Щоб вирішити свої проблеми в Україні, росія звертається до архітектора війни

Опінії
29.01.2023, 18:30
Президент росії володимир путін і генерал валерій герасимов, його третій військовий командир за останні місяці.
Президент росії володимир путін і генерал валерій герасимов, його третій військовий командир за останні місяці.

Президент володимир путін є третім командувачем в Україні

Хелен Купер є кореспондентом Пентагону у The New York Times

ВАШИНГТОН — Генерал валерій герасимов, архітектор вторгнення президента володимира путіна в Україну, цього місяця взяв на себе повсякденне керування військовими діями росії, переконавши свого боса, що його попередник був надто пасивним, американським і європейським. кажуть чиновники.

Але посилена стратегія генерала герасимова — це те, що призвело до проблем росії, і москва все ще не має військ, боєприпасів чи обладнання, які, за словами військових, потрібні їй для масового наступу, обіцяного високопоставленим військовим лідером країни.

Після того як генерал герасимов змінив генерала сергія суровікіна, який був на посаді лише три місяці, російське військове керівництво зосередилося на повсякденних тактичних питаннях, наприклад, чи повинні війська пересуватися на цивільних транспортних засобах і небезпеці використання ними мобільних телефонів, як кажуть західні чиновники. Але хоча ці питання, безумовно, турбують військовослужбовців, немає жодних доказів того, що російська армія почала вирішувати свої фундаментальні проблеми, як-от нестача боєприпасів і добре навчених військ, попри музичні генеральські крісла, за словами цих чиновників.

У Вашингтоні, де військові та оборонні чиновники ходять коридорами Пентагону зі списками постійно висхідної кількості російських генералів, яких було звільнено або понижено в посадах протягом 11 місяців війни (наразі дев’ять), переглядають останню частину про те, хто є головним, а це частина драми з постійно змінюваним складом персонажів, які не виконали завдання.

«Це схоже на телевізійне реаліті-шоу», — сказав минулого тижня журналістам Колін Х. Кал, заступник міністра оборони з питань політики. «Я вважаю, що більш показовим є те, що росіяни досі не зрозуміли, як вони збираються керувати боєм, і я вважаю, що дисфункція серед російських командувачів є досить глибокою».

Тепер путін, який є третім військовим командувачем, досяг небагатьох своїх цілей. російським військам не вдалося захопити столицю Київ; Президент Володимир Зеленський досі при владі; Україна має тісніші зв'язки із Заходом, ніж будь-коли; і попри ознаки деяких тріщин, НАТО залишається єдиним. Навіть більш обмежена мета росії захоплення всього східного регіону Донбасу залишається недосяжною.
Щоб залагодити цей безлад, путін звернувся не до кого іншого, як до генерала герасимова.

Тепер путін, який є третім військовим командувачем, досяг кількох своїх цілей в Україні
Тепер путін, який є третім військовим командувачем, досяг кількох своїх цілей в Україні

Вважалося, що протягом 10 років генерал герасимов працював над модернізацією російських збройних сил як начальник генерального штабу збройних сил рф — еквівалент голови Об’єднаного комітету начальників штабів США. Він вивчав нещасні випадки американців в Афганістані, Іраку, Сирії, колишній Югославії та Лівії, і прагнув включити ці знання в плани.

Але докази цих зусиль ще не з’явилися на українському полі бою.67-річний генерал герасимов має розбіжністі, характерні для високопоставлених російських керівників: його колеги на Заході кажуть, що він має особисту чесність, але що він просуває брехню свого уряду. На початку минулого року він сказав західним чиновникам, що росія не має наміру вдиратися в Україну; через кілька тижнів російські війська перетнули кордон. Він також залишався близьким до путіна, який призначив його головою своєї армії понад десять років тому.

У рідкісних публічних коментарях, імітуючи пропаганду путіна, генерал герасимов зображував росію як жертву західної агресії, не пояснюючи своєї стратегії нейтралізації передбачуваної загрози.

«Наша країна та її збройні сили сьогодні протистоять практично всьому колективному Заходу», — сказав він в інтерв’ю російській газеті «Аргументы и факты», опублікованому 24 січня, додавши, що НАТО «використовує Україну для гібридної війни проти нашого народу». 

Прагнучи переглянути російську армію, генерал герасимов підвищив тактику нерегулярних бойових дій, яку він помилково вважав американцями, замість того, щоб зосередитися на тому, що Сполучені Штати зробили добре — війна з єдиним озброєнням, поєднання різних військових можливостей для створення переважної сили, Сет. Г. Джонс, експерт з національної безпеки, стверджує у своїй книзі «Троє небезпечних людей».

У результаті російські військові отримали досвід у підступах і підпільній тактиці, як-от відправлення підрозділів російських спецвійськ без розпізнавальних знаків до Криму до того, як росія незаконно анексувала півострів у 2014 році.

Але війна в Україні вимагала іншого маневру: наступальних походів великої кількості сухопутних сил, які діяли на різних напрямках з метою захоплення землі. Там генерал герасимов був неефективним.

Війська, спрямовані для взяття Києва в перші дні війни, не мали навіть елементарного припасу і незабаром зупинилися за містом. Він не відточував здатність військових переміщувати велику кількість різних видів військ сушею, повітрям і морем, але його план вторгнення залежав від цього. російські війська загрузли, а потім випотрошили все в північноукраїнських містах і селищах.

