Реформа ДБР. Оновлення структури чи узурпація влади?

Опінії
05.12.2019, 17:51
Реформа ДБР. Оновлення структури чи узурпація влади?

Верховна Рада прийняла у другому читанні президентський законопроект щодо «вдосконалення діяльності Державного бюро розслідувань».

Журналіст, громадський активіст, учасник війни

Офіційно це подали як перезапуск силового органу. Володимир Зеленський запропонував внести ряд поправок, які суттєво вплинуть на формат ДБР. Зокрема директор бюро призначатиметься на посаду Президентом України за поданням комісії з проведення конкурсу без участі прем'єр-міністра, як це було раніше.

Після набрання законом чинності нинішній голова ДБР Роман Труба та двоє його заступників будуть звільнені зі своїх посад. Гірка посмішка долі. Саме Труба був головним лобістом вищезгаданого законопроекту, намагаючись вийти з-під юрисдикції Кабінету міністрів. Однак, останнім часом керівник бюро неодноразово ставав фігурантом скандалів. Чого лише вартий «злив» у ЗМІ записів ймовірних розмов з кабінету голови ДБР.

Директор визнав факт прослуховування, але залишив без коментарів опубліковані плівки. На додаток Генеральна прокуратура затримує близького соратника Романа Труби – колишнього начальника слідчого управління ГПУ Ігоря Щербину. Володимир Зеленський особисто назвав затриманого «правою рукою» директора ДБР.

Президент має призначити тимчасового голову до проведення конкурсу на цю вакантну посаду. За даними ЗМІ  ймовірним кандидатом є заступник генерального прокурора Віктор Трепак. Сам силовик у розмові з журналістами заперечував цю інформацію.

Тут варто детальніше зупинитись на конкурсній комісії. Забезпечувати її роботу тепер буде центральний апарат ДБР, а не секретаріат Кабміну.

Директора бюро розслідувань обиратимуть дев’ять представників:  по три від Президента,  Кабінету міністрів та правоохоронного комітету Верховної Ради.

Уряд делегує членів відповідно рекомендацій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює в сфері протидії корупції. Тобто структури, підпорядковані іноземним фондам визначатимуть керівництво силової структури, здатної впливати на керівні органи держави. Умовний «Сорос» офіційно матиме «золоту карту» при вирішенні стратегічно важливих питань.  Через це конкурс на посаду голови ДБР урочисто проголошують ледь не міжнародним. З іншого боку шість делегатів від Президента та підконтрольної йому більшості парламенту зменшують роль «міжнародників».

Тож, більш за все, посаду голови ДБР займе людина, особисто вірна лише Володимиру Зеленському. І це у структурі, яка створювалася для контролю за вищими органами держави. «Незалежна та об'єктивна інституція», як казав сам нинішній гарант Конституції. У свою чергу новопризначений керівник  одноосібно управлятиме всією структурою,  призначаючи та звільняючи своїх заступників . Раніше ці посади займались відповідно результатів проведення конкурсу.

Отже, який результат? Володимир Зеленський і так мав у своєму прямому розпорядженні СБУ та Генпрокуратуру. Тепер і ДБР. Фактично, після вступу в силу нового закону,  в руках Президента зосереджується контроль над усіма основними силовими структурами держави. Виключенням є МВС та НАБУ. Однак, не варто забувати і про законопроект Зеленського щодо підпорядкування Президенту Національної Гвардії України. До НАБУ справа поки що не дійшла. Поки що. Та саме ДБР має повноваження розслідувати справи відносно працівників вищезгаданого відомства.

І на додаток. Відформатоване бюро «Дамокловим мечем» висітиме над депутатською більшістю «Слуг народу», «убезпечуючи» їх від «необдуманих кроків». Сьогодні, як бачимо, з дисципліною у президентській фракції не надто добре. Існує небезпека залучення силовиків і до вирішення конфліктних ситуацій з політичними опонентами Банкової. Власне, на цей ризик і вказують політологи, коментуючи ситуацію з «переформатуванням» Державного бюро розслідувань.

От така цікава вертикаль сформувалась при новій «лібертаріанській» владі в Україні.

Спеціально для «Останнього Бастіону»

­

Читайте також:
У разі перемоги Байдена на президентських виборах у США, лейтенанту Баканову точно доведеться шукати собі іншу роботу.
вчора, 09:19
Про каву і танці на кістках.
11 серпня, 17:11
Вітчизняні вчені активно досліджували питання покарання за чаклунство на території історичної Полтавщини.
10 серпня, 14:43
Прикладом цьому слугують події як в Україні, так і в Грузії 12-річної давнини.
10 серпня, 10:38
Допомагає йому у цій "нелегкій справі" начальник штабу Антитерористичного центру при СБУ генерал-майор Геннадій Кузнецов.
08 серпня, 12:23
Зелені впритул не бачать червоних ліній.
07 серпня, 09:27