Реальний претендент на царський трон?
З самого початку війни проти України путін переконався, що суперники його влади не можуть з’явитися
Президент росії володимир путін, схоже, нарешті помітив, що війна в Україні створила небезпечного конкурента його влади: євгена пригожина, засновника приватної військової компанії «Група Вагнера», чиї війська воюють разом з російською армією.
Залежно від вашої точки зору, пан пригожин може бути визнаний або людиною року, або лиходієм року. Згідно з багатьма джерелами в москві, путін упевнений, що зможе послабити пригожина, який вступив у конфлікт із генеральним штабом армії. Однак ефект може бути протилежним: більше людей бачать у пригожині найімовірнішого фаворита наступника путіна.
З самого початку війни проти України путін переконався, що суперники його влади не можуть з’явитися, і доклав великих зусиль, щоб конфлікт не створив популярного полководця, який міг би становити загрозу. Це спрацювало. Влітку 2022 року, наприклад, амбітний генерал Олександр Лапін став учасником невеликої онлайн-піар-кампанії, яка прославляла його. Це негайно коштувало пану Лапіну посади — і пригожин, який контролює низку онлайн-фабрик тролів, розпочав проти нього коротку, але потужну війну в ЗМІ.
За словами моїх джерел, близьких до російської адміністрації, путін тоді сприймав пригожина виключно як противагу генералам. російський президент бачив у пригожині свою людину, слухняний інструмент і простий у використанні.
Але за останні роки пригожин зробив дуже несподівану кар'єру. Спочатку його називали «кухарем путіна», який зумів стати державним підрядником шкільних обідів для російських дітей по всій країні. Тоді він створив фабрику тролів, Агентство інтернет-досліджень, і його виділили у розслідуванні Роберта Мюллера про втручання у вибори 2016 року. Нарешті пригожин прославився як засновник групи Вагнера, контрактники якої воювали в Африці, Сирії, а тепер і в Україні.
Лише ці досягнення гарантували пригожину відповідальність за найделікатніші доручення путіна. Але цього року пригожин перейшов в іншу лігу, перевершивши всіх інших друзів путіна по владі. Серед них міністр оборони сергій шойгу; секретар Ради безпеки росії микола патрушев; генеральний директор російського державного оборонного гіганта «Ростех» сергій чемезов; і найближчий друг путіна юрій ковальчук. пригожин обійшов їх усіх і виглядає найважливішим гравцем у росії. Він і найпопулярніший політичний оператор, і той, кого бояться російські високопосадовці та бізнесмени.
Стрімкий політичний підйом пригожина почався цього літа, коли він почав їздити по російських в'язницях і вербувати в'язнів до своєї приватної армії Вагнера, пропонуючи помилування тим, хто воює на передовій в Україні: шість місяців служби, а потім свобода.
Для цього пригожину довелося взятися відразу за кілька ключових російських силових структур: Федеральну службу виконання покарань, державу в державі в росії, потім ФСБ, МВС, Генпрокуратуру і Слідчий комітет. Усі ці групи мають особливий статус, вони звітують лише президенту путіну, і ніхто не наважується з ними сперечатися. Але потім ситуація змінилася — з'явився джокер, який може побити всі тузи одночасно.
Якщо пригожин може звільнити будь-якого в'язня, то його повноваження необмежені.
Наступною ознакою нового статусу пригожина стала його відкрита конфронтація з Міноборони та Генштабом.
Цей конфлікт був новим явищем для російської політичної системи. У минулому деякі підлеглі путіна зазвичай не дозволяли собі публічно нападати на підлеглих. Але у 2022 році це змінилося. Коли почалося вторгнення, путін був одержимий війною. Це його єдиний інтерес, стверджують джерела. Прямий доступ до путіна мають лише ті люди, які знаходяться на передовій, а колишні члени найближчого оточення, які опинилися в тилу, стали менш значущими.
