Результати обшуку СБУ в “Геологічній інвестиційній групі”

ПОЛІТИКА
12.07.2023, 10:09
Результати обшуку СБУ в “Геологічній інвестиційній групі”

Фірма, де працює очільник надрового комітету при ЄБА, пов’язана з титановою компанією із, імовірно, підставним співвласником

Нещодавно ЦПК писав, що чверть титанових дозволів на користування українськими надрами контролює компанія із, імовірно, підставним співвласником. Це ТОВ “Житомирбуррозвідка”. Раніше ця фірма повністю належала державі. Але 2016 року, коли Держгеонадра очолив Микола Бояркін, 10% у держави від’їла приватна ТОВ “БК “Трансінвестпроект”. 

Як ми виявили, “Трансінвестпроект” більше має стосунок до нар, аніж до надр. Бо її бенефіціара Володимира Ящука ми знайшли в СІЗО. Загалом, він уже тричі засуджений. Зі слів дружини Ящука, в нього ніколи не було бізнесу. Тож, з високою вірогідністю, чоловік може бути підставним титановим бізнесменом.

Після публікації цієї історії один із читачів звернув нашу увагу на судову ухвалу. Яка свідчить, що ниточки від ТОВ “БК “Трансінвестпроект” тягнуться до “Геологічної інвестиційної групи” (ГІГ) – компанії депутатки Львівської обласної ради, а в минулому – позаштатної радниці Миколи Бояркіна Ірини Супрун. В ГІГ також працює попередник Бояркіна Дмитро Кащук – він керував Держгеонадрами у травні-грудні 2014 року.

Ухвала каже, що у березні 2023 року СБУ обшукала офіс львівського бізнес-центру “Домінант-плаза”, який використовує ТОВ “Геологічна інвестиційна група”. І знайшла там 19 печаток фірм, пов’язаних із надрами. Однією з них виявилася печатка ТОВ “ВКФ “Картель-люкс” – вона входить до структури “БК “Трансінвестпроект”. 

ЦПК проаналізував перелік компаній, чиї печатки ще знайшли в офісі Супрун. І виявили, що частина належала компаніям адвокатки Вікторії Данилової –  співбенефіціарки і співвласниці ВКФ “Картель-люкс”. Ще частина печаток належить фірмам Андрія Завербного – до кінця 2021 року він реєструвався бенефіціаром ВКФ “Картель-люкс”, зараз значиться підписантом компанії. Також у Завербного є зв’язок із Іриною Супрун. Їх поєднує компанія “Львівметаліндустрія”, де спочатку власником і керівником був Завербний, після нього – Супрун. Розкладку по знайдених печатках, щоб не перевантажувати текст, ми зробили тут.

В “Геологічній інвестиційній групі” знахідку СБУ прокоментували нам так:

“Геологічна інвестиційна група” працює у сфері надрокористування з 2019 року. Протягом 4 років ми, як профільна консалтингова компанія, успішно співпрацюємо з понад 100 компаніями, надаючи геологічний та юридичний супровід бізнесу. Серед клієнтів є такі провідні компанії: ПРАТ “Дікергофф Цемент Україна”, ПРАТ “МЗМВ “ОСКАР”, ТОВ «ПИВОВАРНЯ „ОПІЛЛЯ“», ТОВ “ЦЕРСАНІТ МІНЕРАЛЗ”, ТОВ “Солуки”, ТОВ “АКВА-ПОЛЯНА”, ТОВ “ГРАНД ВИДОБУВАННЯ”, ТОВ “ЗОЛОТА ГІРКА”, ПП “Ірина Плюс”, ПАТ “Оболонь”, ПП «РУДПРОМ-ПЛЮС», ТОВ “ЕПІЦЕНТР К” та інші. (…) Щодо печаток, які фізично перебувають в офісі, таку практику ТОВ “Геологічна інвестиційна група” здійснює відповідно до тих клієнтів, які доручили нашій компанії, згідно з угодою. По даних підприємствах укладено додатковий договір про надання послуг зберігання речей та документів, серед яких і печатки, які можуть зберігатися у нашому офісному приміщенні. Додамо, що зазвичай це усталена практика зберігання речей, печаток, їх дублікатів та документів клієнтів для це консалтингових, брокерських, бухгалтерських, юридичних компаній, адвокатів та юридичних бюро в Україні”.

