Розрахунок Байдена на збиття китайської повітряної кулі може піти йому на користь

Опінії
06.02.2023, 12:37
Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Затримка дала США можливість вивчити пристрій і врятувати корисний вантаж

Журналіст видавництва Bloomberg

Президент Джо Байден заявив, що хотів знищити передбачувану китайську повітряну кулю-шпигуна, як тільки дізнався про це, але тижнева затримка, перш ніж її нарешті збили, може насправді піти йому на користь. 

«Я сказав їм збити його», — сказав він журналістам у суботу, маючи на увазі своїх вищих генералів. «Вони сказали мені: «Почекаймо, поки знайдеться найбезпечніше місце, щоб це зробити».

Президент Джо Байден розмовляє з журналістами після прибуття в регіональний аеропорт Хагерстауна в Хагерстауні, штат Меріленд, у суботу.
Президент Джо Байден розмовляє з журналістами після прибуття в регіональний аеропорт Хагерстауна в Хагерстауні, штат Меріленд, у суботу.

Коли повітряна куля була недалеко від узбережжя Південної Кароліни та більше не становила небезпеки для нікого внизу, надійшов наказ. Один винищувач F-22 злетів на висоту 58 000 футів (18 000 метрів) і випустив ракету Aim-9X Sidewinder, білі зворотні сліди якої було видно на яскраво-блакитному небі тим, хто все ще був на березі. Повітряна куля лопнула, і обладнання, яке було на ньому, впало (Цікавим моментом є те, як була збита куля, швидше за все була розроблена спеціальна операція зі збиття кулі, адже ракета пройшла над куполом порвавши його, це змусило кулю падати, але умовно контрольовано, а внизу швидше за все вже чекали наземні бригади. Ми не почуємо про те, що було на кулі, доки Блінкен не поїде до Китаю, як тільки перемовини підуть не по сценарію, на суд соціуму будуть викладені уламки, фото та відео докази шпигунства Китаю - Ред. Останній Бастіон)

Можливо, це був один із найбільш незграбно витриманих і геополітично заряджених епізодів шпигунства в останній історії збору розвідданих. Але це також була можливість: адміністрація Байдена каже, що вона отримає важливі нові дані про китайські можливості, вивчаючи повітряну кулю, і продемонструвала власну майстерність військових, збивши та очікувавши відновити корисне навантаження об’єкта.

У ширшому плані Байден, можливо, отримав трохи більше дипломатичних важелів впливу в постійно змінюваній геополітичній боротьбі з Китаєм, який роками намагався зобразити Вашингтон як дестабілізаційну силу в міжнародних справах. Попри свої протести, що повітряна куля є цивільним судном, Китай виступив провокатором.

Офіційні особи також вказали на другу китайську повітряну кулю, помічену в Латинській Америці, яка, за словами чиновників оборони, також проводила шпигунську діяльність. Вони представили ці два епізоди як частину дедалі нахабнішої шпигунської кампанії, яка ігнорує кордони інших країн.  

«Китай намагається покращити свій імідж у світі та стабілізувати зв’язки зі США», — сказав Тейлор Фравель, експерт із китайської армії Массачусетського технологічного інституту.

«Це явно не допомагає, особливо тому, що це включає порушення суверенного повітряного простору США».

Протягом тижня повітряна куля найбільше зірвала перший візит держсекретаря до Китаю за п’ять років. Високопоставлений дипломат Ентоні Блінкен відклав свою поїздку через те, що він назвав високопосадовцю зовнішньої політики Китаю «неприйнятним і безвідповідальним»  актом шпигунства. 

Але, по-перше, ця поїздка не принесла значних результатів, заявили тоді офіційні особи США, тому немає ніяких сумнівів щодо її затримки. А китайські аналітики припустили, що Пекін хотів цього візиту більше, ніж США, враховуючи уповільнення внутрішньої економіки та зусилля вийти з карантину Covid Zero. 

США вже використовували китайську повітряну кулю для зміцнення військових і розвідувальних зв’язків зі своїми близькими союзниками, і заявили, що поінформували партнерів про це питання. Пентагон похвалив канадських колег за відстеження повітряної кулі над повітряним простором Північної Америки, тоді як міністр закордонних справ Південної Кореї, виступаючи на брифінгу разом з Блінкеном у п’ятницю, вимагав від Китаю пояснень.  

