Шухевич-«Чупринка» і досі наводить жах на ворогів України

ІСТОРІЯ
30.06.2022, 09:02
Шухевич-«Чупринка» і досі наводить жах на ворогів України
Фото: Google

Мудрого – не одурити, чесного – не купити, а мужнього – не зламати...

Це слова, сказані однією з найвеличніших постатей української національно-визвольної боротьби середини ХХ століття, людиною незламної волі Романом Шухевичем. Москалі продовжують до сьогодні лякати його ім'ям дітей.

Він народився 30 червня 1907 року у Львові; того ж року 26 липня був охрещений в Успенському соборі. Історичні джерела свідчать, що Шухевичі належать до старих, заслужених галицьких священичих родів, які у XVIII-XIX століттях відіграли важливу роль у становленні українства на захід від річки Буг.

Фото зі студентської справи Романа Шухевича, 1926 рік.
Фото зі студентської справи Романа Шухевича, 1926 рік.
Фото:ЦДВР

Усе своє свідоме життя Роман Шухевич був відданий українській національній справі. Цьому факту сприяла випадкова зустріч у Львові у 1921 році з полковником Армії УНР і вождем УВО Євгеном Коновальцем.

Власне під його впливом майбутній генерал-хорунжий УПА долучився до активної національно-визвольної боротьби. Треба погодитися з думкою, що на становлення політичних поглядів Шухевича переважний вплив мали як події Першої світової війни, так і нещадний спротив земляків ворожим навалам зі Сходу й Заходу під час Перших визвольних змагань.

Буремний час 1914-1922 років залишив вагомий слід на серці та душі Романа Шухевича, що в майбутньому став спонукальним фактором у боротьбі за тріумф високих ідеалів українського націоналізму. Тому не дивно, що пристрасна відданість українській національній ідеї, наполегливість і непохитність, енерґійність та дієвість, запал і бадьорість – його характерні риси від ранніх літ до дня загибелі.

Роман Шухевич (крайній справа у 1-му ряду) серед членів пластунського куреня
Роман Шухевич (крайній справа у 1-му ряду) серед членів пластунського куреня "Чорноморці", 1929 рік
Фото:ЦДВР

Ставши членом УВО, а згодом і ОУН, у 1930-х роках Шухевич виявив себе як особистість фізичного гарту. Спираючися на високі ідейні вартості, Герой України готував справедливу помсту за розстріли української інтеліґенції в СССР і винищення кількох мільйонів українських селян штучним голодом – атентат на більшовицького консула Андрєя Майлова у 1933 році.

Навіть вирок Львівського суду – 4 роки ув'язнення у концентраційному таборі Береза Картузька за орґанізацію вбивства польського міністра внутрішніх справ Броніслава Перацького – не зламав хороброго українського воїна. У тюремних катівнях Шухевич відточував ідеолоґічні й теоретичні знання для подальшої боротьби за Українську Соборну Самостійну Державу.

Весільне фото Романа Шухевича, 1930 рік
Весільне фото Романа Шухевича, 1930 рік
Фото:ЦДВР

Згодом деякі навички знадобились у реальних боях за вільну Карпатську Україну (1938-1939 роки). Амністований у 1937 році, Роман Шухевич разом із Зеноном Коссаком і Михайлом Колодзінським подався на Закарпаття, де був одним з орґанізаторів Карпатської Січі.

Після падіння Польщі він бере активну участь у створенні взимку 1940 році у Кракові Революційного Проводу ОУН Степана Бандери, проводить курси національно-культурної та суспільної праці, а також на високому рівні орґанізовує військові вишколи для членів і симпатиків ОУН. Роман Шухевич був певен на всі 100%, що кожна хвилина може змусити українських патріотів взяти зброю в руки, організувавши національні збройні сили та стати в оборону власної держави.

Його пророцтво справдилось влітку 1941 році з розпалом совєцько-німецької війни.

У цей час Шухевичу доручили формування Дружин Українських Націоналістів, а вже за рік – Української Повстанської Армії. Тоді ж він бере собі псевдо "Тарас Чупринка", під проводом якого українське вояцтво веде переможну боротьбу на Волині, Галичині та Поділлі.

У Романа Шухевича, попри високий авторитет у націоналістичному середовищі, була витримана скромність; йому достатньо було бути звичним бійцем, аби вільно дихала українська земля: «У Збройних Силах самостійної Української Держави мене задовольнить найнижча посада, щоб тільки Україна була вільною...».

Загибель командира УПА 5 березня 1950 року болісно вдарила по національно-визвольній боротьбі, яка остаточно перейшла у підпілля. Але постать Шухевича не припиняла бути тим орієнтиром; за ним ішли і на життя, і на смерть цілі покоління українських націоналістів.

Незадовго до смерті "Тарас Чупринка" розмірковував над тим, що у разі, якщо його народ змириться з небезпекою, не намагатиметься її подолати, то поступово зникне з лиця землі. Бо для Романа Шухевича, навіть в останні хвилини перед смертю, боротьба за волю українців, за суверенне державне існування і розквіт, була змістом життя.

Слава, честь, шана і подяка за бойовий, незламний Чин великому сину України!

Роман Шухевич із бійцями батальйону
Роман Шухевич із бійцями батальйону "Nachtigal"
Фото:ЦДВР
Роман Шухевич із побратимом Осипом Дяковом, 1940-ві роки
Роман Шухевич із побратимом Осипом Дяковом, 1940-ві роки
Фото:УІНП
Роман Шухевич із бійцями УПА на Рівненщині, листопад 1943 року
Роман Шухевич із бійцями УПА на Рівненщині, листопад 1943 року
Фото:ЦДВР
Автор : Денис Ковальов
Читайте також:
Полтава
Воїн поліг смертю хоробрих 1 лютого 2024 року поблизу населеного пункту Богданівка на Донеччині. Тиждень не дожив до свого 51-річчя.
01 травня, 06:10
Світ
Ракетний удар по місцевості, де перебував чеченський лідер, завдано тієї миті, коли він розмовляв супутниковим телефоном із Москвою...
21 квітня, 14:00
Полтава
Незламний воїн поліг смертю хоробрих торік 20 липня, виконуючи бойове завдання на Бахмутському напрямку. Тепер його Чин увічнено у граніті.
17 квітня, 19:06
Позиція
Рівно рік тому 25 березня на Донеччині поліг смертю хоробрих наш земляк. Олександр Федорченко здобув вічне життя в бою проти московитів.
25 березня, 08:27
Війна
Хлопець з Луганщини став одним із найкращих пілотів Су-25, взірцем — для своїх, жахом — для окупантів
13 лютого, 09:55
Війна
Якщо зважився стати на шлях боротьби — нахабно перемагай! Так гордо кажуть наші захисники, які 10-й рік поспіль б'ють росіян на передовій.
08 лютого, 19:16