Паралелі між московією (починаючи від 1917 року) та Ізраїлем аж надто очевидні. І спільний знаменник сам собою один, — Москва.
Цікавий погляд на природу сіонізму виклали на шпальтах ізраїльської газети Haaretz. Мовляв, «сіонізм не завжди був расистським, а проблеми почалися, коли росіяни [євреї з колишньої держави Романових і СССР — прим. ред.] захопили владу».
Читачам пропонується подивитися на його джерела з точки зору походження перших переселенців. Відштовхуємося від скандального виступу дійсного ізраїльського генерал-майора у відставці Гершона га-Коена на телеканалі Kan ще у лютому 2022 року.
Одразу після вторгнення РФ в Україну цей (нині вже відставний) військовик ЦАХАЛ назвав Київ — «колискою російської цивілізації» та зухвало виправдовував дії путіна. Генерал порівняв експансіоністські амбіції РФ із політикою Давіда Бен-Ґуріона, зазначивши:
«Ізраїль заснували російські євреї, чия жорстка, антиліберальна культура вплинула на сіонізм. [...] Ця спадщина сили й насильства є частиною ізраїльської ДНК».
Тому не дивно, що вказана печатка не такої далекої від нас минувшини призвела до сучасної моральної кризи єврейського державного утворення на Святій Землі. Зокрема, масових убивств ізраїльтянами палестинців у Ґазі.
Будьте певні й пильні, сучасний сіонізм сформувався під впливом російської політичної культури кінця ХІХ — початку XX століття, позначеної нетерпимістю та експансією. Сумнозвісна «друга Алія» (1904-1914) принесла до Палестини російських євреїв, які, як той таки Бен-Ґуріон, Моше Даян чи Аріель Шарон, сформували жорсткий менталітет, виправдовуючи насильство й колонізацію.
Ця культура затьмарила гуманістичні впливи з Польщі чи сефардських громад. Російська спадщина сіонізму, попри досягнення, призвела до естетичної та моральної деградації, а схожість між сучасними діями Ізраїлю та РФ підкреслює катастрофічність цієї традиції.
Ізраїлю варто було б звільнитися від цієї спадщини, щоб уникнути подальших трагедій. Проте критика сіонізму і надалі залишається обмеженою, адже навіть ліві політичні сили, які засуджують його, часто симпатизують совєцьким ідеям, ігноруючи російське коріння проблеми.
Отже, сіонізм, більшовизм, нацизм, комунізм, рашизм, — це фактично слова синоніми не лише по суті, а й за змістом. І всупереч на всі їхні моральні кризи, це не заважає адептам винищувати, колонізувати, матеріально обдирати народи та континенти.