Created with Sketch.

Що приховує 16-метровий стародавній єґипетський папірус?

27.05.2023, 17:19
Фото: Читай.net

Нещодавно археолог Мостафа Вазірі зробив приголомшливе відкриття, рівного якому не було понад 100 років. Розкриваємо таємницю нашим читачам.

Йдеться про довжелезний папірус, знайдений у місті Саккара, в одному із саркофагів місцевого некрополя. 16-метровий документ пройшов тривалий час період і зумів зберегтися у відмінній якості.

За словами досвідченого науковця, папірус датований 50 роком до Різдва Христового і містить невідомі раніше уривки та зображення з єґипетської "Книги Мертвих". До сьогодні ця релігійно-обрядова праця вважалася буквально словесним апокрифом, легендою.

Важливо відразу наголосити на тому, що Саккара – це не просто місцевість, а величезний некрополь, де раніше знаходилася столиця Стародавнього (Нижнього) Єґипту Мемфіс. Нині воно входить до переліку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

«У нас тут є ще піраміди, цвинтар для тварин і навіть давні храми перших християнських вірян. Спочатку ми вважали, що довжина стародавнього сувою наполовину менше, ніж з'ясувалося потім. Після дбайливої та ретельної реставрації, а також тривалого процесу перекладу, який зробили наші експерти-єґиптологи, з'ясувалося, що папірус має довжину 16 метрів довжини! Такої знахідки у наших руках ще не було», – коментує ситуацію археолог Мостафа Вазірі.

Цілком зрозуміло, що артфест отримав відповідну назву на честь того, хто його відкрив і першим ретельно дослідив, – "Папірусом Вазірі". Сам науковець обіймає посаду генерального секретаря Вищої ради давнини, де зберігають й інші стародавні документи.

«Папірус містить 113 розділів, а також численні сцени поклоніння Яхмоса богові Осірису. Що ж стосується нововідкритих епізодів із "Книги мертвих фараонів" – це, по суті, збірка стародавніх похоронних текстів та інструкцій, як здійснювати ритуали під час поховання володаря Стародавнього Єґипту.

Їх писали на подібних довгих сувоях і ховали разом із небіжчиками трунах. Опис містить різні традиційні заклинання, релігійні гімни та молитви для голосіння. Ці тексти були покликані допомогти покійнику вдало перетнути долину смерті та потрапити до потойбічного світу», – пояснює Мостафа Вазірі.

Рукопис прикрашають відповідні сенсу зображення, ілюструючи подорож душі у потойбіччя. Також вони показують різних богів і богинь, яких померлому судилося зустріти своїм шляхом по смерті.

"Книга Мертвих" – це одне з основних джерел інформації про давньоєґипетські вірування і ритуали, пов'язані зі смертю і потойбічним життям. Науковці називають ці тексти найважливішим документом культури та релігії Єґипту доби фараонів.

Фахівці-єґиптологи та дослідники з усього світу намагаються якнайточніше вивчити їх. Про знахідку оголосили 14 січня 2023 року, спеціально присвятивши важливе для науки відкриття до Дня єґипетських археологів, який відзначають щороку.

Нині "Папірус Вазірі" увійшов до експозиції Єґипетського музею старожитностей, що знаходиться на площі Тахрір у Каїрі, ставши його справжньою перлиною. Він є ще одним свідченням важливості тієї самовідданої праці, яку роблять археологи, історики, мовознавці...

Новий артефакт, який містить заклинання з "Книги Мертвих", дозволить глибше зрозуміти одну з найбільш приголомшливих стародавніх культур у світі. Цей свого роду діамант увінчує неймовірно багатющу колекцію безцінних речей минулого, які можна буде побачити по відкриття вже відреставрованого Великого єґипетського музею.

Водночас, як уже інформувала медіаагенція "Останній Бастіон", на полицях великої Александрійської бібліотеки перебувало не менш як 700 000 сувоїв, знання, які людство втратило через лихо до нині невідомого походження. Дослідники сперечаються, хто, що та як посприяв знищенню артефактів у вигляді глиняних плит і папірусів.

Читайте також
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КАВУ
Життя
Загадкове зникнення герцога де Бофора
Історія
Створені розумом: гіпотеза про людство як давній штучний інтелект
Історія
Які таємниці досі приховує долина Наска?
Історія
Звідки з'явилися цивілізації майя та ацтеків?
Історія
Перша людська цивілізація
Книги