Created with Sketch.

Все українське починається з Гетьманщини

25.03.2021, 09:18
Фото: Wikipedia

Там, де правий берег Дніпра скупий на архітектурні подарунки, лівий навпаки — майже весь у шатах Мазепиного бароко.

Латинка і латинкове Правобережжя зовсім недалеко — просто за Дніпром у Черкасах, ще 1789 року. Попри польську мову перепису Starostwa Czerkaskiego, жодне ім'я не передано на польський копил, все українською: Wasyl, Hrycko, Petro, Olexa і Olesa тощо.

Межу латинково-кириличного Дніпра добре відчуваю й сьогодні. Бо лівий берег — це Гетьманщина, де панувала як раз кирилиця й офіційна малоросійська мова діловодства, де було й окреме позначення букви "Ґ".

До слова, цю літеру тепер боїться як чорт ладану сучасна українська мова!

Польща змогла ліквідувати живу інституційну пам'ять Війська Запорозького Городового на Правобережжі. Стан козака був знищений там до 1720 року, а посполиті за невеликими винятками стали уніятами — аж до діда Івана Нечуя-Левицького і навіть діда зовсім близького 20 століттю Леоніда Мосендза.

Лівий берег, мешканців якого обивателі Starostwa Czerkaskiego навіть у часи Панька Куліша називали москалями,  не просто зберіг окремий козацький стан яко шляхетський. Він витворив усю модерну культуру України, зрікшись при цьому всякого крайового шовінізму — ​навіть цілком профілактичного для розуміння джерел теперішньої нації.

За це ми, станові козаки, були покарані необґрунтованим шовінізмом "правого берега", а потім ще й Галичини — яко П'ємонтів всього високого українського. І кпинами відносно "помосковщеного Лівобережжя".

І тепер, коли огляд української історіографії в професора Яся стартує з Мартоса, Бантиш-Каменського, Максимовича, Куліша,  хтось з-за старого австрійського кордону обурено гукає: «Чому все починається з Російської імперії?».

Та ні, все українське починається з Гетьманщини, її лівобережної шляхти!

А от все цікаве правобережне можна було б почати з латинокового канону української мови та історії Українських Домінікан. Але Правий Берег скупий на такі подарунки.

Може через те, що не зміг втілити цих ідей в архітектурі. Бо Лівий Берег майже весь у шатах Мазепиного бароко.

Перепис Черкаського староства 1789 року

Історик, журналіст і фіно-угорист. Голова Наглядової Ради благодійного фонду «Героїка», що розшукує та впорядковує українські військові поховання.

Читайте також
Полтавський трамвай: мрія, яка так і лишилася на папері
Полтава
Назарій Фіалковський: забутий просвітник Полтавщини
Історія
Місто козаків і шляхти: Кременчук у XVIII столітті
Полтава
Колись Полтава була столицею Булгарії
Історія
Володимир Ліхачов: віднайдення невідомого полтавця
Історія
Ґотська спадщина досі збережена в українській топоніміці
Історія