Created with Sketch.

Синдром завищених очікувань

30.09.2022, 20:03

Чи була у вас наступна ситуація: ви ображалися на інших через те, що вони не виправдали ваших очікувань і сподівань?

Наприклад, дівчина вже в голові спланувала романтичну вечерю зі своїм хлопцем, усе розписала по хвилинах... Але тут її коханий каже: «Слухай, я сьогодні з хлопцями піду зустрінусь». І все, – драма, сльози, образливі слова і тощо.

Чому так відбулося? Цьому є певне пояснення – синдром завищених очікувань. Це коли людина відчуває розчарування, гнів, виробляє комплекси, якщо щось пішло не за ідеальним планом в її голові.

У вказаній ситуації дівчина сама собі щось вигадала, сама вже в це повірила, наче буде тільки так і по-іншому взагалі не варіант (при цьому планування вечора не було обговорено з коханим). Або, що відбувається дуже часто, коли ми знайомимося з новою людиною та ідеалізуємо її, а потім наші думки розбиваються об скелі реальності, і людина вже не здається такою ідеальною.

Запам'ятайте головне: ніхто не зобов'язаний відповідати вашим очікуванням, адже люди навіть можуть бути не в курсі, що на них поклали якусь "ідеальну" місію! Безумовно, коли те, чого ви так сильно чекали, не виправдовується, це викликає дискомфорт, а наслідки можуть позначитися і на стосунках.

Зазвичай, жіночі очікування у стосунках надто завищені. Так, ви можете всіляко намагатися змінити партнера під свої цілі та потреби, щоб стати щасливою, але при цьому абсолютно не зважаєте на його критерії щастя.

Пам'ятайте: спочатку ви зійшлися, тому що вам було добре і для того, щоби це тривало! Розмовляйте, вислухайте бачення свого партнера, можливо, в нього зовсім інші погляди на все це.

Не очікуйте якоїсь дзеркальної віддачі (ось, я заради нього так, а він не може і такого), адже ваш вибір – він тільки ваш та може не відповідати вибору вашого партнера. Що ж робити зі своїми завищеними очікуваннями?

Якщо відчуваєте, що самі із цим впоратися не зможете, то краще зверніться до психолога. Спеціаліст допоможе зрозуміти справжні бажання, які є саме вашими, а не надиктованими кимось, і навчить приймати, цінувати інших людей з усіма їхніми недоліками.

Автор – Галина Волошина, фаховий психолог

Читайте також
«Колективний ПТСР» в українців, або як здолати тривожність
Життя
Як правильно ставити перед собою цілі, щоб їх досягати?
Життя
Рік війни. Як уникнути повторної травматизації?
Життя
Як перемогти лінощі та чи потрібно це робити?
Життя
Правда і міфи про ПТСР
Життя
Як зберегти стосунки під час війни?
Життя