Втім, тут є кілька нюансів. В офісі ГІГ все-таки вилучили печатки не “Епіцентру”, “Оболоні” чи якогось іншого відомого бренду. А то була переважно власність фірм, пов’язаних безпосередньо з Іриною Супрун та нечужими їй людьми.

Також є факт, який ми раніше не озвучували, бо не надали йому належного значення. Компанію “БК “Трансінвестпроект”, що має, імовірно, підставного власника, у 2019-2021 роках на зборах учасників “Житомирбуррозвідки” представляла цілком реальна людина Ганна Мацюк

 Скрин із відповіді НАК “Надра України” на запит ЦПК
Скрін із відповіді НАК “Надра України” на запит ЦПК

Судячи з відкритих джерел, Мацюк 2015 чи 2016-го  року була роботодавцем Ірини Супрун – як адвокатка наймала її своєю помічницею. 

2018 року Супрун і сама отримала адвокатське свідоцтво, але її зв’язок із Мацюк став, схоже, ще сильнішим. У соцмережах ми знайшли запис станом на червень 2018 року. Це пост у Facebook бізнес-тренерки, яку юркомпанія Ганни Мацюк “Захист власності” найняла для якогось проекту. 

Скрин із посту в соцмережі Facebook Людмили Калабухи
Скрін із посту в соцмережі Facebook Людмили Калабухи

Тренерка пише: провели захід у юридичній компанії “Захист власності”,  співвласниці компанії Анна Мацюк та Ірина Супрун відзначили, що тренінг пройшов на одному подиху”. Також тренерка продублювала інформацію про захід на своєму сайті, додавши фото. Там, якщо не помиляємося, теж є Супрун. По документах засновницею “Захисту власності” є одноосібно Ганна Мацюк. Але упевнені, що тренерка не дивилася в реєстри, а назвала Супрун так, як її представили або як людина Супрун сприйняла. Гадаємо, це розуміла і Супрун, бо перепостила повідомлення тренерки із взаємною подякою. 

 Скрин із посту в Facebook Ірини Супрун
Скрін із посту в Facebook Ірини Супрун

І ось зараз, 2023 року, печатку компанії, що входить до фірми, яку представляла  Мацюк, знаходять в офісі Супрун. 

Також підписантом ТОВ “БК “Трансінвестпроект” досі значиться Микола Дмитрович Костюк. Людина з таким же ПІБ трудиться в адвокатському бюро Мацюк керівником департаменту.

Ганна Мацюк, прочитавши цей текст, прокоментувала його так: 

Компанія “БК “Трансінвестпроект” була клієнтом ТОВ “Захист власності”, де я була та є зараз єдиною власницею.  На підставі норм Цивільного Кодексу України та виданої довіреності на представництво інтересів підприємства я мала право представляти відповідну компанію на зборах учасників, в тому числі, й на зборах учасників ТОВ “Житомирбуррозвідки”. Поряд із цим, хочу відзначити, що представництво інтересів клієнта не передбачає набуття інших прав, обов’язків чи форм взаємодії”.

Повертаючись до “Геологічної інвестиційної групи”, для нас її зв’язок з титановою фірмою з, імовірно, підставним співвласником, виглядає більшим, ніж просто супровід випадкової компанії. Вище описали, чому. Також це нас трохи спантеличує. Тому що “Геологічна інвестиційна група” не так давно ініціювала створення комітету надрокористування при Європейській Бізнес Асоціації.

Комітет очолив директор з розвитку “Геологічної інвестиційної групи” Дмитро Кащук. Серед завдань комітету в ГІГ окреслююють, зокрема, “лобіювання якісних реформ” та “ініціювання законодавчих ініціатив у галузі надрокористування”. Ми поки не зовсім розумієм, встигли у ГІГу вже щось пролобіювати чи ні. Але вже очевидно, що якісні надрові реформи не зовсім корелюються із зв’язками у титанових фірмах із, імовірно, підставними власниками. 