Винищувач ВПС США збиває ймовірно китайську шпигунську повітряну кулю біля узбережжя Кароліни 4 лютого.
Винищувач ВПС США збиває ймовірно китайську шпигунську повітряну кулю біля узбережжя Кароліни 4 лютого.

Попри те, що мільйони знали про те, що китайська повітряна куля-шпигун дрейфувала високо над США, Байден все одно не попередив Пекін заздалегідь, перш ніж американський літак збив її, за словами людей, знайомих із ситуацією.

Китай відповів на рішення збити повітряну кулю з обуренням, заявивши, що США порушили міжнародні норми, націлившись на метеорологічну кулю, яка злетіла з курсу. 

Один високопоставлений чиновник адміністрації сказав, що США залишаються впевненими, що це була повітряна куля-шпигун, частково тому, що вона подорожувала над важливими військовими об’єктами та перевозила обладнання для спостереження, яке зазвичай не пов’язане зі стандартною метеорологічною діяльністю. Він також мав невеликий двигун і пропелери, що вказувало на те, що китайські шпигуни могли маневрувати об’єктом.

У той час як офіційні особи США говорили китайським колегам про збиття повітряної кулі, відмова спілкуватися з Китаєм до ракетного удару підкреслила нову глибину недовіри між двома сторонами, які залишали відкритим зв’язок між військовими, щоб уникнути прорахунків, які могли б привести до війни.

«Слабкість і заламування рук» 

Рішення Байдена почекати та збити повітряну кулю через кілька днів викликало шквал критики з боку республіканців, що його адміністрація була слабкою щодо Китаю, і їй слід було негайно її позбутися — або принаймні до того, як вона занесла над

Монтаною, штатом, де розташована значна частина американських міжконтинентальних балістичних ракет Minuteman.

Сенатор Том Коттон, республіканець від Арканзасу, розкритикував Байдена за те, що він «пестить і умиротворює китайських комуністів» і що провокації Китаю сприйняті «слабкістю та викривленням рук».

Адміністрація намагалася змусити своїх критиків замовкнути тим, як розгорталися події.

Військові та розвідувальні служби США тепер отримають складну частину шпигунського обладнання свого головного геополітичного конкурента. Операція з вилучення уламків, які мають розвідувальну цінність, зараз триває, повідомив журналістам у суботу представник Пентагону, додавши, що США вважають, що повітряна куля мала широкий спектр можливостей збору розвідувальної інформації.

Невідомо, чи перебувають США та Китай на порозі ще одного раунду заходів у відповідь, які ризикують вийти з-під контролю. Минулого літа візит тодішнього спікера Палати представників Ненсі Пелосі до самоврядного Тайваню спонукав Пекін розпочати запеклі військові навчання навколо острова та різко погіршив відносини між США та Китаєм.

Але дехто покладає надію на поїздку держсекретаря, коли б вона не відбулася. Спочатку про його візит було оголошено після того, як Байден зустрівся з китайським лідером Сі Цзіньпіном наприкінці минулого року та пообіцяв налагодити відносини на більш стабільній основі, попри жорстку конкуренцію. 

«Важливо відзначити, що міністр Блінкен мав можливість скасувати візит, але він цього не зробив», — сказав Бонні Лін, колишній радник Китаю в міністерстві оборони, який зараз є старшим науковим співробітником Центру стратегічних і міжнародних досліджень. «Він вирішив відкласти, що свідчить про готовність США підтримувати відкриті канали зв’язку».

Автори: Дженні Леонардс, Іен Марлоу - Bloomberg

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Світ
Трамп ще під час своєї передвиборчої кампанії обіцяв запустити «наймасштабнішу програму депортації в історії США».
11:42
Світ
Вони вимагають припинити фінансування ізраїльських дітовбивць.
15 січня, 10:33
Світ
Збитки на мільярди, мародери та нестача води.
10 січня, 10:31
Політика
Минулого місяця Олександр Смирнов визнав, що дав ФБР неправдиві свідчення.
09 січня, 10:21
Опінії
Інавґураційна метушня у Вашинґтоні позбавлена тверезого погляду на новий стан речей у світі. 47-й президент США мусить визнати це.
08 січня, 19:23
Світ
Вибори пройшли мирно, і Байден запросив Трампа до Білого дому вранці 20 січня, щоб мирно передати владу з повагою до традицій.
06 січня, 11:03