Created with Sketch.

Шевальє Лисянський першим з українців обплив земну кулю

17.12.2021, 08:01
Фото: Facebook

Юрій Лисянський – ніжинський козак. Ні – справжній шевальє, який прославив сухопутну Гетьманщину грандіозним морським маршрутом.

Він проклав його у компанії естонського німця, теж шляхтича, Йогана Крузенштерна. Зараз у самому Ніжині ціла група грамотних ентузіастів накопичує знання про рід Лисянських, попутно інтерпретуючи різні історичні епізоди.

І от знову бачу оці моменти: Лисянські, мовляв, були "польські шляхтичі". Та ні, вони були правобережні українські шляхтичі Речі Посполитої гербу "Лис"!

А їхній статус не змінився після отримання права жити у Війську Запорозькому Городовому – шляхтичі/козаки (гербові козаки, так). Батько Юрія був канцеляристом Іченської сотні Прилуцького полку – не Писарем, бо писар у "табелі про ранги" Гетьманщини – це канцлер, друга людина після сотника чи полковника чи гетьмана.

І до речі вживання слова "Ічнянський" прийшло з Московського канцеляриту – правильно таки Іченська сотня. Походженням усі городові Лисянські з Лубенського полку – якщо вірним є те, що предок із Чорнух.

На щастя, факт того, що полки та сотні на Гетьманщині не є лише військовими, але й передусім адміністративними одиницями – з межами й столицями – стає широко знаним. Проте знання внутрішньої географії Гетьманщини ще дуже слабке навіть у професійних вчених, що призводить до помилок у визначенні локальних ідентичностей.

Історик, журналіст і фіно-угорист. Голова Наглядової Ради благодійного фонду «Героїка», що розшукує та впорядковує українські військові поховання.

Читайте також
Різник сколотить капіталець і зразу починає скуповувати землю... в Опішні
Історія
Місто Запоріжжя постало з об'єднання козацьких хуторів
Історія
До появи УНР громада Лубен сама забезпечувала українську освіту
Історія
Полтавський педуніверситет у вирі Перших визвольних змагань
Опінії
Науковці досліджують маршрут армії Карла XII на Сумщині
Історія
Тит-воїн боронив землі України-Русі проти кочовиків
Історія