Ну й кілька слів про провадження № 42021000000001343 від 2021 року, в межах якого стала відома ця історія. Для балансу хорошого. 

В СБУ була попередня версія, що два очільники Держгеонадр змовилися і заволоділи золотим Мужіївським родовищем на Закарпатті, зокрема, ділянкою понад 40 га. Групі допомагали різні люди, зокрема, одна відома адвокатка. Ухвали знесоблені і виписані з фактичними помилками, але, вірогідніше від усього, йшлося про Дмитра Кащука, його наступника у Держгеонадрах Бояркіна та, – це не заховано, –  кіпрську компанію “Avellana gold ltd”. Остання контролює спецдозволи на золоті родовища Мужіївське, Берегівське, рудне поле Квасівське на Закарпатті та співпрацює з “Геологічною інвестиційною групою”. 

Утім, чи то під час обшуків нічого вартісного не знайшли, чи інша причина, але 13 червня 2023 року провадження в 4 частинах із 5 закрили. Про це свідчать матеріали в розпорядженні ЦПК. Йдеться про закриті статті “Зловживання владою або службовим становищем”, “Привласнення, розтрата майна…”, “Службова недбалість” та “Самовільне зайняття земельної ділянки”. Єдина стаття, яка лишилася – ст. 111 (ч.1) ККУ (“Державна зрада”). Але “Avellana gold ltd” надіслала ЦПК витяг з ЄРДР, судячи з якого, епізод по держзраді їх не стосується. Бо короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення держзради, там сформульований так: “Невстановлені особи окремих суб’єктів господарювання, здійснюючи допомогу представникам іноземних організацій у проведенні підривної діяльності проти України на шкоду її економічній безпеці, неналежним чином здійснюють надрокористування, що унеможливлює формування Україною міжнародних резервів України”. 

Дмитро Кащук, прочитавши цей текст перед публікацією, дав великий коментар, суть якого в тому, що Кащук не є обвинувачуваним чи підозрюваним у жодному кримінальному провадженні, а про печатки, знайдені в офісі ГІГ, не знає, бо такі знання не передбачені його обов’язками. “Щодо діяльності комітету в ЕВА, – говорить Кащук, – Комітет був створений значно пізніше до всіх подій, про які ви пишете. Це можна перевірити з відкритих джерел. До Комітету входять 18 провідних видобувних компаній України. Не лише ті, що є клієнтами Геологічної інвестиційної групи. Стосовно подій, описаних в статті, то (…) вони до моєї діяльності та діяльності ЕВА не мають жодного відношення. ГІГ не може нести відповідальність за дії клієнтів, їх структуру власності, господарську діяльність чи бездіяльність”. 

Миколу Бояркіна ми знайшли через його адвокатку, але на зв’язок ексголова Держгеонадр так і не вийшов.

А де ж тут хороше? – спитаєте ви. Ну як. Це ж очевидно. Може, в нас у провадженні, в межах якого був обшук, і лишилися державні зрадники. Але щонайменше, тепер вони точно – не злодії. 

Джерело: Центр протидії корупції

Автор : Аліна Стрижак
Читайте також:
Кримінал
У наступному засіданні 13 лютого суд буде вирішувати, чи зупиняти розгляд справи Костянтина Юсубова
13:37
Кримінал
Його підозрюють у заволодінні коштами селищної громади на Львівщині.
11:21
Кримінал
Мирослава Носу підозрюють у привласненні бюджетних коштів на суму понад 1,5 мільйона гривень
вчора, 22:00
Кримінал
Підозрюваний та його спільник, підприємець, розробили схему, яка передбачала постачання продукції АТ «Укрзалізниця» за завищеними цінами.
вчора, 15:53
Опінії
Запитання до Кривоноса: чому досі не розслідувана справа члена Наглядової ради «Укрзалізниці»?
вчора, 10:27
Політика
Цемент від менеджерів Олексія Чернишова для Нафтогазу.
16 січня, 15:00