Прокурорські привілеї

Прокурорські привілеї

Молоді пенсіонери, мільярдні витрати, судові лазівки

Значна частина прокурорів в Україні виходить на пенсію до 50 років.

За даними Мінсоцполітики, шестеро прокурорів отримують пенсію за вислугу років, не досягнувши навіть 40-річного віку.

Звісно, молоді пенсіонери продовжують працювати в органах прокуратури і разом із пенсією отримують зарплату.

За даними відомства, найвища пенсія прокурора у 2024 році становила 251 тис. грн на місяць. На початку 2025 року держава запровадила спеціальні коефіцієнти для надвеликих виплат, після чого розмір найвищих прокурорських пенсій зменшився до «лише» 51,5 тис. грн.

Нині налічується 5 739 прокурорів, які отримують пенсію за вислугу років. Із них майже половина — 2 262 особи — досі працюють. З-поміж них 1 150 прокурорам не виповнилося 50 років, ще 815 особам — від 50 до 60 років.

Такий ранній вихід на пенсію можливий завдяки правовій колізії. Прокурори звертаються до суду з вимогою встановити їм пенсії за законодавством 1990-х років, яке дозволяло вихід на пенсію після 15 років служби в прокуратурі. У деяких випадках суди це дозволяють, — зазначає видання «Економічна правда».

Крім цього, прокурори через суд скасовують обмеження на максимальний розмір пенсії (десять прожиткових мінімумів) і домагаються призначення виплат за законодавством, яке вже втратило чинність.

За офіційними даними, в Україні є 1 200 таких прокурорів-пенсіонерів. Середній розмір їхніх виплат становить 50 600 грн на місяць.

Також середній вік виходу прокурорів на пенсію — 47 років. Для порівняння: переважна більшість українців має право на пенсію лише за наявності 35 років трудового стажу, причому не раніше 60 років.

Варто нагадати, що станом на сьогодні 10,3 млн українців, тобто майже кожен третій громадянин, отримують пенсії від держави.

Нещодавно в Пенсійному фонді повідомили про накопичення дисбалансів у пенсійній системі, які роблять її несправедливою та непрозорою, знижують довіру до неї та мотивацію сплачувати ЄСВ у суспільстві. Для виправлення ситуації вже напрацьовано три важливі законопроєкти, спрямовані на усунення недоліків чинного законодавства та встановлення більшої справедливості в системі пенсійного забезпечення.

Йдеться про законопроєкти щодо модернізації солідарної пенсійної системи, запровадження накопичувальних пенсій і реформу соціального страхування. Крім того, низку важливих кроків реалізовано в Законі «Про Державний бюджет».

Зокрема, з огляду на те, що пенсійна система має забезпечити виплати всім без винятку українцям в умовах жорстко обмежених через війну фінансів, Законом затверджено норму про застосування у 2025 році обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, які у чотири та більше разів перевищують середню пенсію по країні або дорівнюють понад десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Йдеться про обмеження пенсій, які наразі можуть становити 60, 80 або навіть 100 тис. грн і вище.

У відомстві наголосили, що обмеження не застосовуватимуться до пенсій осіб, які нині воюють на фронті або брали участь у захисті Батьківщини від агресії рф, починаючи з 2014 року.

Водночас обмежувальні коефіцієнти дозволять зменшити значну різницю між так званими «спеціальними» та загальними пенсіями.

Відповідно до ухваленої урядом постанови, до пенсій, що перевищують десять прожиткових мінімумів (зокрема, визначених за рішеннями судів), застосовуватимуться понижувальні коефіцієнти.

Механізм працюватиме так: чим вищий розмір пенсії, тим більший коефіцієнт буде застосовано.

Зокрема:

  • до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн), але не перевищує 11 (25 971 грн), застосовуватиметься коефіцієнт 0,5;

  • до частини, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн), але не перевищує 13 ПМ (30 693 грн) — 0,4;

  • до частини, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн), але не перевищує 17 ПМ (40 137 грн) — 0,3;

  • до частини, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн), але не перевищує 21 ПМ (49 581 грн) — 0,2;

  • до частини, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) — 0,1.

Отже, диференціація пенсійних розмірів зберігається, але з урахуванням воєнного часу, обмеженого фінансування та необхідності справедливості й пропорційності нарахування, у 2025 році будуть застосовуватися згадані обмеження.

У відомстві уточнили, що дія нової норми охопить приблизно 17,6 тис. отримувачів «спеціальних» пенсій.

У Мінсоцполітики на запит Forbes повідомили, що лише за девʼять місяців 2024 року держава витратила на спецпенсії близько 88 млрд грн. До кінця року ця сума може зрости до 120 млрд грн.

Державі складно підтримувати менш захищених пенсіонерів, але легко виплачувати по 100 тисяч суддям. Що не так з цією державою?

Автор : Вікторія Слободенюк
Читайте також:
Кримінал
Чим займався Ян Стрелюк на посаді прокурора Полтавщини.
18:05
Політика
Таке рішення ухвалене на тлі тривалого суспільного резонансу.
вчора, 15:46
Політика
Також Стрелюк з Дружиною товаришують з російським актором-пропагандистом, який незаконно відвідує окупований Крим.
14 липня, 18:34
Політика
Справжній мовний обмундсмен від Зелемського
14 липня, 10:15
Політика
Його судять за хабар у 170 тисяч доларів.
11 липня, 07:17