Сам генерал герасимов мало не став жертвою поганого планування своїх військових, коли наприкінці квітня він ледве уникнув загибелі під час українського удару, коли відвідував війська. Натомість десятки росіян були вбиті в результаті інциденту, який змусив москву скоротити візити лідерів на фронт.

«Це пов’язано з відсутністю серйозної підготовки та оперативного досвіду в російському Міністерстві оборони», — сказав Фредерік Ходжес, генерал-лейтенант у відставці та колишній головнокомандувач армії США в Європі. «Коли ти потрапляєш у справжню війну, як в Україні, одразу впадають в очі всі їхні недоліки».

Результати цих недоліків були продемонстровані в листопаді минулого року в сцені, яку транслювало російське державне телебачення. Стоячи перед картою та російським прапором і в армійській формі генерал суровікін оголосив про відступ росії з південного міста Херсон, назвавши це «важким» рішенням.

«Оцінивши обставини, пропоную зайняти оборону на лівому березі Дніпра», — сказав він своєму начальству, маючи на увазі річку, яка була єдиним відхідним шляхом.

На запланованій телевізійній зустрічі не було путіна — його відсутність, за словами офіційних осіб США та НАТО, відображала його бажання дистанціюватися від того, що, за будь-якими словами, було приголомшливою військовою поразкою.

Генерал сергій суровікін зазнав приголомшливої ​​військової поразки в листопаді, коли російські війська відступили з українського міста Херсон
Генерал сергій суровікін зазнав приголомшливої ​​військової поразки в листопаді, коли російські війська відступили з українського міста Херсон

Лише за місяць до цього генерала суровікіна було призначено очолити зусилля в Україні замість генерала Олександра дворникова.

Але генерал суровікін, за словами американських військових і чиновників адміністрації Байдена, зміцнив хиткі позиції росії в Україні, особливо на півдні. Він наполягав на тому, щоб російські війська залишили Херсон, і здійснив відступ, який мінімізував втрати росіян. Потім він зосередив свої сили на тому, що армія США називає «глибинною обороною», будуючи другорядні траншеї.

Хоча його захисні кроки викликали занепокоєння у Вашингтоні, що росія зможе протистояти поновленим українським наступам, російські військові блогери відреагували зовсім інакше.

Блогери, які стали впливовим голосом під час конфлікту, розкритикували російське військове командування за відступ із Херсона. путін був незадоволений цим планом, спочатку відхиливши рекомендацію генерала суровікіна відійти. Офіційні особи США та союзників вважають, що генерал серасимов і сергій шойгу, міністр оборони росії, використали скептицизм путіна щодо оборонної позиції проти генерала суровікіна.

У грудні американські офіційні особи передбачили, що генерал серасимов і шойгу спробують відновити свій контроль над військовими на тлі інтенсивної боротьби за вуха путіна. У січні вони зробили свій крок, організувавши польове пониження генерала суровікіна.

Офіційні особи кажуть, що генерал герасимов і шойгу атакували оборонну позицію генерала суровікіна і запропонували повернутися до «гіпернаступу» з потенційною початковою метою взяття Краматорська на сході. Контрольовані росією сепаратисти спочатку захопили місто у 2014 році, але були витіснені українськими силами на початку війни.

Згідно з оцінкою британської оборонної розвідки цього тижня, ще однією ознакою ширших потрясінь є те, що генерал-полковника михайла теплінського, ймовірно, було звільнено з посади одного з ключових оперативних командувачів росії в Україні.
«теплінський був офіцером на місцях, відповідальним за відносно успішне відведення росії із заходу Дніпра в листопаді 2022 року, і він отримав похвалу в росії як здібний і прагматичний командир», — йдеться в оцінці.

Підвищення генерала герасимова, за словами американських та інших західних військових, мало на меті як відвернути критику військових дій з боку військових блогерів, так і стримати наростальну владу євгена пригожина, голови групи найманців Вагнера, яка очолила кривавий російський наступ в Бахмуті на Донбасі. пригожин також був затятим прихильником генерала суровікіна.

«Нещодавня зміна командування військовими зусиллями здається результатом внутрішньої політичної боротьби та кумівства», — сказала Дара Массікот, старший дослідник політики корпорації RAND у Вашингтоні.

Оскільки путін все ще наполягає на тому, що росія захопить Донбас і навіть Київ, зростають очікування, що генерал герасимов буде перебувати під величезним тиском, щоб провести успішний наступ цієї весни, кажуть військові чиновники та аналітики.

«Це тепер на ньому, і я підозрюю, що у путіна знову нереалістичні очікування», — сказав Марк Галеотті, який вивчає питання російської безпеки, у повідомленні у Twitter, назвавши підвищення генерала герасимова «найбільш отруєною з чаш».

Автори: Хелен Купер, Джуліан Е.Барнсі, Ерік Шмітт, - The New York Times.

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Світ
Найбільшою кількістю об'єктів нерухомості володіють двоюрідний брат Асада – Хафіз Махлуф – або підконтрольні йому компанії.
09 грудня, 16:05
Війна
Іран будує укриття для російських Су-35: з'явилися супутникові знімки
16 листопада, 07:44
Економіка
Це пов'язано зі зростанням військових витрат та дією санкцій.
13 листопада, 16:39
Світ
В результаті атаки одного окупанта було вбито ще одного, отримав тяжке поранення.
25 жовтня, 11:55
Війна
На території аеродрому «Чкаловський» у рф зайнялася адміністративна будівля, там проводиться евакуація.
16 жовтня, 17:33
Війна
Всьому виною західні санкції, навіть попри можливість їх обходу.
09 жовтня, 17:05