-му, схожа, сприятлива ситуація склалася навколо електротранспорту», – сказала вона кореспонденту BBC News.