Синій і жовтий. Як змінювалась символіка кольорів нашого прапора
У 1848 році синій колір у стязі символізував мир і спокій, а жовтий — зірки на ясному небі. У 1918 році тлумачення змінилося.
23 серпня — День Державного Прапора України. У постанові Верховної Ради "Про Державний прапор України" від 28 січня 1992 року йдеться про те, що наш стяг має складатися з двох однакових за розміром горизонтальних смуг синього та жовтого кольорів, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2 до 3, пише газета "Експрес".
У лютому 2016 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону "Про Державний Прапор України", але донині не прийняла в цілому. Детального опису вигляду нашого прапора ще немає.
- А коли з'явився український прапор у тому вигляді, який бачимо тепер?
— У середині ХІХ століття, — розповідає Павло Гай-Нижник, доктор історичних наук, завідувач відділу історичних студій Науково-дослідного інституту українознавства. — У жовтні 1848 року Головна Руська Рада — орган, що представляв національний рух українського населення Галичини, —оголосила своїм гербом золотого лева на блакитному тлі й синьо-жовтий прапор.
Саме синьо-жовті кольори стали офіційними в УНР. Досі дехто стверджує, що 22 березня 1918 року Центральна Рада прийняла державний прапор УНР — жовто-синє полотнище. Це — міф. Адже відомі всі протоколи засідань Центральної Ради. 22 березня 1918 року питання щодо прапора не розглядалося. Натомість у квітні 1918 року Військова рада УНР в Києві ухвалила для всіх військових частин України малинове знамено із синьо-жовтим крижем. Зразок малинового стягу 3-ї Запорозької стрілецької дивізії 1919 року із синьо-жовтим кряжем дотепер зберігається у Центральному музеї Збройних сил України.
— А що символізували ці кольори — синій та жовтий?
— Значення барв змінювалось. У 1848 році синій колір у прапорі символізував мир і спокій, а золотий (жовтий) — зірки на ясному небі — світло, до якого треба прагнути. У 1918 році прихильники синьо-жовтого прапора тлумачили свою позицію так: жовтий колір символізує Західну Україну, а Наддніпрянщину — синій. Тому саме синій колір — колір Великої України, має бути вгорі. Згодом символіку кольорів прапора почали пояснювати інакше: синій — це небо, а жовтий — лани.
— Ці барви асоціюються ще з княжими часами. Вони використовувалися у Галицько-Волинській державі — Руському королівстві, — розповідає Андрій Гречило, фахівець у галузі геральдики та вексилології. — Загальним територіальним гербом Руського королівства, приміром, був золотий лев на синьому тлі. У козацьку добу на гетьманських печатках зображали герб — козака з мушкетом, який також розміщувався на синьому тлі. А в одному із документів Полтавського полку йшлося про те, що для пошиття прапорів закуплено синій і жовтий лудан (старовинна блискуча тканина).