пригожин зумів створити собі імідж найрезультативнішого воїна. Він не підпорядкований Міністерству оборони, не включений у систему військової бюрократії, сам визначає собі завдання, цілі та часові рамки. Згідно з моїми джерелами, путіна ця домовленість влаштовувала. І він дозволив пригожину грубо і публічно критикувати інших генералів. путін про них невисокої думки, тому не став лаяти засновника Вагнера.
Минулої осені Євген Нужин , колишній російський полонений, який втік в Україну після того, як був завербований групою Вагнера та опинився в росії після обміну полоненими, був убитий кувалдою. Відео цієї різанини з'явилося в листопаді та, швидше за все, мало бути застереженням для всіх майбутніх дезертирів.
Дивно, але у цього варварства чимало шанувальників. У магазинах росії почали продавати «кувалди Вагнера», а також сувеніри та наклейки на автомобілі з символікою Вагнера. пригожин, який виступив із заявою про підтримку вбивства пана Нужина, став свого роду народним героєм.
До пригожина тягнуться найрадикальніші політики та бізнесмени. Ті, з ким я спілкуюся, розповідають, що лідер Чечні рамзан кадиров, який раніше мав пряму лінію до путіна, тепер підкоряється пригожину. Підприємець костянтин малофєєв, власник ультраконсервативного телеканалу «Царьград ТВ», який підтримав напад росії на Донбас у 2014 році, а також ідеолог сучасного російського фашизму, філософ олександр дугін також високо оцінили пригожина. Крім того, до його групи впливу входять лідери так званих Донецької та Луганської республік. Загалом, це найвпливовіший клан у сучасній росії, оскільки найбільшу вагу в очах путіна мають ті, хто на фронті.
Також пригожин став героєм для «патріотичних» військових репортерів (що працюють на пропагандистські ЗМІ та висловлюють відверто фашистські погляди).
Але пригожин уже виглядає цілком самостійним політичним гравцем. Він почав боротьбу з губернатором Санкт-Петербурга олександром бєгловим, давнім соратником путіна.
До кінця 2022 року багато московських бізнесменів і чиновників твердо вірили, що пригожин є реальною загрозою. «Кувалда — це послання для всіх нас», — сказав мені один олігарх. Протягом кількох місяців минулого року виникали питання про те, чому путін не поставив би пригожина на його місце, як він це зробив з багатьма іншими.
10 січня пригожин повідомив у Telegram-каналі своєї компанії, що бойовики Вагнера захопили українське місто Соледар. Це була його найпотужніша пропагандистська перемога і переконливий доказ того, що «Вагнер» — одна з найбоєздатніших російських частин. Мої джерела в москві кажуть, що деякі високопосадовці почали обговорювати — нібито напівжартома — чи не час присягти пригожину, поки не пізно.
У Міноборони заявили, що захоплення Соледару було їх досягненням, що одразу спростували пригожин і численні воєнні кореспонденти. У пропагандистів така незначна перемога викликала повний захват. Ось один із характерних коментарів : «ПВК Вагнера штурмувала російське місто Соледар і знищила всіх окупантів. Не обміняли, а саме вбили. Як скажені собаки. Тому євген вікторович пригожин - справжній російський політик. Він говорить те, що хоче почути добрий російський народ, і робить те, що він очікує від своєї армії».
Імовірно, саме в цей момент путін зрозумів, що пригожин може бути занадто популярним. Так він підняв головних ворогів пригожина — генералів лапіна і валерія герасимова і призначив останнього командувачем операцією в Україні. Це традиційна бюрократична гра путіна, яка була ефективною, але цього разу може не спрацювати.
Багато росіян, зомбованих пропагандою, розчаровані тим, що армія не перемагає. Київ не було взято за кілька днів, як обіцяли. Призначивши генерала герасимова верховним головнокомандувачем, путін бере на себе відповідальність за всі подальші поразки. І це не послаблює пригожина, який не критикував це призначення.
Це означає, що найближчим часом пригожин може кинути виклик президенту, а путін вже не зможе протистояти своєму колишньому шеф-кухарю.
Автори: Зигар Михайло, - The New York Times
Переклад з англійської Останній Бастіон