Шухевич-«Чупринка» як символ боротьби українців за свободу

ІСТОРІЯ
30 червня, 09:23
Шухевич-«Чупринка» як символ боротьби українців за свободу
Фото: Google

Мудрого — не одурити, чесного — не купити, а мужнього — не зламати...

Це слова, сказані однією з найвеличніших постатей української національно-визвольної боротьби середини XX століття, людиною незламної волі Романом Шухевичем. Московити продовжують до сьогодні лякати його ім'ям дітей.

Він народився 30 червня 1907 року у Львові; того ж року 26 липня був охрещений в Успенському соборі. Історичні джерела свідчать, що Шухевичі належать до старих, заслужених галицьких священицьких родів, які у XVIII-XIX століттях відіграли важливу роль у становленні українства на захід від річки Буг.

Фото зі студентської справи Романа Шухевича, 1926 рік.
Фото зі студентської справи Романа Шухевича, 1926 рік.

Усе своє свідоме життя Роман Шухевич був відданий українській національній справі. Цьому факту сприяла випадкова зустріч у Львові у 1921 році з полковником Армії УНР і вождем УВО Євгеном Коновальцем.

Власне під його впливом майбутній генерал-хорунжий УПА долучився до активної національно-визвольної боротьби. Треба погодитися з думкою, що на становлення політичних поглядів Шухевича переважний вплив мали як події Першої світової війни, так і нещадний спротив земляків ворожим навалам зі Сходу й Заходу під час Перших визвольних змагань.

Буремний час 1914-1922 років залишив вагомий слід на серці та душі Романа Шухевича. У майбутньому це стало спонукальним фактором у боротьбі за тріумф високих ідеалів українського націоналізму.

Тому не дивно, що пристрасна відданість українській національній ідеї, наполегливість і непохитність, енерґійність та дієвість, запал і бадьорість — його характерні риси від ранніх літ до дня загибелі. (Одиниці могли похизуватися подібним).

Роман Шухевич (крайній справа у 1-му ряду) серед членів пластунського куреня
Роман Шухевич (крайній справа у 1-му ряду) серед членів пластунського куреня "Чорноморці", 1929 рік

Ставши членом УВО, а згодом і ОУН, у 1930-х роках Шухевич виявив себе як особистість фізичного гарту. Спираючися на високі ідейні вартості, Герой України готував справедливу помсту за розстріли української інтеліґенції в СССР і винищення кількох мільйонів українських селян штучним голодом — атентат на більшовицького консула Андрєя Майлова у 1933 році.

Навіть вирок Львівського суду — 4 роки ув'язнення у концентраційному таборі Береза Картузька за орґанізацію вбивства польського міністра внутрішніх справ Броніслава Перацького — не зламав хороброго українського воїна. У тюремних катівнях Шухевич відточував ідеолоґічні й теоретичні знання для подальшої боротьби за Українську Соборну Самостійну Державу.

Весільне фото Романа Шухевича, 1930 рік
Весільне фото Романа Шухевича, 1930 рік

Згодом деякі навички знадобились у реальних боях за вільну Карпатську Україну (1938-1939). Амністований 1937 року, Роман Шухевич разом із Зеноном Коссаком і Михайлом Колодзінським подався на Закарпаття, де був одним з орґанізаторів Карпатської Січі.

Після падіння Польщі він бере активну участь у створенні взимку 1940 року у Кракові Революційного Проводу ОУН Степана Бандери, проводить курси національно-культурної та суспільної праці. Також на високому рівні орґанізовує військові вишколи для членів і симпатиків ОУН.

Роман Шухевич був певен на всі 100%, що кожна хвилина може змусити українських патріотів взяти зброю в руки, організувавши національні збройні сили та стати в оборону власної держави. Адже борня за волю завше має сенс!

Його пророцтво справдилось влітку 1941 році з розпалом совєцько-німецької війни.

У цей час Шухевичу доручили формування Дружин Українських Націоналістів, а вже за рік — Української Повстанської Армії. Тоді ж він бере собі псевдо «Тарас Чупринка», під проводом якого українське вояцтво веде переможну боротьбу на Волині, Галичині та Поділлі.

У Романа Шухевича, попри високий авторитет у націоналістичному середовищі, була витримана скромність. Йому достатньо було бути звичним бійцем, аби вільно дихала українська земля: «У Збройних Силах самостійної Української Держави мене задовольнить найнижча посада, щоб тільки Україна була вільною...».

Загибель командира УПА 5 березня 1950 року болісно вдарила по національно-визвольній боротьбі, яка остаточно перейшла у підпілля. Але постать Шухевича не припиняла бути тим орієнтиром; за ним ішли й на життя, і на смерть цілі покоління українських націоналістів.

Незадовго до смерті «Тарас Чупринка» розмірковував над тим, що у разі, якщо його народ змириться з небезпекою, не намагатиметься її подолати, то поступово зникне з лиця землі. Бо для Романа Шухевича, навіть в останні хвилини перед смертю, боротьба за волю українців, за суверенне державне існування і розквіт, була змістом життя.

Слава, честь, шана і подяка за бойовий, незламний Чин великому сину України!

Роман Шухевич із бійцями батальйону
Роман Шухевич із бійцями батальйону "Nachtigal"
Фото:ЦДВР
Роман Шухевич із побратимом Осипом Дяковом, 1940-ві роки
Роман Шухевич із побратимом Осипом Дяковом, 1940-ві роки
Фото:УІНП
Роман Шухевич із бійцями УПА на Рівненщині, листопад 1943 року
Роман Шухевич із бійцями УПА на Рівненщині, листопад 1943 року
Фото:ЦДВР
Автор : Денис Ковальов
вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Захисник України був нащадком поселенців далекосхідного Примор'я, чия родина повернулася на землі предків у 1990-х. Він загинув торік у бою.
04 грудня, 14:53
Полтава
Він одним із перших рушив на фронту, коли 24.II.2022 росіяни вдерлися в Україну. Свою смерть зустрів у бою за Куп'янськ торік весною.
13 листопада, 12:36
Полтава
28-річний мужній військовослужбовець Збройних Сил України поліг смертю хоробрих у бою торік у липні. Нині його Чин закарбували у граніті.
10 листопада, 15:12
Війна
Бойовий колектив 1-го Окремого штурмового батальйону ініціює вшанування із нагоди дня народження легенди українського добровольчого руху.
30 жовтня, 13:41
Полтава
8 жовтня 2022 року під час звільнення Харківщини уродженець Полтавщини старший лейтенант Олександр Єлісєєв отримав смертельне поранення.
25 жовтня, 12:34
Полтава
Випускників опорного освітнього закладу громади Ліцей №1 вшанували квітами, сльозами і хвилиною мовчання. Їхній Чин закарбовано у граніті.
26 вересня, 19:27